Jak dobrać tapety do pokoju dziecka?

Aranżując pokój dziecka i wybierając tapety dziecięce, rodzice często stają przed dylematem czym się kierować? Czy tapety do pokoju dziecięcego mogą być uniwersalne dla chłopców i dziewczynek? Czy pokój dziecka powinien być urządzony tak, jak chce rodzic czy dziecko? Czy fototapety sprawdzą się do pokoju dziecka? 

Tapety a dziecięcy pokój – ogólne zalecenia

Tapety ścienne do mieszkania zazwyczaj dobieramy do rodzaju pomieszczenia. Mimo tego, że właściwie tapetę możemy dobrać do każdego wnętrza, nie wszędzie pozostanie ona funkcjonalna. Tapeta do pokoju dziewczynki czy chłopca, czyli inaczej tapeta dla dzieci to odrębny problem.

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę fakt, że pokój dziecięcy powinien być podzielony na strefy wypoczynku, zabawy i nauki, a tapeta może oddzielać je od siebie. To czy kłaść tapetę na jednej ścianie czy zastosować te same motywy i kolory do wszystkich ścian, zależy niejako od przeznaczenia wnętrza. Jak wspomniano wyżej – wspaniałym pomysłem jest użycie różnej tapety w zależności do strefy. Rozróżnienie ścian różnymi tapetami może sprawdzić się także, gdy posiadamy dwójkę dzieci różnej płci w jednym pokoju. Pamiętaj jednak, że sama tapeta nie może być zbyt przytłaczająca dla dziecka. Nie dość, że powinna być raczej stonowana, to dodatkowo łącząc dwa motywy, zwróć uwagę, aby były one połączone co najmniej jednym kolorem, aby zachowały zasadę spójności.

Tapeta powinna być też dopasowana do mebli. Jeśli są one kolorowe, raczej odrzuć mocno wzorzystą tapetę, na rzecz takiej o jasnych kolorach. Z drugiej strony tapety dla dzieci powinny być dopasowane do zainteresowań dziecka. Jeśli jest ono już nieco starsze, wybór tapety do pokoju możecie dobrać wspólnie. Dziecko może ci powiedzieć, czego nie akceptuje i czego by sobie życzyło, a ty dobierz tapetę dopasowaną do wnętrza i odpowiadająca na potrzeby malucha.

Na pewno, sypialnia dziecka powinna być dla niego miejscem bezpiecznym dlatego musisz zadbać o to, aby tapeta była z bezpiecznych, atestowanych materiałów. Unikaj winylu i innych szkodliwych substancji. Tapety muszą być w pełni bezpieczne.

Dziecięca tapeta w zależności od wieku

Wybierając dla dzieci tapety do pokoju, powinieneś wziąć pod uwagę to, aby budziły one pozytywne emocje i nie przytłaczały. Czy w dziecięcym pokoju np. pokoju niemowlaka mogą być tapety uniwersalne? Właściwie nie istnieje chyba coś takiego. Każda tapeta dziecięca jest wyjątkowa. Rynek oferuje tutaj pełną różnorodność – możesz wybrać tapety w minimalistycznym stylu, tapety przedstawiające postaci z bajek, motywy przedstawiające pasy, kwiaty, kropki, trójkąty, chmurki, motyle, gwiazdki czy inne wzorki.

Tapeta do pokoju dziecięcego powinna się zmieniać wraz z wiekiem dziecka, gdyż na każdym etapie życia potrzebuje ono czegoś zupełnie innego. Niemowlak uczy się świata, rozpoznawania kształtów i kolorów. By wspomóc jego rozwój, wybierz tapetę w podstawowych kolorach tj. żółty, niebieski, czerwony i o prostych kształtach np. zwierząt. Dzieci roczne i dwuletnie rozwijają się dynamicznie, poznając świat, odgrywając role i poznają kształty. Tu przyda się tapeta z ulubionym tłem zabaw malucha np. dżungla, zaczarowany las czy inny motyw. Przedszkolaki mają już wyrobione swoje zdania i chcąc się wyróżnić. Chłopcy nie akceptują wzorów dla księżniczek i na odwrót. Dlatego dobierając tapetę przedszkolaka weź pod uwagę zdanie dziecka i wybierz taką, w ulubione motywy – konie, księżniczki samochody, statki kosmiczne itp. Dla dziecka szkolnego powinniśmy zadbać o kompromis. Mały człowiek ma preferencje do odważnych wzorów obejmujących np. grafitti, jednak biorąc pod uwagę, że jego rozwój powinien być zdominowany przez naukę, rodzic powinien dobrać taki wzór, który będzie rozwiązaniem między zdrowym rozsądkiem a pragnieniami dziecka.

Gdzie szukać tapet?

Tapet dla dziecka należy szukać w sklepach, posiadających doświadczenie w tej tematyce. Na stronie https://decowall.pl/12-tapety-dzieciece znajdziesz szeroki wybór tapet, dostosowany do każdym okoliczności. W naszej ofercie możesz skorzystać z kolekcji tapet dla dzieci w każdym wieku, w różnych rozmaitych wzorach.

Stawiamy na bezpieczeństwo i bogate wzornictwo, a także na jakość tapet. U nas znajdziesz wszystko, co potrzebujesz. Zapoznaj się już dziś z naszą ofertą.