Ciało człowieka ulega urazom i przeciążeniom z różnych powodów. Czasem jest to intensywne uprawianie sportów, ale bardzo często przyczyną kontuzji są codziennie wykonywanie czynności w domu albo w pracy. Najczęściej uszkodzeniom ulegają stawy, między innymi staw barkowy. To bardzo skomplikowany w budowie fragment ludzkiego ciała. Składa się z on kilku stawów anatomicznych i funkcjonalnych.
Dlaczego staw barkowy ulega kontuzjom
Ze względu na skomplikowaną budowę, delikatność konstrukcji, a także ilość zadań, jakie wykonuje ten staw, często ulega przeciążeniom. Ma on bardzo duży zakres ruchu. Powierzchnie stawowe nie są spasowane w pełni. Stabilizują je torebka stawowa, więzadła oraz stożek rotatorów i obrębek. Elementy stawu barkowego powinny współpracować ze sobą w pełnej wydolności funkcjonalnej. Tylko wtedy można być pewnym, że staw barkowy pracuje tak, jak powinien. Otoczenie stawu, czyli kręgosłup szyjny, piersiowy, a także klatka piersiowa wpływają także na jego funkcjonowanie.
Ogromne znaczenie dla sprawności ciała człowieka ma jego postawa, w jakiej pozycji znajduje się głowa, czy ciało jest symetryczne oraz w jaki sposób przebiega tor oddechu. Tryb życia jaki się prowadzi, czyli charakter wykonywanej pracy, sposób spędzania wolnego czasu. Jeżeli postawa jest nieprawidłowa albo prowadzony tryb życia niezdrowy, istnieje duże ryzyko uszkodzenia stawu barkowego.
Jakie są wskazania do rozpoczęcia rehabilitacji
Występujące dolegliwości bólowe, a także ograniczenia w funkcjonowaniu obręczy barkowej to znak, że należy rozpocząć badania w celu rozpoznania problemu. Często przyczyną kłopotów jest wadliwa biomechanika oraz niewłaściwe nawyki każdego dnia. Dobrze będzie skonsultować się z doświadczonym fizjoterapeutą, który rozpozna przyczynę i zaleci odpowiednią rehabilitację. Odpowiednio wcześnie podjęty proces leczenia zachowawczego pozwoli na rozwiązanie problemu i uniknięcie zabiegów operacyjnych, koniecznych w przypadku poważnych uszkodzeń stawu barkowego. Rehabilitacja barku to właściwa decyzja podjęta w celu powrotu do pełnej sprawności.
Jak przebiega proces rehabilitacji
Leczenie zachowawcze najlepiej podjąć w doświadczonej jednostce rehabilitacyjnej. Daje to pewność uzyskania właściwej diagnozy i podjęcia ścieżki leczenia. Specjaliści na co dzień zajmują się urazami i dolegliwościami stawu barkowego. Na początku przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentem. Analizowane są najczęściej przyjmowane pozycje ciała pacjenta w trakcie pracy i aktywnościach sportowych. Sprawdzane są wzorce kompensacyjne, zestawiane są z historię pacjenta, urazami i dolegliwościami.
Po przeprowadzeniu wywiadu, następuje badanie manualne i fizykalne. Na podstawie tych czynności doświadczeni lekarze mogą postawić hipotezę, co jest przyczyną przeciążenia lub urazu. Następnie rozpoczyna się rehabilitacja barku. Stosuje się różne techniki fizjoterapeutyczne, jak na przykład:
- terapia manualna,
- trening funkcjonalny
- manipulację powięzi,
- suche igłowanie.
Warto skorzystać z bogatej oferty usług rehabilitacyjnych. To najlepsza droga do osiągnięcia pełnej sprawności.