Jak prać ręczniki?

Temperatura prania

Jeśli posiadamy nowe ręczniki, to musimy pamiętać, że trzeba je koniecznie wyprać przed pierwszym użyciem. Wszystko to za sprawą chemikaliów, które posiadają na swojej powłoce, aby przetrwały na magazynowych i sklepowych półkach.

Kiedyś ręczniki były wygotowywanie. Dzisiaj już nie ma takiej potrzeby. Pranie w 90 stopniach rób bardzo rzadko – wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ktoś z rodziny był chory albo przyjmowało się gości. Często w pralkach jest specjalny program na ręczniki z wysoką temperaturą. Jednak ciągłe pranie w takich temperaturach prowadzi do wysuszenia i zniszczenia materiału. Aktualnie można prać ręczniki w 40 lub 60 stopniach.

Przeczytaj więcej na temat odpowiedniego prania ręczników: https://mr-ziggi.pl/jak-prac-reczniki/


Środki do prania ręczników

Na rynku jest wiele dostępnych środków do prania ręczników. Mamy różne rodzaje żeli, kapsułek oraz proszków do prania. Ze względu na kontakt z ciałem należy znaleźć proszek, który dezynfekuje materiał w niskiej temperaturze. Zapobiega to przenoszeniem chorób bakteryjnych i zapewnia prawidłowe odświeżenie.

W zależności od kolorów naszych ręczników musimy rozdzielić je do prania. Białe i kremowe możemy prać razem w dezynfekującym proszku do prania dla białych materiałów, a kolorowe i czarne pierzemy w dezynfekującym proszku do prania do kolorowych tkanin. W ten sposób unikniemy mieszania i odbarwiania się ręczników.

Środki do płukania

Do zwykłego prania ubrań używamy zmiękczających płynów. Jednak nie w tym przypadku, ponieważ zależy nam, aby nasze ręczniki chłonęły dobrze wilgoć.

Świetnym, tanim i naturalnym zamiennikiem takich płynów jest ocet. Do fazy płukania wlewamy pół szklanki, by nasze pranie było miękkie i zachowało swoje barwy.


Suszenie ręczników

To także ważna kwestia. W łazience jest wilgotno i ciepło, a to idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii. Wyprane ręczniki powinno rozwieszać się na suszarce. Jeśli masz taką możliwość to wystaw ją na balkon, taras czy na ogród. Nie doprowadzi to do zbutwienia ręczników i utraty ich właściwości higroskopijnych.

Ręczniki mają inne gramatury. Wpływa to na szybkość schnięcia. Wśród nich możemy wyodrębnić:

  • 300-400 gramów – najlepsze na plażę, schną bardzo szybko i zajmują mało miejsca,
  • 450-500 gramów – klasyczne ręczniki, szybko schną, przyjemne w dotyku i dobrze chłoną wilgoć,
  • 520-750 gramów – najprzyjemniejsze w dotyku, jednak zajmują dużo miejsca, ponieważ chłoną dużo wody przez co dłużej się suszą


Jak wybrać ręcznik?

Istnieją różne rodzaje ręczników, jednak jeśli chodzi o te z najlepszą chłonnością – musimy szukać tych z 100% bawełną klasyczną.

Jeśli zależy nam na sprężystości i właściwości bakteriobójczej, to najlepszym wyborem będą ręczniki bambusowe – świetnie sprawdzają się przy uprawianiu sportu.