Jak dobrać kosmetyki do włosów?

Zdrowe i zadbane włosy dla wielu osób stanowią powód do dumy. Aby móc odpowiednio pielęgnować pasma oraz zatroszczyć się o dobrą kondycję skóry głowy, warto sięgać po odpowiednie produkty do mycia włosów. W jaki sposób dobierać kosmetyki pielęgnacyjne?

Zdrowe i zadbane włosy dla wielu osób stanowią powód do dumy. Aby móc odpowiednio pielęgnować pasma oraz zatroszczyć się o dobrą kondycję skóry głowy, warto sięgać po odpowiednie produkty do mycia włosów. W jaki sposób dobierać kosmetyki pielęgnacyjne? 

Szampony i odżywki do włosów warto dobierać w taki sposób, aby zawarte w nich składniki jak najlepiej odpowiadały potrzebom skóry głowy, także tej problematycznej, a także umożliwiały pielęgnować włosy w zależności od ich typu. Dzięki temu codzienne zabiegi pielęgnacyjne mogą dać najlepsze rezultaty.

Pielęgnacyjne produkty do włosów – jak z nich korzystać

Mimo iż szampony i odżywki do włosów są w użytku już od wielu lat, nadal nie każdy wie jak prawidłowo z nich korzystać oraz jaką rolę powinny pełnić w pielęgnacji. 

Szampon do włosów: 

 • ma za zadanie oczyścić skórę głowy (z zanieczyszczeń, sebum i obumarłego naskórka), 
 • powinien być stosowany przede wszystkim na skórę głowy,
 • zawiera składniki myjące (oraz dodatek składników pielęgnacyjnych),
 • nie powinien działać zbyt agresywnie (aby nie przesuszać skóry głowy).

Odżywka do włosów

 • ma za zadanie przywracać włosom nawilżenie i pielęgnować pasma po myciu, 
 • powinna być stosowana na włosy (od połowy długości do końcówek), 
 • zawiera w sobie składniki pielęgnacyjne (oraz mały dodatek składników myjących), 
 • może być dobierana w zależności od potrzeb danego typu włosów. 

Są to kosmetyki o odmiennym działaniu. Ich połączenie umożliwia jednak odpowiednio zadbać o kondycję skóry głowy i włosów, przygotowując je do stylizacji. Wbrew pozorom, sposób użycia poszczególnych produktów będzie miał ogromny wpływ na to, jak po umyciu będą zachowywały się nasze włosy i skóra głowy – szczególnie gdy w grę wchodzi m.in. ochrona przed nawracającym łupieżem lub łojotok.

Naturalne produkty do włosów – skład ma znaczenie

Dobierając dla siebie pielęgnacyjne produkty do włosów warto sięgać po kosmetyki o odpowiednim składzie. Niestety, na sklepowych półkach nietrudno natrafić na szampon zawierający w sobie wysoką zawartość agresywnych środków myjących. W wyniku częstego stosowania tego typu kosmetyków naruszana jest naturalna warstwa ochronna skóry głowy. Może prowadzić to do różnorodnych problemów, jak m.in.: 

 • nadmiernego przesuszenia – skóra łuszczy się i jest podrażniona, a po myciu można zaobserwować wrażenie ściągnięcia,
 • nadmiernego przetłuszczenia – skóra wydziela większą ilość sebum i łoju w odpowiedzi na zbyt mocne oczyszczanie, przez co mycie trzeba powtarzać coraz częściej. 

Alternatywą dla tego typu produktów okazać się mogą naturalne kosmetyki do włosów. Warto wybierać produkty oparte na składnikach pochodzenia roślinnego i mineralnego, takich jak np. woda siarczkowa, która wchodzi w skład produktów do pielęgnacji włosów zniszczonych marki Balneokosmetyki. Ponadto, w skład szamponów wchodzi także dodatek kwasu mlekowego, betainy i gliceryny, które wspomagają przywrócenie równowagi skóry głowy oraz regenerację naskórka. Dzięki temu już na etapie oczyszczania skóry głowy może być ona odpowiednio łagodzona.

Kosmetyki do włosów na domknięcie pielęgnacji

Włosy przesuszone są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, elektryzują się i rozdwajają na końcach. Z czasem stają się matowe, bez połysku i coraz gorzej znoszą stylizację. Z tego względu po umyciu włosów warto zatroszczyć się o przywrócenie im nawilżenia. W tym celu najlepiej sprawdzi się odżywka do włosów. 

Naturalne kosmetyki do włosów o działaniu pielęgnacyjnym można dobierać w zależności od typu włosów: prostych (niskoporowatych) lub kręconych/falowanych (średnio- lub wysokoporowatych). Im włosy delikatniejsze, tym lżejsza powinna być stosowana po myciu odżywka, aby nie obciążać pasm. Na jakie składniki zwracać uwagę w składzie? Przede wszystkim na:

 • składniki zakwaszające (jak np. kwas mlekowy) które przywracają równowagę włosa, 
 • składniki nawilżające, czyli humektanty (jak np. gliceryna czy alkohol cetylowy),
 • składniki natłuszczające, czyli emolienty (jak np. olej kokosowy).

Dobrej jakości odżywka do włosów powinna zawierać wszystkie z wymienionych grup składników. Ich połączenie umożliwia skutecznie przywrócić włosom elastyczność, blask i odżywienie. Dla dodatkowej pielęgnacji działanie szamponu i odżywki można także uzupełnić o kosmetyki bez spłukiwania, czyli tzw. odżywki-mgiełki w sprayu.