Jak wyczyścić szczotkę do włosów? Higiena szczotki do włosów

Szczotka do włosów towarzyszy nam w codziennej pielęgnacji. Rozczesując włosy, często nie myślimy o tym, że niestety szczotka może być siedliskiem ogromnej ilości bakterii. Pielęgnacja włosów nie sprowadza się jedynie do szczotkowania i nakładania kosmetyków, aby włosy były zdrowe, należy także pamiętać o regularnym i dokładnym czyszczeniu szczotki. W dzisiejszym artykule opowiemy troszkę o tym jak szybko i co najważniejsze skutecznie wyczyścić szczotki do włosów różnego rodzaju. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto czyścić szczotki do włosów?

Gdzie waszym zdaniem w obrębie łazienki znajduje się najwięcej bakterii. Zapewne większość z was w odpowiedzi pomyślała o toalecie. Racja nie leży po waszej stronie, ale trop jest dobry. Można powiedzieć, że toaleta jest rozpylaczem bakterii, ponieważ w trakcie spuszczania wody z jej powierzchni rozpylane są bakterie, które następnie mnożą się w różnych miejscach. Naukowcy dowodzą, że to na szczoteczce do zębów najdziemy najwięcej bakterii. Powodem jest tutaj ciepłe i wilgotne środowisko, w którym różnego rodzaju mikroorganizmy mają warunki idealne do namnażania się. Podobnie jak w przypadku szczoteczki, szczotki do włosów także stanowią sprzyjający dom dla bakterii. Kurz, złuszczony naskórek, łój i pozostałości produktów do pielęgnacji tworzą mieszankę, w której bakterie czują się idealnie. Używając szczotki, która nie jest na bieżąco czyszczona, bakterie w łatwy sposób przeniosą się na nasze włosy powodując liczne dolegliwości takie jak na przykład alergia, grzybice, zapalenia skóry czy nawet wypadanie włosów.

Jak umyć szczotki do włosów?

Skoro wiemy już, dlaczego warto dbać o czystość szczotki do włosów, nastał czas na to by powiedzieć, w jaki sposób robić to skutecznie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że większość z was uważa czyszczenie szczotki za zadanie karkołomne. Na szczęście to wyobrażenie całkowicie mija się z prawdą! Na czyszczenie szczotki wystarczy poświęcić kilka minut oraz domowe środki higieniczne, które znajdziemy w praktycznie każdej łazience. Najbardziej popularną plastikową szczotkę do włosów wyczyścimy w kilku krokach:

  1. przygotuj roztwór ciepłej wody oraz szamponu do włosów
  2. pesetą lub wykałaczką powyjmuj dokładnie włosy
  3. za pomocą starej szczoteczki do zębów wyszoruj powierzchnię szczotki roztworem
  4. dokładnie opłucz szczotkę pod wodą

Jak wyczyścić szczotkę do włosów Tangle Teezer?

Szczotki Tangle Teezer stały się ogromnym fenomenem na rynku. Ta niewielkich rozmiarów szczotka pozwala uporać się z włosami skłonnymi do plątania praktycznie bez ciągnięcia. Wykonana z plastiku budowa i wytrzymałe ząbki dają się szybko wyczyścić nawet największym leniuchom. Podobnie jak w przypadku klasycznej szczotki, warto użyć roztworu ciepłej wody oraz szamponu lub mydła. Ze względu na kompaktowe gabaryty, szczotka może być w całości umieszczona w pojemniku z roztworem, zostaw ją do namoknięcia na 10 minut. Po wyciągnięciu z roztworu dokładnie wyszoruj szczotkę za pomocą starej szczoteczki do zębów. Na koniec opłucz czystą wodą i gotowe – Tangle Teezer jak nowy!

Artykuł powstał we współpracy z friser.pl