Jak poprawnie dobierać rozmiary ubrań?

Czy wiesz, że rozmiary ubrań mogą różnić się zależnie od producenta oraz zawsze warto sobie zerknąć do tabelki rozmiarów. Zanim jednak to zrobimy, to sprawdźmy, w jaki konkretnie sposób się zmierzyć, aby określić prawidłowo rozmiarówkę.

Jaki ja noszę rozmiar ubrań?

Tak naprawdę to nie tylko fason, kolor oraz rodzaj materiału ważny jest podczas zakupu nowych ubrań. Jednak nie mniej istotne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Jeśli rozmiar będzie zbyt duży, to źle się ułoży i na pewno nie podkreśli naszej figury. Z kolei obcisłe za obcisłe nie wyglądają estetycznie i nie są na pewno wygodne. Zanim dokonamy zakupu, to koniecznie zerknijmy na metkę oraz rozmiarówkę miarki danej. Firmy poszczególnie stosują bowiem przeróżne rozmiary ubrań.

Krokiem pierwszym, aby określić rozmiar ubrań jest zdjęcie prawidłowe miar. Oczywiście potrzebować będziemy centymetr. Centymetrem zmierzmy obwody części poszczególnych ciała. Mowa o: obwodzie biustu (mierzymy go w najszerszym miejscu), obwodzie pod biustem mierzony poziomo poniżej piersi, szerokości w pasie (sprawdźmy w najwęższym miejscu tułowia), obwodzie bioder (mierzony w miejscu najszerszym pośladków) oraz długości nóg, którą się sprawdza od talii, wzdłuż naszych bioder, aż do stóp.

Europejska oraz polska rozmiarówka

Wszystkie odzieżowe marki w Europie łączą stosowanie dokładnie dwóch typów oznaczeń. Rozmiarówka w naszym kraju określana jest poprzez dwie cyfry, które rozpoczynają się od rozmiaru 32. Tabela międzynarodowa rozmiarów uwzględnia litery, które są skrótami słów angielskich S jak small (mały), M jak medium (średni), L jak large (duży). Z kolei gdy się pojawia przed nimi dodatkowo literka X, to mamy na myśli zawsze extra. Zdublowanie literki X sugeruje powiększenie czy też pomniejszenie rozmiaru oraz może być także tłumaczone jako super extra.

Jak kształtują się rozmiary spodni?

Musimy także zaznaczyć, że nieco innymi zasadami rządzić się może tabelka rozmiarów spodni. Zdarza się także, że producenci, którzy korzystają z rozmiarówki standardowej, która się opiera na cyfrowej numeracji czy też literowej. Chcąc określić jak najdokładniej rozmiar spodni zostały przyjęte dokładnie dwie wartości. Pierwsza z nich to W (z języka angielskiego  width oznacza szerokość) oraz L (z języka angielskiego length – długość). Dodatkową trudnością jest także to, że obie wartości są wyrażone w calach. Jednak wystarczy je pomnożyć razy 2,54, aby móc otrzymać wartości w centymetrach. Musimy przyznać, że wiele osób o tym zapomina. Na sam koniec dopasowujemy je do swoich wymiarów realnych.