Nieprzyjemny zapach z lodówki potrafi odebrać apetyt i chęć na gotowanie. Od czasu do czasu ten problem może spotkać każdego z nas – nawet, jeśli na co dzień dbamy o czystość lodówki i prawidłowe przechowywanie żywności. Skąd się bierze i jak pozbyć się zapachu z lodówki? Oto kilka wskazówek.
Brzydki zapach z lodówki – możliwe przyczyny
Najczęstszym źródłem tego problemu jest nieświeża żywność. Sprawdzaj na bieżąco, w jakim stanie są owoce, warzywa, nabiał, wędliny i inne produkty. Gotowe produkty, które mają krótki termin przydatności do spożycia (np. jogurty, śmietanę, mleko, itd.) układaj z przodu, tak, by mieć do nich bezproblemowy dostęp i móc szybko je zużyć.
Inną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z lodówki jest żywność o charakterystycznym, intensywnym zapachu, np. sery pleśniowe, kiełbasa, mocno czosnkowe wędliny, kiszona kapusta, ryby czy zepsute drożdże (one też mają określoną datę przydatności do spożycia). Jak usunąć zapach ryby z lodówki i co pochłania zapach z lodówki? O tym dowiesz się nieco dalej.
Poza żywnością warto zwrócić również uwagę na to, jak często czyścisz lodówkę. Kiedy ostatnio to robiłeś? Urządzenie powinno być myte dokładnie przynajmniej raz w miesiącu. Usuwaj też powstające na bieżąco zabrudzenia i zadbaj o odpowiednie przechowywanie żywności. Właściwa higiena pozwoli ograniczyć powstawanie brzydkiego zapachu z lodówki i zabezpieczyć jedzenie przed psuciem się i rozprzestrzenianiem bakterii i grzybów, które są bezpośrednim źródłem przykrego zapachu z lodówki.
Innym źródłem nieprzyjemnego zapachu z lodówki, szczególnie w starszych modelach, jest stara woda w pojemniku na wilgoć. W niej chętnie namnażają się mikroogranizmy. Myj pojemnik regularnie, a najlepiej wymień lodówkę na model, który dzięki swoim nowoczesnym funkcjom znacznie pomoże Ci zadbać o świeżość Twoich produktów i ograniczyć powstawanie brzydkiego zapachu z lodówki.
Jak przechowywać żywność w lodówce, aby nie powstawały przykre zapachy?
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki? Jednym ze sposobów jest ograniczenie mieszania się zapachów wewnątrz. Brzydki zapach z lodówki możesz poprawić dzięki prawidłowemu przechowywaniu jedzenia. Jak przechowywać żywność w lodówce? Zastosuj kilka podstawowych zasad, a szybko (i dosłownie) poczujesz różnicę w swojej lodówce.
Na różnych piętrach w lodówce panują zwykle różne temperatury. Na górnych półkach jest najcieplej. Tam układaj wszelkie produkty mleczne – zbyt zimna temperatura może nie sprzyjać żywym kulturom bakterii obecnym np. w kefirach czy jogurtach. To też dobre miejsce na otwarte przetwory, ciasta wymagające schłodzenia (np. z kremem) i wcześniej przygotowane jedzenie, np. obiad z wczoraj. Nie powinno ono jednak leżeć dłużej niż 3-4 dni i powinno być włożone do lodówki nie później niż 2-3 godziny od przygotowania. W przeciwnym razie może się ono zepsuć.
Jak przechowywać wędlinę w lodówce? Środkowe półki to właściwe miejsce na wędliny, kiełbasy, otwarte konserwy i przetwory rybne, masło, jajka i ser biały. Jajka można co prawda przechowywać też na drzwiczkach lodówki, często wyposażonych w otwory na jajka, jednak stabilniejsza temperatura panuje w środkowej części lodówki. W taki sposób możesz przechowywać je nawet miesiąc.
Jak przechowywać żywność w lodówce, która wymaga niższych temperatur, w tym ryby, surowe mięso i owoce morza? Dla nich przeznacz dolne półki, gdzie jest najchłodniej (maksymalnie 2 st. C). Układając mięso na najniższych poziomach, zadbasz też lepiej o higienę: zapobiegniesz wyciekaniu płynu z mięsa na pozostałe produkty. Surowe mięso zużyj w ciągu 2 dni lub zamroź.
Wiesz już, jak przechowywać wędlinę w lodówce (i inne produkty). Istnieje również kilka zasad dotyczących przechowywania warzyw i owoców. Wkładaj je do szuflad na samym dole lodówki. Panuje tam większa wilgoć i temperatura ok. 10 st. C. Warzywa rosnące przy ziemi (sałata, kapusta, ziemniaki, itd. Zawierają duże ilości azotanów, które przekształcają się w beztlenowym środowisku w azotyny, dlatego chowając sałatę do lodówki, rozpakuj ją z folii i najlepiej podziel na liście. Włóż do osobnego pojemnika, przekładając liście nawilżonym wodą papierowym ręcznikiem, a następnie do osobnej szuflady w lodówce. Tak samo zrób z ziołami. Dolne szuflady lodówki to też dobre miejsce na twarde, dojrzewające sery. Nie wkładaj do lodówki pomidorów, cukinii, papryki i egzotycznych owoców. Trzymane w zimnie, tracą smak i szybciej się psują. Poza lodówką trzymaj też banany. Przyspieszają one dojrzewanie innych owoców i warzyw, dlatego, jeśli masz niedojrzałe awokado, połącz je, układając razem w misce. Dzięki temu Twoje awokado dojrzeje szybciej.
Na drzwiczkach lodówki (ok. 10 st. C i częste zmiany temperatury ze względu na otwieranie lodówki) trzymaj bardziej wytrzymałe produkty, które psują się wolniej: sosy, soki i oleje. Zrobiłeś już przemeblowanie w lodówce, ale to nie rozwiązało brzydko pachnącego problemu? Poznaj domowe sposoby na to, jak pozbyć się zapachu z lodówki.
Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?
Istnieje szereg mniej lub bardziej skutecznych sposobów na zneutralizowanie lub usunięcie zapachu z lodówki. Jak usunąć zapach z lodówki? Poznaj kilka skutecznych metod – są tak proste, że możesz skorzystać z nich od zaraz. Jednym z bardziej zaskakujących jest… żwirek dla kota. Nasyp do miseczki kilka łyżek drobnoziarnistego żwirku bentonitowego i postaw w dowolnym miejscu w lodówce. Taki żwirek doskonale pochłania wszelkie aromaty.
W ten sam sposób możesz też wykorzystać pokruszony węgiel leczniczy, sodę oczyszczoną oraz proszek do pieczenia czy mieloną kawę. Kawę wymieniaj przynajmniej raz na dwa tygodnie. W ten sam sposób działa również boraks, dostępny w aptekach, sklepach chemicznych i niektórych większych supermarketach.
Co pochłania zapach z lodówki i daje przy okazji przyjemny zapach? Jest to cytryna. Przekrój ją na pół i umieść np. na drzwiczkach lodówki. Poza pochłanianiem zapachu z lodówki działa też ona antybakteryjnie i odświeżająco.
Jak usunąć zapach zepsutego mięsa z lodówki? Do tego mogą być konieczne mocniejsze środki, które same w sobie również mają nieprzyjemny zapach, ale dla satysfakcjonującego efektu warto je rozważyć. Umyj wnętrze lodówki roztworem wody z octem (dwie łyżki octu na szklanki ciepłej wody). Bardziej uparty brud zejdzie, jeśli potraktujesz go mocniejszym roztworem na bazie białego octu i wody (litr ciepłej wody na pół szklanki octu). Nie stosuj takich środków, jeśli masz nowocześniejsze urządzenie, np. z powłoką antybakteryjną. Wówczas, chcąc umyć lodówkę, lepiej sięgnij po gotowe, specjalistyczne środki dostępne w sklepach z akcesoriami i sprzętem AGD.
Nowoczesne rozwiązania ograniczające powstawanie przykrego zapachu w lodówce
Wiesz już, jak pozbyć się zapachu z lodówki domowymi sposobami. Jeśli chcesz to sobie ułatwić na stałe, zwróć uwagę na nowoczesne, zaawansowane technologicznie lodówki, które pomagają zwiększyć komfort użytkowania sprzętu, a jednocześnie utrzymać ją w czystości. Innowacyjne lodówki Whirlpool są wyposażone w szereg funkcjonalności, które pomagają usunąć niechciany zapach z lodówki i dbają o to, by produkty w Twojej lodówce się nie psuły.
Funkcja Pure Control to urządzenie, które emituje ozon. Ozon posiada silne właściwości aseptyczne (zapobiega tworzeniu się bakterii wewnątrz komór lodówki), co poprawia higienę i zwiększa świeżość wewnątrz. Ponadto redukuje on nieprzyjemne zapachy. Tę funkcję znajdziesz m.in. w modelu Lodówka amerykańska side-by-side Whirlpool – WQ9I FO1BX.
W urządzeniach Whirlpool dostępna jest także inna funkcja, która pozwala ograniczyć powstawanie nieprzyjemnego zapachu z lodówki. No Frost zmniejsza wilgotność w zamrażalniku i zapobiega zbieraniu się lodu. Technologia Triple No Frost z kolei oparta jest na pracy trzech parowników, które pomagają zachować odpowiednią temperaturę i wilgotność i świeżość jedzenia w komorach na świeżą żywność, zapobiegając jednocześnie mieszaniu się zapachów.
Nieprzyjemny zapach z lodówki jest wynikiem wielu czynników, w tym nieświeżej żywności, nieprawidłowego działania sprzętu, jego wieku lub niedostatecznej higieny i nieprawidłowego ułożenia produktów wewnątrz. Problem na dłużej pomoże Ci rozwiązać zaawansowana technologicznie lodówka, która będzie Twoim sprzymierzeńcem w codziennych zakupach, podczas gotowania i przechowywania żywności.