Jak regularne ćwiczenia wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?

Aktywność fizyczna ma duży wpływ na zdrowie wszystkich organów i mięśni organizmu. Według zaleceń WHO osoby w wieku od 18 do 60 roku życia powinny w ciągu tygodnia przeznaczać 150 minut przy średniej intensywności ćwiczeń i 75 minut, jeśli jest to wytężony wysiłek fizyczny. Regularna gimnastyka w ciągu tygodnia wpływa w znacznym stopniu na zmniejszenie ryzyka powstawania chorób cywilizacyjnych, do których są zaliczane między innymi takie choroby jak cukrzyca czy choroba niedokrwienna serca.

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie

Ciało człowieka jest stworzone do ruchu, różne jego formy powinny być stosowane każdego dnia. Ćwiczenia fizyczne nie muszą być intensywne, najważniejsze, aby były uprawiane regularnie. Jeśli są stosowane systematycznie, pomagają w profilaktyce i opóźniają rozwój schorzeń cywilizacyjnych, nadwagi, otyłości, osteoporozy, poprawiają jakość snu i wpływają pozytywnie na nastrój. Regularny wysiłek fizyczny oddziałuje korzystnie na walkę z patogenami, a zapadalność na choroby układu oddechowego zmniejsza się nawet o 1/3. Osoby z nadciśnieniem tętniczym i wysokim poziomem cholesterolu powinny wprowadzić ją na stałe do swojego planu dnia, aktywność fizyczna zmniejsza wysokość ciśnienia tętniczego oraz poziom LDL we krwi. Obniżenie tych parametrów wpływa na zmniejszenie ryzyka rozwoju miażdżycy oraz spowalnia możliwość rozwoju choroby wieńcowej i zawału.

Aktywność fizyczna uprawiana systematycznie w połączeniu z dietą pomaga w zmniejszeniu masy ciała i tkanki tłuszczowej trzewnej, która nadmiernie odkłada się wewnątrz jamy brzusznej i ma wpływ na reakcję tkanek na insulinę. Włączając regularne ćwiczenia fizyczne w początkowej fazie przedcukrzycowej, można w zupełności zlikwidować możliwość rozwoju cukrzycy. Otyłość, szczególnie ta odkładająca się na brzuchu, zwiększa możliwość rozwoju nowotworów złośliwych. Badania wykazują, że nawet minimalne stosowanie gimnastyki każdego dnia wpływa korzystnie na zdrowie. Aby nie zniechęcić się do ćwiczeń i znaleźć inspiracje do różnych form aktywności warto skorzystać z portalu fit2fit. Jest to miejsce, gdzie można znaleźć wiele cennych informacji na temat różnych rodzajów gimnastyki i sposobów prowadzenia treningów.

Ćwiczenia fizyczne – tylko regularne stosowanie przynosi efekty

Aby ćwiczenia fizyczne przynosiły korzyści, powinny być wykonywane przez większość dni w tygodniu. Osoby, które nie prowadziły aktywnego trybu życia, powinny pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i stopniowym wprowadzaniu zalecanego czasu treningu. Wysiłek nie powinien kojarzyć się ani powodować dyskomfortu, ćwiczenia należy dopasować do swoich możliwości, zalecany czas treningu można również rozdzielić na kilka mniejszych bloków, nie powinny być one krótsze niż 10-minutowe. Regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu dobrej aktywności fizycznej i samopoczucia, sprawia, że oddech przyspiesza, płuca pracują efektywniej. Dzięki temu, że układ oddechowy pracuje efektywniej, zwiększa się ilość tlenu we krwi.

Regularny wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na pracę neurohormonów znajdujących się w układzie nerwowym. Regularna aktywność wpływa na sposób odczuwania stresu przez organizm, staje się on zdecydowanie krótszy i nie tak mocny. Ćwiczenia wykonywane regularnie mogą pomóc w utrzymaniu dobrego samopoczucia przy wykonywaniu szczególnie stresującej pracy. Regularne ćwiczenia nawet z umiarkowaną intensywnością wpływają długofalowo na poprawę nastroju, a także minimalizują ryzyko powrotu depresji. Osoby ćwiczące regularnie lepiej wypadają w testach pamięci, niż te, które prowadzą wyłącznie siedzący tryb życia.