Jak wybrać zasłony do swojego wnętrza?

W wystroju wnętrz liczą się wszystkie, czasem najmniejsze nawet detale. Dlatego poza wyborem koloru ścian i postawieniem w pokoju nowych mebli, warto pomyśleć też o doborze pasujących firan oraz zasłon. A to, wbrew pozorom nie zawsze jest łatwe. Zasłony podkreślić mogą wystrój i charakter wnętrza, a nawet całkowicie go odmienić. Jak więc je wybrać, by efekt był zadowalający, a wnętrze przykuwało wzrok i uwagę?

Kolorystyka zasłon – postaw na kontrasty!

Naczelna zasada wystroju wnętrz mówi, że zasłony nigdy nie powinny być w kolorze ścian. Jednak to właśnie kolorem ścian powinniśmy się kierować, wybierając okienne zasłony. W pomieszczeniach, na których ścianach dominuje wiecznie modny i elegancki kolor biały lub też chłodne odcienie szarości, niemal każdy kolor zasłon będzie dobrze się prezentował. Jednak w nowoczesnych wnętrzach malowanych na równie nowoczesne, żywe i intensywne kolory, doskonale sprawdzą się kontrastujące z nimi zasłony. I tak na przykład zielone ściany pięknie prezentować się będą w otoczeniu fioletu lub pomarańczu, przy żółtych natomiast dobrze wyglądać będą zasłony niebieskie.

Jak dobrać zasłony do aranżacji pokoju?

Motyw przewodni pomieszczeń również decydować będzie o tym, jakie zasłony sprawdzą się w nim najlepiej. W klasycznych i tradycyjnych wnętrzach dobrze wyglądać będą stonowane barwy lub grubsze zasłony o wyrazistych, lecz prostych i eleganckich wzorach np. kwiatowych. Pokoje zaaranżowane w stylu nowoczesnym dopełnią natomiast zasłony w modne, geometryczne i abstrakcyjne kształty, a we wnętrzach glamour sprawdzić się mogą lekko opalizujące, metaliczne tekstylia okienne, a także czarne zasłony, które doskonale będą kontrastować z jasnym wystrojem pokoju.

Zasłony gotowe, czy może szyte na wymiar?

Najczęściej spotykane w sklepach zasłony mają określony wymiar. Pasuje on do większości okien w nowych budownictwach. Zupełnie nie sprawdza się jednak w wysokich, kamienicznych mieszkaniach i wszędzie tam, gdzie zamontowano niestandardowe okna. Dlatego też wybór tego, jakie zasłony w nich powiesimy, zawsze będzie kwestią indywidualną. Szeroki asortyment firan i zasłon, a także materiałów, z których samodzielnie można je uszyć, sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli jednak nadal nie masz pomysłu na to, jak przyozdobić swoje okna, ciekawych zasłon szukaj przede wszystkim online.W internetowych sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz niezliczoną ilość wzorów, kolorów i faktur. A także zdjęcia aranżacji z wykorzystaniem oferowanych tam zasłon. To prawdziwa kopalnia wnętrzarskich inspiracji!