Jak samodzielnie rozjaśnić włosy w domu?

Rozjaśnianie włosów to zabieg fryzjerski, który przy odrobinie wprawy można wykonać w domu. Wiele osób obawia się o nieudany efekt rozjaśniania, jakim może być żółty odcień farby lub nierównomierne pokrycie kolorem. Niepotrzebnie, bo wystarczy stosować się do kilku zasad rozjaśniania.

Dla kogo jest rozjaśnianie włosów?

Przede wszystkim rozjaśnianie jest dla osób mających naturalnie jasny kolor włosów. Blondynki często chcą rozjaśnić swój kolor włosów i cieszyć się jeszcze jaśniejszymi kosmykami. Przy jasnych włosach czasem brakuje blasku i wtedy ten zabieg będzie idealny. Blond to kolor, który zdecydowanie odmładza, dlatego kobiety w wieku dojrzałym o ciemnych włosach, często podejmują decyzję o rozjaśnianiu. W przypadku gdy włosy są siwe, to także jest dobry pomysł, bo gdy będą odrastały, nie będzie widoczna różnica między odrostami, a na przykład ciemnymi włosami. Właścicielki ciemnych włosów także mogą je rozjaśniać. Choć tutaj efekt może być zaskakujący, bo duże kontrasty są dość ryzykowne. Na szczęście blond ma tyle różnych odcieni, że z pewnością uda się wybrać ten wymarzony kolor. Garnier jako uznany producent farb do włosów, oferuje między innymi takie odcienie blondu jak naturalny, beżowy, opalizujący, jasny popiel, diament, a także miedziany. Jak widać, naprawdę jest w czym wybierać.

Co warto wiedzieć o rozjaśnianiu włosów?

Aby rozjaśnić włosy, trzeba dodać utleniacz, który nakłada się przed samym farbowaniem. Im jaśniejszy kolor chce się uzyskać, tym jego stężenie jest większe. Jak można się domyślać, takie zabiegi przesuszają włosy i muszą być wykonywane umiejętnie. Jeśli zbyt często się rozjaśnia włosy, efektem może być ich łamliwość i kruchość. Dlatego zawsze należy przyłożyć się do pielęgnacji włosów rozjaśnianych, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Specjalne rozjaśniacze potrafią rozjaśnić włosy o kilka tonów, gdzie zwykła farba nie poradzi sobie z tym zadaniem. Mają one intensywne działanie, dlatego tutaj zalecana jest ostrożność i stosowanie się ściśle do zaleceń z instrukcji. Rozjaśniacze bez amoniaku, podobnie jak farby bez amoniaku, są bardzo dobre dla kondycji włosów. Gdy zawierają pielęgnacyjne olejki kwiatowe, które wnikają wgłąb włosa, chronią go przed uszkodzeniami.

Rozjaśnianie krok po kroku

Efektywne rozjaśnianie włosów w domu jest możliwe, ale trzeba dokładnie czytać instrukcję dołączoną do opakowania. Najpierw zakłada się specjalne rękawiczki i chroni ubranie przed detergentami. Następnie miesza się składniki w miseczce, a mogą to być na przykład krem utleniający z olejem kwiatowym, puder rozjaśniający i krem rozjaśniający bez amoniaku. Włosy powinny być umyte poprzedniego dnia i suche. Jeśli mieszanka jest gotowa, nakłada się ją według instrukcji, a sposób aplikacji jest warunkowany tym czy ma się ciemne odrosty czy też taki sam kolor na całej długości. Nie wolno trzymać preparatu dłużej niż to jest zalecane w instrukcji czyli zazwyczaj około 40-50 minut. Na koniec dokładnie spłukuje się włosy i nakłada się specjalną odżywkę na kilka minut. Olejki kwiatowe w rozjaśniaczach wzbogacają mieszankę i mają zbawienny wpływ na włosy po rozjaśnianiu.