Jak wygląda okres rekonwalescencji po korekcji wzroku?

Laserowa korekta wzroku jest zabiegiem, na który decyduje się wiele osób z nieco poważniejszymi wadami. Dzięki niej możesz w szybki sposób znacznie poprawić swoją wizję. Być może nie będziesz potrzebował nawet okularów! Jak jednak wygląda proces rekonwalescencji?

Czym jest laserowa korekta wzroku?

Laserowa korekcja wzroku – opinie na jej temat są różne, ale zdecydowana większość pacjentów jest zadowolona z zabiegu. Na czym to polega? Jak wskazuje nazwa tego niedługiego zabiegu, za pomocą lasera modeluje się rogówkę tak, aby w odpowiedni sposób przepuszczała światło. Dzięki temu można się pozbyć takich wad jak: długo i krótkowzroczność, a także astygmatyzm. Koszt takiego zabiegu to zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, zależnie od Twojej wady oraz specjalisty, którego wybierzesz. Warto jednak pamiętać o tym, że nie każda osoba zostanie dopuszczona do tego typu zabiegu.

Jak dbać o oczy zaraz po zabiegu?

Po zabiegu na oczy zostanie nałożony opatrunek w formie specjalnych soczewek. Dzięki nim Twoje wrażliwe oko będzie chronione i ograniczy się szansa na to, że zostanie zainfekowane. Jednak musisz pamiętać, aby zaraz po zabiegu nie przemęczać ich. Przede wszystkim stosuj się do zaleceń osoby przeprowadzającej zabieg. Bez wątpienia zostanie Ci przekazana cała lista wytycznych! Zazwyczaj zakazuje się prowadzenia samochodu w dniu zabiegu. Ważne jest też, aby unikać światła komputera i telewizora. Często na początku pojawia się światłowstręt.

To wszystko sprawia, że jeśli tylko masz taką możliwość, poproś w tym dniu o pomoc bliską Ci osobę. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o transport ani spędzać czas na telefonie, który może drażnić Twoje oczy. Jeśli nie masz takiej możliwości, postaraj się zaaranżować wszystko przed zabiegiem.

Co robić, gdy Twoje oczy są podrażnione?

Po zabiegu Twoje oczy mogą być wyraźnie podrażnione. Mogą się swędzieć, wydawać się zbyt suche, a gdy je zamkniesz, możesz mieć poczucie, że utknął w nich piasek. Ważne jest jednak to, aby pod żadnym pozorem ich nie trzeć ani nie dotykać. W ten sposób tylko spotęgujesz uczucie podrażnienia, a co gorsza, możesz wprowadzić do nich bakterie, które doprowadzą do infekcji. Z tego powodu w tym czasie warto sięgać po leki przeciwbólowe, które ograniczą te nieprzyjemne wrażenia. Nie zapominaj jednak, aby zawsze w pierwszej kolejności o procedury pytać się swojego lekarza!

Jak szybko możesz usiąść za kółkiem?

Jazda samochodem jest dla wielu osób bardzo ważnym elementem życia. Zwłaszcza jeśli mieszkasz np. na wsi bądź na przedmieściach, może okazać się, że jest to Twój jedyny środek transportu do pracy. Na całe szczęście nie będziesz musiał się obawiać tym, że nie będziesz mógł tego robić przez dłuższy czas. Zazwyczaj za kierownicę będziesz mógł wrócić już po 1-2 dniach od wykonania zabiegu. Każda sytuacja jest jednak indywidualna, dlatego przede wszystkim zwracaj uwagę na swoje własne samopoczucie.

Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku nie należy do szczególnie długich ani bolesnych. Pamiętaj jednak o zachowaniu higieny oraz odpowiednim zorganizowaniu wszystkiego w dniu samego zabiegu!