Jak dobrać kosmetyki do pielęgnacji twarzy – poradnik

Pielęgnacja twarzy wymaga odpowiedniego przygotowania i rozpoznania własnej cery. Idealny produkt to taki, który nie tylko pomaga, lecz także nie szkodzi i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Jak ustalić swój typ skóry i odpowiednio dopasować do niego kosmetyki, aby uzyskać najlepszy efekt?

Jak rozpoznać typ skóry?

Aby skutecznie zadbać o cerę, warto najpierw ustalić jej rodzaj. W dużym stopniu od tego zależy, czy dane kosmetyki do pielęgnacji twarzy okażą się skuteczne. Istnieje jednak zestaw cech, które charakteryzują każdy z typów skóry, dzięki temu można rozpoznać jej wariant samodzielnie.

Najczęściej spotykana jest skóra mieszana, która stanowi połączenie suchej i tłustej. W tym przypadku nadmiernie przetłuszcza się strefa T, czyli czoło, nos, a także broda. Z kolei suche pozostają policzki i skronie.

Kolejna to skóra normalna, wyróżnia się zdrowym wyglądem i brakiem przebarwień. Jest znakomicie nawilżona, wygładzona oraz promienna. Z reguły można ją spotkać u dzieci i osób młodych.

Następny typ, czyli skóra skłonna do nadmiernego przetłuszczania, inaczej tłusta, cechuje się dużą produkcją sebum, rozszerzonymi porami, jak również podatnością na zmiany trądzikowe. Dodatkowo jest stosunkowo gruba, a tym samym mniej wrażliwa na uszkodzenia.

Z kolei skóra sucha ma cienką warstwę hydrolipidową, dodatkowo jest bardzo napięta i szorstka. Gdy na twarzy często odczuwa się pieczenie i swędzenie, z dużym prawdopodobieństwem to właśnie cera skłonna do przesuszania.

Dermokosmetyk – szczególny rodzaj kosmetyku

W przypadku skóry problemowej i nadwrażliwej zwykłe produkty mogą nie wystarczyć. Wtedy trzeba wybrać dermokosmetyki do twarzy. Są to specjalistyczne preparaty pozbawione substancji, które wywołują alergię. Jednak nie tylko osoby z wszelkimi skłonnościami alergicznymi powinny używać tych produktów. Polecane są również dzieciom i kobietom w ciąży, gdyż ze względu na swój skład nie wywołują niepożądanych zmian skórnych. Ważne, aby przed zakupem kosmetyku dokładnie przeczytać jego skład.

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy a rodzaj cery

Dla cery mieszanej trzeba użyć innych kosmetyków na strefę T (oczyszczające i mocno myjące) a różnych na policzki i skronie (nawilżające i normalizujące). Z kolei kosmetyki do twarzy przeznaczone do skóry normalnej powinny chronić przed promieniowaniem UV oraz mrozem i wilgocią. Ponadto w tym przypadku warto stosować kremy nawilżające przez cały rok.

Cera tłusta wymaga bardzo dobrego oczyszczenia. Dlatego też w tym celu świetnie sprawdzają się rozmaite peelingi i toniki bez zawartości alkoholu. Co więcej, wskazane jest używanie antybakteryjnych żelów myjących. Na skórę suchą najlepiej działają kosmetyki do pielęgnacji twarzy o właściwościach nawilżających i klasyczne mydła. Gdy cera jest mocno wysuszona i zniszczona, bez obaw można postawić na kremy tłuste i emulsje.

Trzy filary pielęgnacji twarzy to: rozpoznanie własnej cery, dobranie odpowiedniego kosmetyku (po analizie składu), a także stosowanie się do zaleceń producenta.