Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Poznaj trzy proste kroki!

kobieta w trakcie rozmowy o pracę i dwójka rekruterów

Poszukiwanie pracy to niezwykle ważna kwestia w życiu każdego człowieka. Pracę zmieniać można z różnych powodów. Jedni chcą spróbować skierować swą karierę na nieco odmienną ścieżkę, inni poszukują nowych wyzwań. Bez względu na to, co kieruje Tobą, gdy już zaaplikujesz na wybraną ofertę i rekruter odezwie się do Ciebie, warto byś zapoznał/zapoznała się ze wskazówkami, jak dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej. Poniżej znajdują się trzy wskazówki, by tak się stało.

Poznaj swojego pracodawcę

Postaraj się dowiedzieć, ilu mniej więcej pracowników zatrudnia firma, gdzie jest jej główna siedziba, czym się zajmuje i jaki jest profil jej działalności. Możesz też zasięgnąć informacji na temat inicjatyw, które są podejmowane w tej organizacji. Mogą Ci w tym pomóc media społecznościowe, a także platformy typowe do poszukiwania kontaktów w pracy. Ciekawym rozwiązaniem jest też odnajdywanie informacji o pracodawcach na popularnych stronach z ofertami pracy. Jeśli Twoim celem jest na przykład praca w Rawiczu, możesz skorzystać ze strony internetowej Gowork. Znajdziesz tutaj informacje na temat ofert pracy, pracodawców, a także opinie o nich w tym konkretnym miejscu.

rozmowa o pracę

Bądź punktualny

Przed rozmową zorientuj się, gdzie się ona odbędzie, sprawdź dojazd i w razie ewentualnych problemów na trasie, drogę alternatywną. Przygotuj ubranie, w którym będziesz wyglądać profesjonalnie, a zarazem czuć się wygodnie. Zatankuj samochód, by tego typu kwestie nie zaprzątały Ci głowy w dniu rozmowy. Jeśli Twoja podróż na miejsce odbędzie się komunikacją miejską, sprawdź, jakim połączeniem najszybciej i najwygodniej dotrzesz w miejsce Twojej destynacji. Gdy będziesz wiedzieć, jak dotrzeć na spotkanie, z pewnością znajdziesz się tam o odpowiedniej godzinie. Przed rozmową zarezerwuj czas na posiłek i przygotowanie się pod kątem wizualnym. Jeśli jest taka potrzeba, spakuj do teczki niezbędne dokumenty. Na rozmowę postaraj się przyjść nieco wcześniej, by w spokoju odnaleźć odpowiedni budynek, czy też pokój, w którym spotkanie się odbędzie.

Zadbaj o odpowiednie nastawienie

Chodzi tutaj głównie o fakt, iż osoba, która zaprosiła Cię na rozmowę, uznała, że będziesz się najbardziej nadawać do tej pracy, spośród pewnej grupy kandydatów. Utwierdź ją jeszcze bardziej w tym przekonaniu i daj się poznać z jak najlepszej strony. Pokaż, że jesteś odpowiednią osobą, na miejsce, o które się ubiegasz. Myśl pozytywnie i postaraj się nie stresować. Przed spotkaniem przypomnij sobie najważniejsze kwestie, o które możesz zostać zapytany. Może będzie to pytanie, dlaczego właśnie tę firmę wybrałeś jako miejsce idealne do podjęcia zatrudnienia?

A może kwestie takie jak tematyka Twojej pracy magisterskiej bądź przedmioty, które zgłębiałeś/zgłębiałaś na studiach? Jeśli masz już doświadczenie z poprzedniej pracy bądź z tej, którą aktualnie wykonujesz, a chcesz np. zmienić, możesz zostać zapytany/zapytana o Twoje dotychczasowe doświadczenie jako pracownika, największe osiągnięcia najtrudniejsze sytuacje, z którymi musiałeś/musiałaś się zmierzyć. Spróbuje sobie przypomnieć te sytuacje, by nie dać się zaskoczyć. Jednak pamiętaj, że nie wszystko da się zaplanować i może zdarzyć się, że coś pójdzie nie po Twojej myśli. W takiej sytuacji nie przejmuj się i próbuj dalej. Z pewnością w końcu znajdziesz swoją wymarzoną pracę!