Jak wybrać najlepsze gry przygodowe dla dzieci?

Wielu młodych rodziców przed każdymi urodzinami dziecka albo przed mikołajkami staje przed dylematem – jaki prezent wybrać dla swojego syna lub córki? W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem okazują się zazwyczaj gry przygodowe. Tego typu zabawy doskonale łączą przyjemne z pożytecznym. Gwarantują maluchowi wspaniałą rozrywkę. Przyczyniają się także do kształtowania różnych umiejętności, przydatnych w codziennym życiu. Sprawdź, jak wybrać najlepsze gry przygodowe dla dzieci!

Niektórym osobom gry przygodowe kojarzą się wyłącznie z popularnymi wirtualnymi wyścigami samochodowymi oraz grami sportowymi. Faktycznie, gatunki te w wielu przypadkach świetnie spełniają rolę edukacyjną. Stwarzają one bowiem graczowi możliwości kształtowania m.in.:

  • koordynacji ruchowej,
  • zdolności do efektywnego planowania swoich działań, 
  • umiejętności wdrażania w życie przyjętych strategii postępowania. 

Trzeba mieć jednak świadomość, że gry przygodowe dla dzieci to znacznie bardziej rozległa kategoria zabaw, do których można zaliczyć m.in. gry planszowe, narracyjne i dedukcyjne, w których mogą brać udział całe rodziny. Systematyczne uczestnictwo w takich rozgrywkach sprzyja doskonaleniu rozmaitych umiejętności, takich jak np.:

  • zdolność kojarzenia faktów, 
  • logiczne myślenie,
  • sprawne łączenie ze sobą związków przyczynowo-skutkowych. 

Co więcej, istotnym elementem wielu gier przygodowych jest dialog ze współgraczami. Wchodzące z nimi w konwersację dziecko nabywa w ten sposób podstawowych umiejętności komunikacyjnych, uzdalniających go do efektywnego porozumiewania się z innymi osobami w określonych sytuacjach. 

Gry przygodowe dla dzieci – czym kierować się przy ich zakupie?

Wbrew pozorom dobór odpowiedniej gry przygodowej dla dzieci nie jest wcale prostą sprawą. Nie warto zatem spieszyć się z zakupem jakichkolwiek produktów. Mając do wyboru modele komputerowe oraz pozostałe (m.in. planszówki, gry umysłowe, zręcznościowe itp.) lepiej jest postawić na te drugie. Tradycyjne gry odgrywają niebagatelną rolę edukacyjną, ucząc dziecko rozmaitych umiejętności niezbędnych w codziennym życiu. 

Gry przygodowe dla dzieci mają różny stopień trudności. Z nieco bardziej wymagającymi quizami i łamigłówkami kilkulatek nie zawsze jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Skorzystanie w takiej sytuacji z pomocy rodziców lub starszego rodzeństwa stwarza doskonałą okazję ku wspólnej zabawie, która sprzyja wzmocnieniu więzi rodzinnych. 

Gry komputerowe dla dzieci – dobry wybór, ale pod pewnymi warunkami

Gry komputerowe także mogą sprawdzić się w określonych okolicznościach. Trzeba jednak wziąć pod uwagę konieczność ich dopasowania do:

  • wieku malucha;
  •  indywidualnych zainteresowań dziecka;
  • potrzeb edukacyjnych najmłodszych.

 Z punktu widzenia najmłodszych ogromnym atutem gier komputerowych jest oparcie ich fabuły na bajkowych bądź kinowych odpowiednikach. W tej sytuacji młody człowiek ma poczucie uczestnictwa w przygodach swojego ulubionego bohatera.

Przy nabywaniu gier dla najmłodszych członków rodziny warto zwrócić uwagę na ich treść. Gry przygodowe dla dzieci nie powinny zawierać elementów nienawiści ani agresji. Nasycone przemocą strzelanki co prawda kształtują refleks malucha, ale też wzbudzają w nim niechęć do otaczającego świata i skłonność do rozwiązywania różnego rodzaju problemów i konfliktów metodami siłowymi. Gry dla najmłodszych najlepiej wybierać razem z samymi zainteresowanymi. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wyboru produktu, który nie spełni oczekiwań młodego użytkownika.

Gry przygodowe dla dzieci zazwyczaj stanowią źródło wspaniałej zabawy dla najmłodszych. Trzeba jednak pamiętać o ich odpowiednim doborze.