Jak działa automatyczny odpowietrznik do grzejnika?

Przygotowania do sezonu grzewczego powinny rozpocząć się odpowiednio wcześnie. Jedną z kluczowych czynności jest sprawdzenie stanu grzejników i ich ewentualne odpowietrzenie. Jeśli w instalacji grzewczej znajduje się powietrze, niestety nie będzie ona pełnić swojej funkcji tak efektywnie, jak tego oczekujesz. Konsekwencją nieodpowietrzenia grzejników mogą być wysokie rachunki za ogrzewanie – w związku z tym, że instalacja działa słabiej, domownicy zwiększają jej moc. Jednak takie działanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów – jedynym rozwiązaniem jest regularne odpowietrzanie grzejników. Producenci instalacji grzewczych stworzyli praktyczne urządzenie ułatwiające tę czynność – automatyczny odpowietrznik do grzejnika. Jak dokładnie działa taka instalacja? Kto powinien rozważyć jej zakup? Odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z automatycznym odpowietrznikiem znajdziesz w dzisiejszym artykule!

Automatyczny odpowietrznik do grzejnika – jak działa?

Kiedy dochodzi do zapowietrzenia się grzejnika? Do takiej sytuacji może doprowadzić powietrze przedostające się do wnętrza instalacji w trakcie podgrzewania wody, a także podczas napełniania się grzejnika cieczą lub w przypadku jakichkolwiek nieszczelności. Pierwszymi objawami zapowietrzonego grzejnika są głośne odgłosy dochodzące z urządzenia oraz mniejsza ilość oddawanego ciepła. Zapowietrzony grzejnik może również doprowadzić do pojawienia się korozji oraz uszkodzeń w instalacji.

Nawet nieznaczna ilość powietrza w grzejniku będzie skutkować zablokowaniem przepływu, a w ostateczności do zamarznięcia armatury zabezpieczającej czy naczyń wzbiorczych. Automatyczny odpowietrznik do grzejnika posiada wiele zastosowań oraz zalet. Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu nie będziesz musiał zastanawiać się nad tym, czy to odpowiedni moment na odpowietrzenie grzejników. Nowoczesne odpowietrzniki automatycznie przyczyniają się do tego, że powietrze jest usuwane z instalacji na skutek działania urządzenia.

Jak w praktyce wygląda działanie automatycznego odpowietrznika do grzejnika? To urządzenie składa się z cylindrycznego korpusu, gdzie umiejscowiony jest pływak połączony ze specjalną dźwignią. W momencie, gdy w instalacji grzewczej pojawia się powietrze, następuje jego automatyczne uwolnienie i przetransportowanie do górnej części odpowietrznika. Takie warunki doprowadzają do obniżenia poziomu wody we wspomnianej części grzejnika. Wtedy pływak opada, tym samym pociągając za sobą dźwignię, która z kolei powoduje otwarcie się otworu wentylacyjnego. Dzięki temu powietrze uwalniane jest na zewnątrz grzejnika.

Jakie są zalety automatycznego odpowietrznika?

Automatyczny odpowietrznik do grzejnika posiada wiele zastosowań oraz zalet, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie domowników podczas sezonu grzewczego. Po prawidłowym dobraniu oraz montażu takiego elementu pozbędziesz się niepotrzebnego stresu związanego z odpowietrzaniem grzejników przed zimą. Wysoki komfort związany z użytkowaniem tego rozwiązania wynika z faktu, że odpowietrznik jest praktycznie bezobsługowy. Specyfika jego działania polega na tym, że bez zewnętrznej ingerencji urządzenie jest w stanie pozbyć się niepotrzebnego powietrza z wnętrza grzejnika. Dodatkowo warto wiedzieć, że ten element systemu grzewczego sprawdzi się nie tylko do odpowietrzania konkretnego grzejnika, ale również całych instalacji, w tym do ogrzewania podłogowego.

Wygodną możliwością jest także opcja dokładnego oczyszczenia lub nawet wymiany odpowietrznika bez obowiązkowego usunięcia wody z instalacji. To dogodne rozwiązanie, które ułatwia proces przygotowania się do sezonu grzewczego dla wszystkich domowników. Dodatkową zaletą jest większa odporność automatycznego odpowietrznika na zanieczyszczenia. W związku z tym wystarczy go jedynie wyczyścić przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i po jego zakończeniu.

Instalując automatyczny odpowietrznik do grzejnika, nie tylko nie musisz martwić się żmudną i mało ciekawą czynnością, jaką jest odpowietrzanie instalacji, ale również zyskasz pewność, że nawet najmniejsza ilość powietrza przedostająca się do kaloryfera, będzie skutecznie odprowadzana na zewnątrz.