Jak poduszka sensomotoryczna może urozmaicić trening?

Poduszka sensomotoryczna, którą spotykamy pod wieloma innymi nazwami, np. dysku rehabilitacyjnego, znajduje zastosowanie zarówno w dziedzinie rehabilitacji, jak i w sporcie, w rozmaitych typach treningów. Pozwala na urozmaicenie ćwiczeń. Jakie korzyści przynosi jej stosowanie?

Poduszka sensomotoryczna – co to takiego?

Poduszka togu, dysk rehabilitacyjny czy poduszka sensomotoryczna – to tylko kilka z wielu określeń na przyrząd, który swoją formą przypomina okrągły i płaski dysk z wypustkami masującymi na całej powierzchni. Wykorzystywana podczas fizjoterapii pozwala na wzmocnienie mięśni głębokich. Praca z nią w trakcie rehabilitacji, ale i na sali fitness przynosi korzystne efekty w zakresie koordynacji ruchowej czy też celem poprawy zmysłu równowagi.

Co więcej, jest to przyrząd, z którego może skorzystać praktycznie każdy – zarówno dzieci, jak i osoby starsze, podczas ćwiczeń mających na celu m.in. poprawę koordynacji ruchowej, ale i wtedy, gdy w grę wchodzi niwelowanie dolegliwości bólowych występujących po rozmaitych urazach bądź chęć szybszego odzyskania sprawności po przebytych kontuzjach.

Dysk sensomotoryczny – zastosowanie

Dysk sensomotoryczny może być używany do siedzenia, ale i rozmaitych ćwiczeń, a także podczas treningów sportowych. Wypustki umieszczone na całej powierzchni działają niczym masażer, a także wpływają na pobudzenie krążenia.

Za pomocą poduszki sensomotorycznej można masować stopy, dbać o prawidłową postawę ciała podczas siedzenia przez długi czas, ćwiczyć koordynację ruchową, ograniczać bóle występujące np. po stronie układu ruchu. Jej stosowanie pomaga zmniejszyć napięcie mięśni.

Poduszka rehabilitacyjna – jak wykorzystać ją na etapie treningów?

Jak dysk rehabilitacyjny przekłada się na treningi? Przede wszystkim wymusza on pracę wielu mięśni, co wpływa na większą efektywność podejmowanych treningów, w tym ogólnorozwojowych. Może być ona wykorzystana do ćwiczeń podstawowych, równoważnych, a także rozciągających.

Poduszka sensomotoryczna doskonale sprawdza się podczas ćwiczeń mających na celu poprawić propriocepcję oraz wspomnianą równowagę.

Dysk sensomotoryczny, który posiada zaworek, kupuje się wraz z pompką, dzięki czemu można samodzielnie regulować twardość tego szczególnego przyrządu treningowego, a tym samym decydować o rodzaju i efektywności podejmowanych ćwiczeń. To także świetny sposób na urozmaicenie treningów poprzez wykonywanie ćwiczeń o różnym stopniu trudności.

Choć poduszka sensomotoryczna kojarzy się głównie z rehabilitacją, równie dobrze może zagościć w planach treningowych, np. treningu sportowego. Nie tylko go urozmaici, ale i pozwoli efektywnie pracować nad poszczególnymi grupami mięśni.