Jak zbadać płodność u kobiet?

W Polsce coraz częściej zauważa się tendencję do odkładania ciąży na późniejsze lata, z uwagi na inne priorytety panujące wśród młodych kobiet np. edukacja lub ścieżka zawodowa. Wiedz, że po 35 roku życia szanse zajścia w ciążę maleją, dlatego warto mieć świadomość, jakie badania powiedzą nam o potencjale rozrodczym, a także jak same jesteśmy w stanie określić najlepszy, czyli owulacyjny moment w cyklu. Temat jest niezwykle ważny, dlatego nie odkładaj czytania tego artykułu na później – w końcu czas ma znaczenie.

Jakie badania pomagają ocenić płodność u kobiet?

Płodność u kobiet można sprawdzić za pomocą odpowiednich badań, dzięki którym jesteśmy w stanie lepiej poznać nasze ciało, a tym samym dowiedzieć się jak wysoka jest szansa na zajście w ciążę.

  • Badanie poziomu hormonu antymüllerowskiego (AMH)

Wspomniane badanie sugeruje nam, ile czasu na zajście w ciążę nam zostało – oczywiście nie konkretnie. Dokładnie chodzi o to, że im niższy poziom hormonu, tym mniej czasu, natomiast im wyższy, tym większe prawdopodobieństwo borykania się z zespołem policystycznych jajników. Dlatego warto odpowiednio wcześniej się tym zainteresować.

  • Badanie hormonu folikulotropowego (FSH)

Dzięki niemu jesteśmy w stanie zweryfikować czy układ rozrodczy działa prawidłowo, a także wykryć na przykład zaburzenia związane z przedwczesną menopauzą.

  • Ginekologiczne badanie USG

Inaczej tzw. przezpochwowe badanie, które wykonuje się w 2-5 dniu cyklu, z uwagi na co lekarz jest w stanie ocenić pęcherzyki oraz określić ich wielkość. Oprócz tego mamy możliwość dowiedzieć się o strukturach jajników, macicy oraz jajowodu, a co najważniejsze wykluczyć bądź potwierdzić zaistniałe wady, endometriozę, mięśniaki i inne niepokojące stany, które mogą odpowiadać za utrudnienia w zajściu w ciążę.

Jak samemu sprawdzić kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

Największe prawdopodobieństwo na zajście w ciążę przypada na dzień owulacji. Oczywiście większość z kobiet o tym wie, ale w jaki sposób jesteśmy w stanie samodzielnie dokładnie określić “ten moment”? Jest na to rada! Wykorzystując termometr owulacyjny i oczywiście stosując się do wskazówek oraz jego zasad jest użytkowania. Dzięki niemu będziemy w stanie poznać dokładną temperaturę ciała, a tym samym zdefiniować, na który dzień przypada owulacja. Jednak aby wszystko było miarodajne trzeba być niezwykle systematycznym i skrupulatnym, ponieważ najmniejsze zmiany mogą wpłynąć na wynik pomiaru. 

Jeżeli chciałabyś poznać więcej informacji na ten temat, a tym samym zwiększyć swoją świadomość na temat naturalnej antykoncepcji oraz tego, w jaki sposób możesz ułatwić sobie planowanie miesiączki i owulacji – zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową – https://termometrowulacyjny.pl/. W końcu najważniejsze jest to, aby o siebie odpowiednio zadbać.