Jak wybrać buty do biegania i ćwiczeń?

Odpowiednio dobrane obuwie do kształtu i rozmiaru stopy gwarantuje należyty komfort i stabilność podczas wykonywania codziennych czynności. Nie bez znaczenia jest także rodzaj obuwia wybieranego do uprawiania sportów, zarówno tych na siłowni, jak i praktykowanych na świeżym powietrzu. Chcąc zainwestować w wygodne i niepowodujące kontuzji obuwie, warto wiedzieć, jak wybierać sportowe buty, gdyż inne sprawdzą się do biegania, a inne do wykonywania ćwiczeń na macie. Zapraszamy do krótkiej lektury, która powinna rozjaśnić, jakie buty sportowe będą najlepsze.

Dlaczego obuwie do ćwiczeń jest ważne?

Kupując nową parę sportowych butów zazwyczaj pierwszym wyznacznikiem, którym się kierujemy, jest moda i to, czy wizualnie buty nam się podobają. Jest to w pełni zrozumiałe, natomiast nie powinno być to jedyne kryterium, decydujące o naszym wyborze. Bardzo ważny jest odpowiednio dobrany rozmiar do długości i szerokości stopy. Idealnie dopasowane buty są praktycznie niewyczuwalne na stopie, nie piją ani nie uciskają w żadnym miejscu.

Zbyt małe buty sprawiają ogromny dyskomfort oraz mogą powodować bolesne odciski, które uniemożliwiają wykonywanie efektywnego treningu. Sportowe buty muszą być wykonane z dobrej jakości oddychających materiałów, zapobiegających nadmiernemu poceniu się stopy. Zbyt sztywne buty ograniczają ruch stopie, co z kolei łatwo prowadzi do zwichnięć i złamań. Buty sportowe zawsze warto dokładnie przymierzyć, a najlepszą porą na zakup nowej pary są godziny popołudniowe, kiedy to stopy są lekko nabrzmiałe.

Jakie buty do biegania wybrać?

Buty do biegania powinny być bardzo lekkie i gwarantować odpowiednią stabilizację stopie. Podeszwy butów do biegania są prawidłowo wyprofilowane, by zapewniać wygodę i amortyzację. Konieczne jest, by buty do biegania były sznurowane, a nie zapinane, na przykład na rzepy. Buty do biegania są podstawowym sprzętem, w jaki powinni wyposażyć się wszyscy biegacze, szczególnie ci początkujący. Co różni dobre buty do biegania od innych sportowych par?

Nawet po długim i intensywnym biegu nogi, stawy oraz kręgosłup nie powinny powodować bólu. Zwykłe adidasy lub trampki zupełnie nie są przystosowane do ruchu stopy, który wykonywany jest podczas pokonywania kilometrów. Warto dodać, że buty do biegania wcale nie muszą kosztować majątku – możesz je znaleźć na https://royalfashion.pl/pol_m_KOBIETA_Obuwie_Obuwie-sportowe-_Bieganie-cwiczenia-i-trening-4633.html. Coraz to nowsze modele wyposażone są w nowsze i innowacyjne technologie, które mogą zwiększać komfort biegania i być przydatne, ale nie są niezbędne.

Buty do ćwiczeń — jakie najlepsze?

Buty dedykowane do ćwiczeń wykonywanych na siłowni lub w domowym zaciszu będą mieć inną specyfikę niż buty dla biegacza. Dobrej jakości buty do ćwiczeń sprawdzają się zarówno w sportach dynamicznych, jak i tych bardziej statycznych. Poszukując butów na siłownię, warto zwrócić uwagę na budowę i materiał, z jakiego wykonana jest podeszwa obuwia. Powinna być na tyle sprężysta, by uginać się wraz z ruchami stóp.

Oprócz tego warto, by podeszwa była antypoślizgowa, co zapobiega upadkom podczas wykonywania szybkich ćwiczeń. Dodatkowym atutem butów do ćwiczeń są elementy tłumiące oraz stabilizujące w podeszwach, które minimalizują hałas ćwiczeń na parkiecie i ryzyko kontuzji, na przykład podczas podskoków. W okolicach palców, pięt oraz boków stóp materiał buta powinien być wzmocniony grubszym materiałem.