Jak urządzić pokój dla rodzeństwa ?

Kiedy dzieci są małe i ich wiek jest zbliżony, nie ma konieczności robić każdemu dziecku osobnego pokoju. Aby w jednym pokoju mieszkały dzieci musi być on funkcjonalny ,i tak podzielony aby dzieci miały przestrzeń do zabawy , nauki jak również wypoczynku czy snu. W tym artykule przedstawimy przydatne porady jak sprawnie przygotować pokój dla dzieci,tak aby przebywanie w nimi było przyjemne i nie dochodziło do konfliktów między rodzeństwem.

Podział Pokoju dla dwójki rodzeństwa.

Zorganizowanie pokoju dla dzieci aby czuli się w nim miło oraz komfortowo, musi zacząć się od rozplanowania oraz podzielenia pokoju na strefy : snu , zabawy, wypoczynku oraz nauki. Jeśli mamy ograniczoną przestrzeń, warto rozważyć łóżko piętrowe, przez co zaoszczędzimy sporo miejsca. Łóżku powinno się znajdować w takim miejscu aby nie kolidowało, i nie przeszkadzało w codziennym funkcjonowanie , czyli nauce lub zabawie. Miejsce do nauki jeśli są takie możliwości powinno być w słonecznym i jasnym miejscu. Biurka dla dzieci dobrze jest udzielić od siebie aby zminimalizować ryzyko że będą się zaczepiać, lub wzajemnie przeszkadzać w nauce. Kącik zabaw można zorganizować wspólny aby rodzeństwo mogło się razem bawić. Aby sprawnie podzielić zabawki i rzeczy dzieci można użyć organizerów na zabawki, które później można schować pod łóżko jak również położyć na regał czy półkę.

Dekoracja pokoju dla chłopców.

Urządzanie pokoju dla chłopców zaczynamy od malowania ścian. Dla chłopców dobrze sprawdzą się kolory jasne , białe lub błękitne. Możemy też wykorzystać mix kolorów czyli jedne część ścian malujemy na biało a drugą część na np. na błękitny. Kiedy mamy już wybrane kolory ścian ,zostaje wybór mebli. I tu uważamy że trzeba się mocno zastanowić i wybrać takie meble który posłużą przez dłuży czas. Przykładowo jeśli mamy chłopców w wieku 10 , 12 lat można zastanowić się nad meblami młodzieżowymi. Chodzi głównie o to aby mieć z tyłu głowy świadomości że czas szybko leci ,dlatego żebyście Państwo nie musieli za 2 lub 3 lat znów kupować nowych mebli. Następnym elementem dekoracyjnym są firany , tu można użyć klasycznych lub jeśli chłopcy są np. fanami piłki nożnej to można użyć firan np. w piłki. Po firanach warto pomyśleć nad modną pościelą dla chłopców , tu również mamy szeroki wybór, bo od pościeli bajkowych takich jak Psi Patrol po pościele z motorami, koparkami czy Minecraft. Dobrze aby pościel kolorystycznie pasowała do całej aranżacji pokoju. Proszę również pamiętać aby przy wyborze pościeli kierować się również rodzajem tkaniny tu zalecamy 100% bawełnę.

Dekoracje pokoju dla dziewczynek.

Pokoju dla dziewczynek powinien posiadać jasne pastelowe kolory oraz delikatne akcenty odcieni różu. Dziewczynki zwykle nie lubią tak jak chłopcy spać na piętrowym łóżku, dlatego trzeba rozważyć zakup osobnych łóżek dla każdej z dziewczynek. Dla dziewczynek tak samo jak w przypadku chłopców wybór mebli trzeba wybrać z myślą o niedalekiej przyszłości. Jeśli dziewczynki są na etapie bajek warto pomyśleć nad dekoracjami z bardzo modną Elzą, mamy tu do wyboru firany, obrazki , figurki. Natomiast jeśli są to starsze dziewczynki można rozważyć motywy muzyczne czy modowe. Istotną rzeczą jest bawełniana pościel dla dziewczynki ,ponieważ prócz tego że jest potrzebna do spania, to również pełni element dekoracyjny. W zależności oraz wieku dziewczynki można dobrać motyw jak i kolor pościel. Do pościeli warto dobrać kolorowe prześcieradło aby całość była spójna.

Pokój dla brata i siostry.

Pogodzenie pokoju dla brata i siostry bywa nie lada wyzwaniem, z jednej strony chcemy akcentować wystrój pokoju dla chłopca z drugiej dla dziewczynki. Są dwa sprawdzone rozwiązania pierwszym jest to aby podzielić pokój na pół tak aby jedna połówka była odbiciem lustrzanym drugiej i delikatnie zaakcentować cześć chłopięcą oraz dziewczęcą w ten sposób uzyskamy ładne wnętrze dla dzieci. Drugim sposobem jest urządzenie tak pokoju aby nie akcentował ani chłopca ani dziewczynki tylko był neutralny. Chodzi tu głównie o kolory ścian oraz dekoracje. Można przecież zastosować neutralne firany , meble czy pościele.

Pokój dla dzieci w różnym wieku.

Jeśli między rodzeństwem jest spora różnica wieku i nie ma możliwość aby każde z nich miało swój osobny pokój musimy jakość zaradzić temu i pogodzić ,, interesy” każdego z dzieci.Starsze dziecko będzie potrzebować swojego kącika do nauki a młodsze do zabawy. Ważne aby rozplanować je w taki sposób aby każde z dzieci swoim działaniem czy to nauką czy zabawą nie przeszkadzały drugiemu. Dlatego jeśli starsze dziecko ma swoje miejsce do nauki to należy je tak zaplanować aby wieczorem mogło spokojnie się uczyć nie przeszkadzając drugiem zasnąć. I na odwrót młodsze dziecko musi mieć swoje miejsce na zabawki oraz miejsce do zabawy. Dobrze jest też aby dzieci wiedział i znały swoją przestrzeń , jak również miały odrobinę prywatności nawet przy współdzieleniu pokoju z rodzeństwem.