Jaki stelaż wybrać do łóżka?

Wydaje się, że podstawą wygody spania jest materac, ale musi on jeszcze mieć dopasowaną podporę i wsparcie. To właśnie stelaż do łóżka. Stelaż to konstrukcja wykonana z drewnianych, połączonych ze sobą listewek. Niestety nie jest tak, że każdy stelaż będzie dobry do każdego łóżka i dla każdej osoby. Jaki więc stelaż do łóżka wybrać?

Stelaż do łóżka – z jakiego drewna?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest rodzaj drewna, z jakiego wykonany jest stelaż. Najpopularniejsze jest drewno bukowe, brzozowe i sosnowe. Ceny są różne, ale nie warto oszczędzać, chcąc cieszyć się idealnym komfortem spania oraz trwałością stelaża i materaca. Najtańsze są stelaże sosnowe, ale za to najmniej trwałe. Nie są polecane przez specjalistów, ponieważ często trzeba je wymieniać. Oszczędność to więc jedynie pozory. W dodatku stelaż sosnowy może przyczynić się do odkształcenia materaca, gdyż nie jest elastyczny. Każdy producent stelaży do łóżek posiada szeroką gamę produktów w swojej ofercie. 

Najbardziej polecanym przez specjalistów gatunkiem drewna jest buk. Jest idealny zwłaszcza pod ciężkie i wysokie materace, a także dla osób z dużą nadwagą i otyłością. Deski bukowe są bowiem elastyczne i sprężyste, dlatego dobrze podtrzymują materac i stabilizują go, a także minimalizują ryzyko jego odkształceń, dzięki czemu posłuży Ci dłużej. Pomiędzy sosną, a bukiem znajduje się drewno brzozowe – też dość elastyczne, jednak dedykowane pod lżejsze materace i szczuplejsze osoby. 

Osadzenie listew w uchwytach

Warto wiedzieć, że stelaże sosnowe nie mają listew osadzonych w uchwytach. Listewki są połączone ze sobą mocnym paskiem bądź są to sztywne listwy będące jedną ze stałych części łóżka. Taki stelaż nie nadaje się pod wysokiej klasy materac. Stelaż zwijany ma jednak swoje zalety – wystarczy go rozwinąć i położyć na ramie łóżka, a także łatwo można go transportować. Końcówki listew nie powinny jednak przesuwać się ani ocierać o ramę łóżka, gdyż jeśli nie tworzą zwartej konstrukcji, łóżko może skrzypieć, co będzie niekomfortowe, a nawet może dojść do zniszczenia ramy, a także zapadania się i niszczenia materaca. 

Lepsze będą stelaże osadzone w uchwytach, czyli w tzw. gumkach zamontowanych na ramie stelaża, dzięki czemu jego praca będzie po prostu lepsza. Nie tylko zapobiega to skrzypieniu, ale też dzięki poprawie pracy stelaża wydłuża jego żywotność i gwarantuje lepsze dopasowanie materaca do ciała. 

Stelaż a masa ciała

Masa ciała użytkownika to także ważny parametr, który należy wziąć pod uwagę, wybierając stelaż. Te z miękkiego drewna wytrzymują obciążenie do około 80 kg, więc są dobre dla dzieci, nastolatków oraz szczupłych dorosłych. Mocniejsze stelaże mogą utrzymać ciężar nawet do 150 kg. Jest to bardzo ważne przy wyborze stelaża do łóżka dla pary. Wtedy trzeba brać pod uwagę wagę obu osób. Zwykle w łóżkach dwuosobowych stelaż składa się z dwóch osobnych części lub łączonych listwą środkową, gdzie części przenoszą podane obciążenie. 

Stelaże brzozowe i bukowe posiadają często również regulację twardości listew na wysokości odcinka lędźwiowego. Zainstalowane są tam wtedy podwójne listwy spięte możliwymi do przesuwania mocowaniami. Ściągając mocowania do środka, luzujesz materac, by było bardziej miękko, a przesuwając do zewnątrz sprawiasz, że będzie twardziej. Warto także pamiętać, że stelaże mają różną wysokość. Można więc regulować wysokość miejsca do spania. Trzeba zwrócić jednak uwagę na elastyczność listew i ich gęste ułożenie, by odstępy nie były większe niż 3 cm. Tylko wtedy możesz być pewny bezpieczeństwa i odpowiedniego podparcia Twojego materaca.