Jaka patelnia jest najzdrowsza?

Patelnia to podstawowy element wyposażenia każdej kuchni. Sięgamy po nią, gdy chcemy przyrządzić jajecznicę, usmażyć naleśniki czy zrobić kotlety. Wybierając tego typu kuchenne naczynie, pod uwagę należy wziąć między innymi jego wpływ na nasze zdrowie. Zdrowa patelnia to taka, która pozostaje neutralna dla żywności i nie wydziela szkodliwych substancji w czasie smażenia. Na jakiej patelni najzdrowiej smażyć? Podpowiadamy!

Najzdrowsza patelnia? Żeliwna!

Jaka patelnia jest najzdrowsza? W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć naczyń produkowanych z naturalnego materiału, jakim jest żeliwo. Taka patelnia nie tylko nie wpływa na zapach i smak przyrządzanych na niej potraw, lecz dodatkowo je podkreśla, wydobywając to, co w nich najlepsze. Żeliwne naczynia nie posiadają żadnej powłoki, a co za tym idzie — nie są narażone na zarysowania. Nie pokrywa ich jakikolwiek materiał, który mógłby wydzielać w czasie smażenia szkodliwe dla zdrowia związki. To solidne, wytrzymałe naczynie, które długo utrzymuje ciepło. Odpowiednio pielęgnowania patelnia tego typu jest w stanie posłużyć przez długie lata.

Uwaga! Po zakupie, naczynie należy odpowiednio przygotować do użytkowania. W tym celu, rozgrzewamy piekarnik do temperatury około 200-250 stopni Celsjusza. Czyścimy żeliwną patelnię zwilżoną gąbką z dodatkiem płynu do mycia naczyń, pozbywając się w ten sposób pokrywających ją substancji ochronnych. Następnym etapem jest dokładne opłukanie jej, wytarcie i osuszenie. Kolejny krok to nałożenie na patelnię przy pomocy papierowego ręcznika cienkiej warstwy oleju roślinnego lub smalcu. Wykładamy jej spód folią aluminiową i wkładamy do piekarnika do góry nogami na około godzinę. Na koniec wyłączamy urządzenie i studzimy w nim patelnię. O czym warto pamiętać podczas codziennego użytkowania takiego naczynia? Patelnieżeliwne są wrażliwe na wahania temperatur. Co za tym idzie, należy je stopniowo rozgrzewać i schładzać. Nigdy nie powinno się ich przegrzewać czy zalewać bezpośrednio po użytkowaniu gorącą wodą. Przyczynić może się to bowiem do utraty cennych właściwości. Takie naczynie powinno się myć ręcznie, nigdy w zmywarce. 

Granitowa też jest zdrowa!

Z jakiego tworzywa najlepsza patelnia? Szukając zdrowego naczynia kuchennego, warto postawić na to wykonane z naturalnego materiału, jakim jest kamień. Powłoka tego typu naczyń jest wzmocniona dodatkowo drobinkami granitu, które sprawiają, że są one odporne na uszkodzenia. Patelnie kamienne granitowe nie wchodzą w reakcję z żywnością i nie zmieniają jej smaku. Co więcej, nie wymagają używania dużej ilości tłuszczu. Czyni to z nich idealne rozwiązanie dla osób zdrowo odżywiających się lub będących na diecie. Patelnia granitowa znakomicie nadaje się do częstej, intensywnej eksploatacji. Nie straszne są jej wysokie temperatury, a co za tym idzie — bez obaw można jej używać w piekarniku. Taka patelnia jest dostosowana do smażenia na różnych rodzajach kuchenek, w tym na indukcyjnej. Granitowa patelnia bardzo szybko się nagrzewa i nie uwalnia niebezpiecznych substancji. Na jej zakup zdecydować powinny się wszystkie osoby troszczące się o swoje zdrowie. 

Co z patelnią marmurową?

Nie sposób nie wspomnieć tu także o naczyniach marmurowych. Wbrew pozorom nie są one jednak wytwarzane z marmuru, lecz stali wzbogaconej o marmurową powłokę. Tego typu patelnie nie zawierają metali ciężkich, niklu oraz PFOA. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i posiadają doskonałe zdolności nieprzywierające, dzięki czemu nie wymagają dodawania dużej ilości tłuszczu. Patelniom marmurowym niestraszne są zadrapania czy negatywne oddziaływanie detergentów. Wręcz idealnie nadają się one do smażenia na dużym ogniu. Aby taka patelnia na długi czas zachowała swoje cenne właściwości, należy ją czyścić przy pomocy miękkiej gąbki i delikatnego detergentu.

Najzdrowsza patelnia ceramiczna i jej właściwości

Do tej kategorii zaliczają się również patelnie grillowe i klasyczne ceramiczne. Co warto wiedzieć na ich temat? Patelnie ceramiczne są pokryte powłoką stanowiącą połączenie gliny oraz minerałów wypalanych w wysokiej temperaturze. Z tego właśnie względu są one znacznie bardziej odporne na działanie wysokich temperatur niż patelnie teflonowe. Naczynia te równomiernie się rozgrzewają i na długi czas zachowują ciepło przyrządzanej potrawy. Podczas smażenia na patelni ceramicznej nie dochodzi do wydzielania jakichkolwiek szkodliwych związków. Jej powłoka nie wpływa na smak i zapach dań oraz nie wchodzi w reakcję z produktami spożywczymi.

Jaka jest najlepsza dla zdrowia patelnia? Naczynia żeliwne, granitowe, marmurowe oraz ceramiczne są neutralne dla żywności i nie wydzielają w czasie smażenia toksycznych substancji. Co za tym idzie — można ich używać każdego dnia, bez obaw o zdrowie swoje i bliskich.