Jak odkamienić czajnik octem? Poznaj domowe sposoby na pozbycie się kamienia

Podczas używania czajnika na jego ściankach i na dnie pojawia się kredowy nalot, czyli kamień. Woda zagotowana w takim urządzeniu wygląda nieestetycznie i jest niesmaczna. Niestety osadzaniu kamienia nie da się zapobiec. Jak w takim razie odkamienić czajnik? Są na to skuteczne domowe sposoby, m.in. ocet. Chcesz dowiedzieć się jak odkamienić czajnik octem? Poniżej znajdziesz skuteczne i sprawdzony sposoby na pozbycie się kamienia z czajnika.

Jak odkamienić czajnik — domowe sposoby

Czajnik można wyczyścić z kamienia domowymi sposobami, które są proste i tanie. Oto one:

Jak odkamienić czajnik octem?

Czyszczenie czajnika octem to najpopularniejsza metoda o 100% skuteczności. Do czajnika wlej 250 ml octu oraz pół szklanki wody. Po zagotowaniu roztworu odczekaj godzinę i wylej mieszankę. Następnie zagotuj kilka razy w urządzeniu czystą wodę, aby pozbyć się drażniącego zapachu wewnątrz sprzętu.

*Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji, ponieważ zbyt duża ilość octu może uszkodzić gumowe i plastikowe elementy czajnika.

Jak odkamienić czajnik sodą oczyszczoną?

Czyszczenie czajnika soda oczyszczoną to najszybsza metoda czyszczenie tego urządzenia. Do czajnika wsyp 2 łyżki sody oczyszczonej i odczekaj 15 minut. Następnie dokładnie umyj czajnik i kilkakrotnie zagotuj w nim czystą wodę, aby pozbyć się charakterystycznego zapachu sody. Będziesz mieć również pewność, że przygotowana kawa czy herbata będzie dobrze smakować.

Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?

Wsyp opakowanie kwasku cytrynowego do czajnika zalanego do połowy wodą i odczekaj co najmniej 3 godziny. Zamiennie z kwaskiem cytrynowym możesz stosować sok z cytryny. Skórką cytrusa możesz również wyczyścić ścianki czajnika.

Jak odkamienić czajnik coca-colą?

Coca-cola jest jednym z delikatniejszych sposobów odkamieniania czajnika. Do czajnika wlej szklankę coca-coli, dodaj do niego wodę, po czym wszystko zagotuj. Odczekaj 30 minut i dokładnie wypłucz czajnik. Dla uzyskania lepszego efektu możesz do mikstury wsypać odrobinę sody oczyszczonej.

Jak odkamienić czajnik obierkami od ziemniaków?

Do pozbycia się kamienia z czajnika można również wykorzystać obierki od ziemniaków. Umieść je na dnie czajnika, dolej do nich wodę, a następnie zagotuj. Powtórz kilkakrotnie czynność, za każdym razem wkładając do czajnika świeże łupiny.

*Obierki od ziemniaków nie sprawdzą się w przypadku plastikowych powierzchni, ponieważ mogą tworzyć na nich nieestetyczne przebarwienia.