Jak wyglądają odchody kuny?

Kuna domowa to mały, drapieżny ssak bytujący w pobliżu ludzkich siedzib. Mimo że zwierzę poluje na myszy i szczury, to może również przynieść wiele szkód. Jeśli uwije sobie gniazdko w naszym ogrodzie, na poddaszu lub w garażu, nie będzie ją łatwo przegonić. Jak rozpoznać, czy nasz niechciany lokator to kuna? Można poszukać jej odchodów. Jak wyglądają odchody kuny?

Jak wygląda kuna domowa i skąd wiadomo, że jest w naszym domu?

Kuna domowa należy do rodziny łasicowatych i jako jedyny gatunek z tej rodziny osiedla się w pobliżu ludzkich siedzib. Można ją spotkać w całej Polsce. Zwierzę ma długi tułów i dość krótkie nogi oraz puszysty, długi ogon. Osiąga około 50 cm długości (bez ogona) i waży zwykle od 1 do 2,5 kg. Kuna domowa ma szarobrązową sierść, a na szyi białą plamę, która rozwidla się i sięga do przednich łap.

Jesli wieczorami słyszymy odgłosy chrubotania, przeciągania, stukotu może to znaczyć, że w naszym domu zadomowiła się kuna. Jest to niebezpieczne, ponieważ gryzonie te powodują straty w warstwie izolacyjnej. Należy niezwłocznie wezwać specjalistę do spraw deratyzacji lub wstępnie ocenić stan części nieużytkowej poddasza (jeśli mamy do niej dostęp) i zweryfikować występowanie odchodów. Można także próbować ocenić czy na śniegu (w okresie zimowym) widoczne są ślady łap.

Jak wyglądają odchody kuny?

Kuna silnie przywiązuje się do swojego terytorium i regularnie znaczy swój teren wydzieliną gruczołów oraz odchodami. Odchody kuny mają charakterystyczny wygląd, dzięki czemu łatwo rozpoznać „naszego lokatora”. Ponadto w pomieszczeniu, gdzie kuna bytuje, powinien być odczuwalny intensywny gryzący zapach moczu. Odchody znajdziemy przede wszystkim na wełnie lub wykończeniu części nieużytkowej strychu. Co więcej, w okresie największej aktywności zwierząt, czyli w lecie, gdy kuny mają okres godowy oraz w okresie, kiedy młode zaczynają zabawę, kuny zachowują się hałaśliwie.

Co kuna robi w dzień?

Kuna domowa zwykle żyje samotnie, a w pary łączy się tylko w okresie godowym od czerwca do sierpnia. W tym też okresie można zwierz eta spotkać w ciągu dnia, gdy przebiegają przez nasze podwórka. Dzieje się tak, ponieważ okres letni dostarcza kunie największej ilości pokarmu (różnego rodzaju owoce jak jagody, maliny, wiśnie, pisklaki czy myszy). Poza okresem rozrodczym kuna w ciągu dnia śpi, a jej aktywność zwiększa się znacząco w nocy, gdy poluje.