Jak nauczyć się UX/UI?

Branża IT rozwija się w bardzo szybkim tempie, a do tego oferuje atrakcyjne wynagrodzenie w praktycznie wszystkich sektorach. Od jakiegoś czasu wielkim zainteresowaniem cieszy się zawód UX/UI Designera, czyli osoby odpowiadającej za kształtowanie produktu cyfrowego, by ten spełniał oczekiwania klientów. Ma to na celu podniesienie konwersji, wskaźników sprzedaży, a także świadomości marki. Jak nauczyć się UX/UI?

UX i UI — co to takiego? 

Oba zawody łączy bardzo wiele, choć nie oznaczają tego samego. UX to skrót od ang. user experience, czyli “doświadczeń użytkownika”. UX Designer odpowiada zatem za to, by aplikacja, strona www czy gra wideo, były dla klienta czytelne, przejrzyste, łatwe w obsłudze, a jednocześnie atrakcyjne. Dlatego też tak istotną rolę odgrywa tutaj znajomość marketingu i psychologii, a także umiejętność analizy danych i tworzenia statystyk. Cała praca UX Designer opiera się na zrozumieniu potrzeb użytkownika i odpowiedzeniu na nie konkretnymi działaniami.

UI oznacza user interface. Osoba odpowiedzialna za jego budowę musi posiadać przede wszystkim umiejętności techniczne tj. rozumieć kod interfejsu, potrafić stworzyć grafikę, mapę witryny i ustalić hierarchię treści. W dużym skrócie praca UI Designera opiera się więc na stworzeniu projektu interfejsu użytkownika (jego wyglądu i oprogramowania). 

UX szkolenia. Od czego zacząć naukę? 

Nauka UX i UI to w najlepszym wypadku długie miesiące intensywnej pracy. Proces ten można jednak przyspieszyć, jeśli zdecydujemy się specjalistyczne szkolenia, które pozwolą nam opanować ogromną wiedzę w stosunkowo krótkim czasie. Z drugiej strony, należy pamiętać, że w pracy UX czy UI liczy się także umiejętne wykorzystanie analitycznego myślenia, zdolności technicznych czy wiedzy z zakresu psychologii i marketingu. Połączenie tego wszystkiego wymaga sukcesywnego zdobywania doświadczenia, dlatego do pracy jako UX czy UI Designer dołączają osoby, które wcześniej pracowały w agencjach marketingowych lub np. w IT. 

Warto także pamiętać, że jeśli nawet posiadamy wyjątkowe wyczucie tego, czego oczekują użytkownicy, to niezbędna okaże się tutaj znajomość zaawansowanych narzędzi. Mowa m.in. o Optimize, HotJar, Figmie, Sketchu czy Google Analytics. Bez ich opanowania będzie nam znacznie trudniej przeanalizować potrzeby klientów i zrozumieć, które mechanizmy aplikacji czy strony działają poprawnie, a które lepiej jest wymienić. 

Zdecydowanie najlepszą formą nauki UX i UI są kursy i szkolenia. Proces edukacyjny warto jednak wzbogacić dodatkowymi informacjami, które znajdziemy w rekomendowanych książkach czy w podcastach. Cenną wiedzą możemy też nabyć, biorąc udział w webinarach i konferencjach poświęconych UI i UX. Wielu użytkowników szuka też wsparcia na grupach na Facebooku. Pamiętaj, że zawód UX Designera to codzienna obserwacja i poszukiwanie inspiracji — osoba na takim stanowisku musi szybko dostosowywać się do zmian na rynku i nie przywiązywać się do rozwiązań, które wymyśliła. 

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://uxupgrade.pl/