Jaki materac na lato?

Komfort snu latem zapewnia nie tylko odpowiednia temperatura w sypialni, ale także materac wykonany z tworzyw o określonych właściwościach. Najważniejsze jest to, aby dany model nie gromadził wilgoci i ciepła, ponieważ to jeszcze bardziej uprzykrzy nam sen w upalne noce, które w naszym klimacie się zdarzają. Ze snem niejednokrotnie mamy problemy latem, gdy wysoka temperatura za bardzo nam doskwiera, nie daje nam zasnąć lub sprawia, że budzimy się w nocy.

Jak dobrać materac na lato? Jaki powinien być?

Idealny materac na gorące letnie nocy powinien odznaczać się głównie świetną wentylacją, która będzie umożliwiała systematyczne usuwanie nadmiaru wilgoci oraz ciepła, dzięki odpowiedniej strukturze wkładu. Zdolność do aktywnego odprowadzania wilgoci uzyskiwana jest dzięki idealnemu rozmieszczeniu przewiewnych pianek i znajdujących się w nich specjalnie stworzonych systemów kanalików. W konsekwencji użytkownik nie ma wrażenia niekomfortowego przegrzewania się ciała w trakcie snu i podczas zasypiania. Ponadto odprowadzane na zewnątrz ciepłe powietrze zapobiega również tworzeniu się sprzyjających warunków do rozwoju pleśni i innych szkodliwych dla naszego zdrowia drobnoustrojów. Materac świetnie sprawdzający się latem powinien być także wyposażony w delikatny i jednocześnie niezwykle wytrzymały pokrowiec, który będzie można często prać, co sprawi, że wygoda i higiena snu będzie na jeszcze wyższym poziomie. O tym, jak dobrać materace, aby cieszyć się komfortowym snem, można przeczytać na https://sembella.pl/porady/9-jak-dobrac-odpowiedni-materac/.

Materace na upalne dni

Co roku latem wiele osób ma problemy z zasypianiem. Przyczynia się do tego nie tylko wysoka temperatura za oknem, ale także wewnątrz pokoju. Dodatkowo źle dobrana pościel i materac, który nie gwarantuje odpowiedniej wentylacji jeszcze bardziej potęgują uczucie przegrzewania się w nocy. Materac, aby mógł być wygodny i komfortowy do użytkowania latem, powinien być przede wszystkim przewiewny. Dobrze więc sprawdzą się zarówno modele piankowe, jak i sprężynowe. Pianka wysokoelastyczna, lateksowa i zwykła poliuretanowa zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz i skóra może cieszyć się dostępem świeżego powietrza. To przełoży się również na higienę snu, ponieważ użytkownik mniej się będzie pocić i rzadziej budzić.

W przypadku pianki termoelastycznej nie ma żadnych przeszkód, aby używać materacy na jej bazie w okresie letnim. Należy jednak pamiętać, że w pokoju powinna panować temperatura nie wyższa niż 23 stopnie Celsjusza. Jedynym przeciwwskazaniem do wypoczynku latem na tego typu podłożach może być nadmierna potliwość lub skłonność do przegrzewania się w nocy. Pianka termoelastyczna reaguje na ciepło wydzielane przez ciało użytkownika, więc korzystanie z materaca w takich przypadkach mogłoby być kłopotliwe. Nie oznacza to jednak, że takie osoby nie mogą wygodnie się wyspać latem.

Na rynku dostępne są również materace nawierzchniowe wyposażone w hydrożel. Ten innowacyjny materiał pozwala cieszyć się optymalną temperaturą w trakcie największych upałów. Użytkownik może poczuć kojący chłód i przyjemną świeżość, a możliwe to jest dzięki właściwościom hydrożelu, które pozwalają obniżyć temperaturę ciała osoby śpiącej.