Jak dopasować krzesła do jadalni? 3 rzeczy, o których warto pamiętać.

Meble to typowy przykład sztuki użytkowej. Łączą w sobie dwie sfery: estetyczną i funkcjonalną. Stworzenie przedmiotu, który z jednej strony będzie cieszyć oko, z drugiej spełni swoją użytkową funkcję, nie jest zadaniem łatwym. Dlatego słusznie nosi miano sztuki. Piękne krzesło z giętego drewna o fikuśnym, ale niewygodnym oparciu, może zdobić muzeum, ale raczej nie będzie dobrym wyborem do domowej jadalni. Zwłaszcza jeśli lubimy zapraszać do niej gości, na których komforcie i wygodzie nam przecież zależy. Wybór krzeseł do jadalni jest bardzo istotny. Decyduje nie tylko o wyglądzie i charakterze pomieszczenia, ale i o jego funkcjonalności. Zastanawiasz się, czy wybrać krzesła skandynawskie do jadalni, czy może postawić na krzesła tapicerowane do jadalni. Podpowiadamy, jak podjąć te kluczowe dla aranżacji wnętrz decyzje i na co zwrócić uwagę.

Krzesła, a szerokość stołu

Krzesło musi swoją wielkością pasować do stołu. Zapewni to z jednej strony wrażenie „poukładanego” i spójnego wnętrza, z drugiej zadba o wygodę podczas posiłków. Jeśli dobrze czujesz się w roli dekoratora, jest duża szansa, że zamiast decydować się na gotowym komplet stół + krzesła, dobierzesz te elementy oddzielnie. Efekt będzie wówczas niepowtarzalny. W takiej sytuacji najpierw lepiej zaopatrzyć się w stół. Od jego kształtu i długości zależy ilość i rodzaj krzeseł, jakie się przy nim zmieszczą. Jak dokonać pomiaru? Parametr, który jest najistotniejszy, to nie jak mogłoby się wydawać długość blatu. Bardziej istotna jest odległość między nogami stołu. To między nimi muszą zmieścić się krzesła, aby siedzenie przy stole było komfortowe. Po jej zmierzeniu, dodaj do siebie szerokość krzeseł, które ustawisz przy danym boku stołu, na każde z nich dolicz około 20 cm. Sprawdź, ile krzeseł zmieści się na długość stołu. Jeśli decydujesz się na okrągły stół o jednej nodze, weź pod uwagę tylko szerokość krzesła i dodatkowe 15/20 cm odstępu między kolejnym krzesłem. Pamiętaj, że na rynku dostępne są krzesła, różniące się między sobą szerokością. Krzesła plastikowe do jadalni mogą zajmować mniej miejsca niż obszerne krzesła tapicerowane do jadalni. Z całą pewnością uda Ci się dopasować pożądaną liczbę krzeseł do szerokości stołu.

Krzesła, a wysokość blatu

Zdawać by się mogło, że wysokość dostępnych na rynku stołów i krzeseł jest standardowa. W dużej mierze tak jest, jednak różnią się one między sobą. Dlatego nie zwracając uwagi na ten aspekt podczas zakupu, można zdziwić się przy spożywaniu pierwszego posiłku. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie siedziska sprawią, że będziemy mieli nieodpowiednią pozycję, a komfort siedzenia będzie znacznie mniejszy. Warto w temacie wysokości krzeseł i stołu zapamiętać jedną cyfrę: 30 cm. Tyle powinna wynosić różnica między wysokością siedziska a wysokością blatu stołu.

Jak dobrać krzesła do stylistyki wnętrza?

Dobrze dobrane meble nie tylko spełnią swoją funkcję, ale też będą stanowiły spójny element aranżacji. Jadalnia często połączona jest z salonem i stanowi centrum życia towarzyskiego i rodzinnego w domu. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się tej kwestii i zastanowić, jakie obecnie królują trendy w dobieraniu krzeseł do jadalni. Gotowe zestawy stołu i krzeseł powoli odchodzą do lamusa. Bardzo popularny jest trend, który pozwala na łączenie przy jednym blacie różnych modeli krzeseł. Jest to jednak tylko pozorny chaos. Krzesła, nawet różne, warto dobierać przy pomocy jakiegoś klucza. Jeśli decydujesz się na krzesła tapicerowane do jadalni, zadbaj o to, by tapicerka była w podobnej palecie barw. Jeśli  wybierasz krzesła skandynawskie do jadalni w drewnianej wersji, zadbaj, aby wszystkie były wykonane z tego materiału. Dobrze też zdecydować się nie na 6 różnych krzeseł, ale 3 rodzaje. Taki układ gwarantuje spójność całej aranżacji. Możesz wówczas przy stole postawić krzesła plastikowe do jadalni, a tuż obok umieścić krzesła loftowe do jadalni. Różnorodność krzeseł dostępnych na rynku umożliwia dopasowanie ich stylistyki do całego wnętrza. Popularnym rozwiązaniem są krzesła welurowe tapicerowane. Ocieplają wnętrze i doskonale wpiszą się zarówno w stylistykę klasyczną, glamour, jak i styl industrialny i eklektyczny. Jeśli gustujesz w nowoczesnych wnętrzach, w których dominują proste formy i naturalne barwy, dobrym wyborem będą krzesła skandynawskie do jadalni.