Popękane naczynka to dla wielu ludzi dość błahy problem, który mimo wszystko może przysporzyć wielu problemów. Pomimo tego, że naczynka nie są zmianami bolesnymi, to stanowią nieestetyczny problem dla ludzi wrażliwych na własne piękno. Dolegliwość może dotyczyć każdego i w każdym wieku. Jak sobie z nimi poradzić?
Pękające naczynka – co to takiego?
Pękające naczynka to nieestetyczny problem dla wielu ludzi. Zmiana skórna, mimo że niebolesna, potrafi przysporzyć wielu kompleksów. Są to naczynia włosowate pod skórą, które ulegają rozszerzeniu, czego efektem jest ich prześwitywanie przez skórę. Dolegliwość może dotyczyć każdego, niezależnie od płci oraz wieku. Jednak zauważono, że na pękające naczynka podatne są osoby o jasnej karnacji.
Co więcej, problem występuje nie tylko na twarzy, ale na całym ciele. Jeśli uda się zauważyć rozszerzenia naczyń krwionośnych, powinno się skorzystać z pomocy lekarza, bowiem problem nie znika samoistnie. Nierzadko się zdarza, że jest wręcz odwrotnie – ”pajęczaki” lubią się z czasem powiększać.
Przyczyny występowania popękanych naczynek
Przyczyn występowania popękanych naczynek może być wiele. Jest to niestety zależne od wielu różnych czynników, na które niekoniecznie zawsze dana osoba ma wpływ. Dolegliwość może tyczyć każdego, niezależnie od płci oraz wieku. Co więcej, często nawet młode dziewczyny w wieku nastoletnim, mają do czynienia z widocznymi naczynkami na skórze twarzy. – podkreśla Dermatolog Dr n.med. Katarzyna Osipowicz
Natomiast u osób starszych problem często pojawia się na nogach. Jakie są przyczyny powstawania tych nieestetycznych zmian skórnych?
- Uwarunkowania genetyczne – niektóre osoby mogą mieć dziedziczną budową ciała, tak więc popękane naczynka będą widoczne, bowiem tor przebiegu naczyń włosowatych może być umiejscowiony wyjątkowo płytko pod skórą.
- Temperatura – w okresie zimy lub podczas upalnego lata, podatność na wystąpienie naczynek znacząco się zwiększa. W tym czasie skóra zostaje narażona na działanie czynników zewnętrznych, które mogą mieć nieoczywisty wpływ na stan skóry.
- Choroby – nadciśnienie tętnicze, cukrzyca lub zaburzenia hormonalne to tylko niektóre z wielu chorób, które mogą mieć wpływ na pojawienie się pękających naczynek. Dbanie o zdrowie oraz obserwowanie własnego ciała to niezwykle ważna kwestia.
- Okres ciąży – w tym czasie w organizmie kobiety dochodzi do zwiększenia się ilości krwi w organizmie, czego skutkiem są powiększone żyły. Jednak to nie wszystko, bowiem w okresie ciąży dochodzi także do zmiany poziomu hormonów.
- Nadmierne opalanie i długotrwałe przebywanie na słońcu – mało kto wie, że słońce potrafi mieć negatywny wpływ na zdrowie oraz wygląd. Długotrwałe przebywanie na słońcu może skutkować powiększeniem się naczyń krwionośnych.
- Dieta – warto zwracać uwagę na to, co się spożywa, ponieważ kilka składników ma bardzo duży wpływ na powstawanie pękających naczynek. Wyróżnić może zbyt ostre oraz pikantne przyprawy czy dania, nadmiernie gorące napoje oraz potrawy, a także alkohol.
- Trądzik różowaty – to częsta przyczyna pojawiania się widocznych naczyń krwionośnych. Dolegliwość ta może powodować znaczne zaczerwienienia skóry twarzy. Jest to przewlekła i problematyczna choroba skóry, przez co wiąże się z niepożądanymi skutkami.
Warto zaznaczyć, że osoby, które zmagają się z pękającymi naczynkami ze względu na uwarunkowania genetyczne, mogą należycie zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. Na rynku można znaleźć wiele aptecznych lub drogeryjnych specyfików, które walczą z niechcianymi zmianami skórnymi. Jednak należy pamiętać, że takie preparaty nigdy nie dadzą oczekiwanych przez konsumentów efektów.
Pękające naczynka to trudna dolegliwość, która nie znika samoistnie, więc całkowite pozbycie się problemu wymaga innych, bardziej kosztownych, ale skutecznych kroków.
Jak pozbyć się widocznych naczynek?
Kiedy dana osoba ma do czynienia z pękającymi naczynkami, powinna zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację skóry, stan własnego zdrowia oraz prowadzony styl życia. Można zasięgnąć pomocy dostępnych preparatów, które przeznaczone są właśnie do walki z dolegliwością popękanych naczynek lub iść o krok naprzód i wykonać odpowiednie zabiegi. Jednak pomocne mogą się okazać m.in.:
- Witamina C – uczestniczy w procesie produkcji kolagenu w organizmie człowieka, który odpowiada za grubość oraz elastyczność naczynek.
- Witamina K – ma pozytywny wpływ na kondycję naczyń włosowatych pod skórą. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko powstawania widocznych zmian skórnych.
- Kremy z filtrem – ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest niezwykle ważna, bowiem słońce może mieć negatywne działanie na stan skóry, w tym naczynka.
Stosowanie odpowiednich preparatów, suplementacji witamin oraz zwrócenie uwagi na ilość spożywanych składników, które mogą mieć znaczący wpływ na powstanie naczynek, powinno pomóc w walce z dolegliwością. Jednak należy pamiętać, że takie metody nie dadzą stuprocentowej skuteczności. Jeśli dana osoba chce zażegnać problem widocznych, pękających naczynek, ma możliwość skorzystania z zabiegów medycyny estetycznej.
Zamykanie naczynek laserem – co to za zabieg?
Pękające naczynka potrafią odebrać pewność siebie, komfort oraz swobodę. Natomiast z pomocą nadchodzą powszechnie dostępne zabiegi, które znajdują się w ofercie Kliniki OT.CO w Warszawie. Klinika posiada w ofercie zabieg laserowego zamykania naczynek. Jest to zabieg niezwykle precyzyjny, podczas którego wiązka światła lasera oddziałuje jedynie na wybrane naczynie. Dzięki temu naskórek pacjenta nie zostaje uszkodzony.
Światło lasera wnika do pękniętego naczynka, dzięki czemu powoduje jego znaczne podgrzanie. Efektem jest koagulacja, przez co dochodzi do zamknięcia naczynia krwionośnego. Jednak skóra będzie wymagała od pacjenta cierpliwości, bowiem widoczne rezultaty zabiegu będą widoczne dopiero po upływie około 3 tygodni. Dodatkowo, zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia, natomiast na życzenie pacjenta, lekarz może zastosować krem znieczulający. Jedna seria zabiegu w zależności od rozległości naczynek trwa od 15 do 60 minut.
Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona oraz obrzęknięta, lecz te objawy mijają w przeciągu doby lub dwóch. Przez pewien czas można zauważyć, że wszelkie naczynka przybierają mocniejszą barwę, przez co będą bardziej widoczne. Jest to jednak efekt przejściowy. Po wykonaniu zabiegu laserowego zamykania naczynek, należy stosować kremy regeneracyjne, które można uzyskać w klinice od lekarza. Po upływie około 21 dni będzie można zauważyć, że nieestetyczne zmiany skórne znikają lub stają się mniej widoczne. Aby pozbyć się problemu raz na zawsze, lekarza zalecają wykonanie kilku serii zabiegu.