Jak złagodzić objawy miesiączki?

Uciążliwe miesiączki to problem niejednej kobiety. Objawy okresu są różne i nie ograniczają się do bólu brzucha czy piersi. Jakie inne objawy towarzyszą miesiączce i jak je złagodzić? Nasze porady znajdziesz poniżej.

  1. Ból brzucha – odczuwamy je z powodu zwiększonej produkcji hormonu (prostaglandyny) wywołującego skurcze macicy, które powodują właśnie ból brzucha i okolicy krzyżowej. Jeśli jest on niewielki możemy sobie z nim radzić np. za pomocą termofora. Jego rozgrzewające ciepło rozluźnia napięte mięśnie i pobudza krążenie, przyspieszając usuwanie prostaglandyny. Pomocne mogą tu być również masaże z wykorzystaniem olejków rozkurczających np. lawendowego czy eukaliptusowego. Jeśli naturalne metody zawodzą, zaleca się sięgnąć po leki rozkurczowe. Sprawdź także : Czy przedwczesny okres jest objawem ciąży?
  2. Migrena – chcąc pozbyć się tego nieprzyjemnego objawu najchętniej decydujemy się na leki przeciwbólowe. Jeśli jednak chcemy tego uniknąć, możemy skorzystać z leczniczych właściwości ziół takich jak mięta, melisa czy rumianek. Zmniejszają one skurcze naczyń i działają uspokajająco. Warto też zadbać o odpowiednią ilość snu, wypoczynek i ciszę.
  3. Zmęczenie i wahania nastroju – żelazo, które tracimy wraz z krwią okresową odpowiada za rozprowadzanie tlenu w organizmie i bierze udział w produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Jego niedobór prowadzi do osłabienia fizycznego oraz psychicznego. Warto więc uzupełniać jego braki wraz z dietą. W czasie okresu, jeśli nie mamy na to siły, nie zmuszajmy się też do aktywności fizycznej. Zalecana jest joga, która pomaga rozciągnąć spięte mięśnie i przywraca równowagę. Równie ważna jest bliskość partnera. Przytulanie przykładowo rozluźnia ciało, co pomaga łagodzić nieprzyjemne objawy miesiączki.
  4. Zatrzymanie wody – powoduje ono uczucie ciężkości i wzdęcia. Złagodzić pomoże to odpowiednia dieta. Należy ograniczyć alkohol, sól, ciężkostrawne potrawy i napoje gazowane. Na nadmiar wody w organizmie zbawienny wpływ mają również napary z ziół takich jak pokrzywa czy skrzyp.
  5. Wzmożony apetyt – przed miesiączką blisko połowa kobiet skarży się na wzrost apetytu. Najczęściej rośnie ochota na słodycze, które podnoszą poziom serotoniny. Właśnie z powodu spadku jej poziomu nasz mózg sygnalizuje wzmożone zapotrzebowanie na dodatkowe kalorie. Jeśli pozwolimy sobie na dodatkowy przysmak w diecie nic się nie stanie, warto jednak nie przesadzić ze swoimi zachciankami i stawiać na przekąski z większą ilością wapnia, który skurcze i poprawia nastrój.



Objawy okresu nie muszą ograniczać się do powyższych. Kobiety narzekają również przykładowo na brak apetytu, zaparcia lub inne dolegliwości trawienne. Miesiączce mogą towarzyszyć też wymioty, biegunka i omdlenia. Warto zadbać w tym czasie o odpowiednią ilość substancji odżywczych i witamin. Optymalny ich poziom pomoże nam zapewnić suplementacja. Duet okresowy od WIMIN precyzyjnie zadba o Ciebie w tym trudnym czasie, Suplementom diety towarzyszy w nim bielizna menstruacyjna, która jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych podpasek. Sprawdź sama!