Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju żylaków w ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Zmiany hormonalne i duży przyrost masy ciała u wielu przyszłych mam powodują problemy z krążeniem żylnym, które często wiążą się z obrzękami, uczuciem ciężkości nóg czy powstawaniem żylaków. Na szczęście dolegliwościom tym można skutecznie zapobiegać, stosując kompresjoterapię. Jak odciążyć żyły i zapobiec powstawaniu żylaków w ciąży?Dlaczego kobiety w ciąży są szczególnie narażone na powstawanie żylaków?

Ciąża wywołuje prawdziwą rewolucję w organizmie kobiety. W jej trakcie zwiększa się objętość krwi i dochodzi do rozszerzenia naczyń. Jednocześnie przyrost masy ciała zwiększa nacisk na naczynia. Pod wpływem wzrostu poziomu estrogenów i progesteronu dochodzi do osłabienia napięcia żył. Wszystko to sprawia, że zastawki żylne przestają prawidłowo działać, przez co krew zaczyna się cofać. 

Początkowym sygnałem problemów z krążeniem żylnym może być uczucie ciężkości nóg, mrowienie, swędzenie czy ból kończyn. Z czasem na nogach zaobserwować można nieestetyczne, nieregularne, poszerzone żyły — koloru fioletowego lub niebieskiego. Szczególnie narażone na żylaki w ciąży są kobiety zmagające się z nadwagą i posiadające predyspozycje rodzinne do problemów z żyłami. 

Jak rajstopy przeciwżylakowe mogą pomóc kobietom w ciąży?

Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania powstawaniu żylaków u kobiet w ciąży jest kompresjoterapia. Polega ona na wywieraniu odpowiedniego nacisku na kończynę w celu usprawnienia krążenia żylnego. W tym celu stosuje się różnego rodzaju wyroby uciskowe, spośród których dużą popularnością cieszą się rajstopy przeciwżylakowe, dostępne np. w ofercie: https://przeciwzylakowe.pl/rajstopy-przeciwzylakowe-dla-kobiet-w-ciazy

Rajstopy uciskowe dla kobiet w ciąży regulują ciśnienie krwi w naczyniach i usprawniają pracę zastawek. Kontrolowany ucisk ułatwia przepływ krwi, ogranicza jej zaleganie w kończynach, zmniejsza występowanie obrzęków i łagodzi odczuwany dyskomfort. Rajstopy przeciwżylakowe dla ciężarnych dostępne są w wersjach o różnym stopniu kompresji, dzięki czemu każda kobieta może dopasować je do swoich potrzeb. Do użytku w celach profilaktycznych przeznaczone są rajstopy o pierwszym stopniu kompresji. Kompresję wyższego stopnia stosuje się zwykle w przypadku widocznych żylaków, po konsultacji z lekarzem. Dodatkowo Panie mogą wybierać spośród produktów w różnych wzorach i kolorach, co sprawia, że rajstopy przeciwżylakowe będą idealnym dodatkiem do każdej stylizacji.