W każdym wnętrzu oświetlenie ma charakter funkcjonalny, ale i dekoracyjny. W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia, ale i jego kubatury można dobrać inne lampy. Oczywiście ważnym czynnikiem jest też design dopasowany do aranżacji. Jak dobrać oświetlenie i na co należy zwrócić uwagę?
Jakie lampy sufitowe wybrać do salonu?
Ilość światła jaka potrzebna jest do oświetlenia danej powierzchni użytkowej wyrażona jest w lumenach. Jest dostosowana także do przeznaczenia danego wnętrza. W końcu w niektórych potrzebne jest więcej światła, a w innych mniej. W salonie powinno przypadać 200-400 lm/m2. Można też mniej więcej przeliczyć moc tradycyjnej żarówki na ilość lumenów. Takiej o mocy 20 W odpowiada ok. 220 lumenów, z kolei 60 W to już 710 lm, a 100 W to 1340 lm. Z koleii 150 W żarówce odpowiada 2160 lumenów. Na podstawie tych parametrów maksymalne doświetlenie salonu o powierzchni 10 m2 może wynosić 4000 lm. Zatem w przypadku lamp sufitowych można zastosować np. dwie żarówki 100 W o łącznej mocy świetlnej 2680 lm. Wybierając lampę podłogową do strefy czytelniczej można wybrać do niej żarówkę 75 W o mocy świetlnej 935 lm, a jeśli chodzi o oświetlenie punktowe komody, to sprawdzi siię mała lampka o mocy świetlnej 415 lm, czyli 40 W. Jeżeli oświetlenie sufitowe, to jedyne jakie chcesz zastosować w salonie, to wybierz cztery niezależne lampy lub dwie lampy z dwoma żarówkami bądź jedną z czterema żarówkami. Ważna jest także temperatura barwowa. W salonach pomalowanych w ciemnych barwach czy wyposażonych w ciemne meble warto zdecydować się na lampy nowoczesne sufitowe dające maksymalny strumień światła dla danej powierzchni o ciepłej temperaturze barwowe. Do salonu sprawdzi się też oświetlenie RGBW, którego barwą można sterować. W zależności o od pory dnia czy nastroju możecie też sterować natężeniem światła, gdy wybierzecie ściemniacze LED. Do salonu w stylu hi-tech możesz wybrać lampy sufitowe typu plafony albo małe reflektorki z możliwością sterowania. Te ostatnie mogą też pojawić się na ścianach w formie kinkietów. Do wnętrza w stylu retro lub glamour sprawdzi się eleganckie oświetlenie sufitowe w formie żyrandoli. Ale można pokusić się o eklektyzm i skomponować je z plafonami. Zresztą można wybrać też dekoracyjne plafony pasujące do ich stylistyki.
Oświetlenie sufitowe do sypialni – o czym należy pamiętać?
Sypialnia to pomieszczenie, w którym potrzebujesz bardziej subtelnego, rozproszonego światła. Na m2 powinno tu przypadać 100-400 lm. Oczywiście tutaj dużo zależy ponownie od tego, czy sypialnia urządzona jest w jasnych czy ciemnych barwach. Większą moc świetlną wybierzesz, do sypialni urządzonej z użyciem czerni i bieli, a mniejszą do takiej gdzie zastosowane są kolory takie jak jasnoszary i biały. Po dwóch stronach łóżka możesz zamontować kinkiety. Jeśli chodzi o lampy sufitowe, to w przypadku sufitu podwieszanego często stosowanego w sypialniach sprawdzą się plafony. W przypadku klasycznego sufitu można wybrać nawet lampy wiszące, które będą umiejscowione na środku pomieszczenia. Mniejsze lampki doświetlą strefę przy łóżku czy też garderobie.
Lampy nowoczesne sufitowe do łazienki – na co trzeba zwrócić uwagę?
W łazience trzeba zwracać uwagę nie tylko na wystrój, kolorystykę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Oprawy do łazienki muszą być bryzgoszczelne, dlatego do łazienki wybieramy te, które mają wbudowane oświetlenie LED. Lampy nowoczesne sufitowe w geometrycznych kształtach mogą dobrze się sprawdzić. Po dwóch stronach lustra warto wybrać kinkiety w podobnym stylu. Na metr kwadratowy w łazience powinno przypadać 300-500 lm/m2, przy czym najbardziej doświetlona powinna być strefa umywalkowa. Tutaj moc świetlna powinna wynosić nawet 700 lm.
Oświetlenie sufitowe, ścienne i podłogowe do gabinetu – co się sprawdzi?
Warto zwrócić uwagę jeszcze na gabinet. Tam, gdzie wykonuje się prace precyzyjne moc świetlna powinna wynosić nawet 750 lm. Na pewno o taką powinni zadbać architekci przy swojej desce kreślarskiej. Miejsce do długiej pracy przy komputerze powinno z kolei zapewniać moc świetlną 500 lm. Generalnie w gabinecie moc świetlna powinna być podobna jak w pokoju dziennym, czyli od 200 do 400 lm/m2. Warto gabinet urządzić nowocześnie i minimalistycznie i takie też wybrać oświetlenie, bo taka aranżacja sprzyja skupieniu na swoich obowiązkach.