Jak zarobić na mieszkaniu? Kiedy je sprzedać?

Dla wielu z nas mieszkanie to przede wszystkim dom, który służy nam jako dach nad głową i miejsce do budowania życia rodzinnego. Na posiadaniu własnościowego mieszkania można również generować zyski. Jak zarobić na mieszkaniu? Sposób jest bardzo prosty – można je wynająć lub wyremontować i sprzedać za wyższą kwotę niż jego pierwotna wartość.

Co to jest flip mieszkaniowy?

Flip mieszkaniowy to nic innego jak renowacja długoletniego mieszkania lub nieruchomości kupionej po cenie niższej, niż wynosi jej rynkowa wartość i podwyższenie jego standardu. Przysłowiowym “czterem ścianom” można w prosty sposób nadać nowoczesnego charakteru. Generalny remont nie zawsze musi być drogi aby spełniał nasze oczekiwania co do wykończenia oraz umeblowania. Ważne jest aby mieszkanie po remoncie było dostosowane designem do obecnie panujących trendów.

Pamiętajmy również, że pierwsze wrażenie zawsze pozostaje w pamięci potencjalnego kupca. Właśnie dlatego tak ważne jest aby zrobić dobre zdjęcia, które optycznie powiększą przestrzeń i sprawią, że będzie wydawała się jeszcze bardziej funkcjonalna i atrakcyjna.

Flipping jest jednak bardzo ryzykownym rozwiązaniem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stanie się on dla nas dochodowym biznesem. Niestety, jest też druga strona medalu – może się okazać, że utopimy wszystkie swoje oszczędności, a nawet zaciągniemy duże kredyty na poczet kolejnych mieszkań.

Dlaczego wynajem mieszkania się opłaca?

Istnieją dwa rodzaje najmu mieszkania – długoterminowy i krótkoterminowy. Pierwszy daje stabilny, regularny, tzw. “pasywny” dochód. Po podpisaniu umowy z nowymi lokatorami zyskujemy pewność, że od tej pory każdego miesiąca będziemy otrzymywać regularny wpływ. W taki sposób możemy zarobić i dodatkowo zyskać środki na opłaty z tytułu mediów czy czynszu.

W przypadku wynajmu krótkoterminowego dochód jest zdecydowanie mniej pewny. Wszystko zależy od popytu, lokalizacji naszej nieruchomości oraz jej standardu. Takie mieszkania są wynajmowane głównie w celach turystycznych, jako nocleg dla przyjezdnych do naszego miasta wycieczkowiczów.

Tutaj sprawa wygląda dość ryzykownie, szczególnie w ostatnim czasie. Pandemia sprawiła, że mniej osób korzystało z tego rodzaju najmu przez ostatni sezon turystyczny. Takie sytuacje pokazały, że wynajem długoterminowy daje pewniejszy dochód.

Co ma wpływ na cenę mieszkania na sprzedaż?

Kiedy chcemy sprzedać posiadaną nieruchomość nasuwa nam się pytanie: “jak zarobić na mieszkaniu”. Ostateczna cena będzie zależała od kilku bardzo istotnych czynników. Jednym z nich jest lokalizacja. Dla wielu ludzi bardzo ważne jest aby mieszkanie znajdowało się w pobliżu uczelni lub miejsca pracy. Jest to szczególnie istotne, gdy praca nie wymaga od nas częstego przemieszczania się czy spotkań z klientami oraz gdy pracujemy stacjonarnie. Istotnym aspektem jest również bliskość centrum lub dogodne połączenie.

Kolejną rzeczą, którą kupujący biorą pod uwagę jest stan mieszkania. Jeżeli jest ono do generalnego remontu, nie powinniśmy liczyć na to, że sprzedany je za duże pieniądze. Czym więcej jest do poprawy, tym bardziej kupujący będzie walczył o zejście z ceny. To najważniejsze aspekty w sprzedaży nieruchomości mieszkalnej. Jeżeli zadbamy o nie już teraz, dużo łatwiej będzie nam sprzedać lub wynająć mieszkanie.