Jak dbać o biżuterię z kamieni?

Kamienie naturalne zajmują wysokie miejsce w trendach. Zdobią kolczyki, bransoletki, pierścionki i naszyjniki. Są idealnym dopełnieniem stylizacji codziennych i okazjonalnych. Co robić, aby na długo zachowały swoje piękno? Sprawdź koniecznie!

Biżuteria z jadeitu, jaspisu, ametystu, pereł czy kwarcu przepięknie prezentuje się nie tylko od święta, ale również na co dzień. Ożywia nasze stylizacje, zwłaszcza te proste i klasyczne, a jednocześnie dodaje im charakteru. Bardzo często jest wisienką na torcie naszego wizerunku.

Kamienie naturalne zachwycają od lat. Obok ich piękna nie da się przejść obojętnie. Nic dziwnego, że stanowią ogromną inspirację dla artystów i z taką łatwością kradną nasze serca. A przez to, że przypisuje się im niesamowitą moc, jeszcze chętniej po nie sięgamy.

Musimy jednak pamiętać, że kamienie ozdobne bywają delikatne. W wyniku nieodpowiedniego traktowania mogą ulec zniszczeniu. Jak się z nimi obchodzić? Spieszymy z pomocą i wszystko dokładnie wyjaśniamy!

Jak nosić biżuterię z kamieni naturalnych?

Niby banał, a jakże istotny wpływ ma na żywotność biżuterii z kamieni, zwłaszcza półszlachetnych, które odznaczają się większą kruchością niż kamienie szlachetne.

Każda biżuteria niszczy się od noszenia. Niestety, ale w przypadku kamieni ozdobnych trzeba zachować wyjątkową czujność. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, aby szykując się do wyjścia, biżuterię z kamieniami zakładać jako ostatnią. A po powrocie do domu zdjąć jako pierwszą. W ten sposób unikniesz zerwania bransoletki czy naszyjnika.

Pamiętaj też, aby biżuterię z kamieniami nakładać na czystą i suchą skórę. Nie rozpylaj perfum bezpośrednio na kamienie ozdobne. Nie nakładaj biżuterii zaraz po aplikacji balsamu. Poczekaj do momentu, aż kosmetyk się wchłonie. Tym sposobem zapobiegniesz ciemnieniu biżuterii oraz nieestetycznym przebarwieniom kamieni.

Podczas domowych porządków, a także innych aktywności, jak trening czy opalanie, zawsze zdejmuj biżuterię. Zminimalizuje to ryzyko jej uszkodzenia. Kosmetyki stosowane podczas opalania mogą przyczynić się do zmatowienia kamieni jubilerskich. Podobnie nadmiar słońca. Na skutek działania promieni słonecznych kamienie mogą stracić na intensywności kolorów.

Pamiętaj też o tym, że noszenie kilku elementów biżuteryjnych będzie powodować tarcie kamieni o siebie, co z kolei może doprowadzić do ich zmatowienia oraz uszkodzenia szlifu. Jeśli więc jakąś bransoletkę lubisz w sposób wyjątkowy – postaraj się nosić ją solo. W ten sposób na dłużej zachowa swój blask, a kamienie pierwotną formę.

Regularnie sprawdzaj kamienie w kolczykach, bransoletkach czy naszyjnikach

Chcąc mieć pewność, że biżuteria ma się dobrze, systematycznie sprawdzaj kamienie, a zwłaszcza to, czy przypadkiem żaden nie wypadł lub się nie poluzował. W razie czego zawsze możesz dokupić nowy i uzupełnić braki.

Jak przechowywać biżuterię z kamieniami ozdobnymi?

Odpowiednie przechowywanie biżuterii z kamieniami ma wpływ na jej wygląd i trwałość. Kamienie ozdobne, w większości przypadków, nie lubią wilgoci, dlatego nie zaleca się trzymania ich w łazience.

Tego typu biżuterię warto trzymać w specjalnie przystosowanych do tego pudełkach wyłożonych miękką tkaniną lub w welurowych, ewentualnie lnianych woreczkach – najlepiej osobno tak, aby kamienie wzajemnie się nie rysowały.

Ważne też, aby kamienie ozdobne przechowywać w miejscu, które nie są narażone na intensywne działanie światła, w tym promieni słonecznych. Dotyczy to przede wszystkim takich kamieni, jak ametyst, kwarc czy akwamaryn.

Jak czyścić kamienie naturalne?

Biżuteria z kamieniami naturalnymi jest niesamowicie efektowna, ale też podatna na uszkodzenia, matowienie, zarysowanie. Dlatego należy jej poświęcić odrobinę uwagi.

Zawsze po zdjęciu biżuterii przetrzyj ją delikatną ściereczką. Dobrze sprawdzi się tu na przykład ściereczka do czyszczenia srebra. Pozwoli usunąć kurz i kosmetyki, balsam do ciała (w przypadku naszyjników i bransoletek) czy podkład (w przypadku kolczyków).

Raz na jakiś czas musisz zapewnić swojej biżuterii tak zwane gruntowne czyszczenie. Trzeba tylko pamiętać, że każdy kamień wymaga innego traktowania, więc jeśli nie do końca wiesz, co z nim zrobić – zaufaj profesjonalistom i w ich ręce oddaj biżuterię. Jeśli nie masz wyjścia i musisz to zrobić we własnym zakresie – przemyj kamienie pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha. Nie stosuj żadnych detergentów!

Gdzie kupić trwałą i efektowną biżuterię z kamieni?

Oczywiście w sprawdzonym i zaufanym sklepie. A jeszcze lepiej zrobić ją samodzielnie! Wówczas będzie jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna. Jednym z miejsc, w którym zaopatrzysz się w kamienie ozdobne jest sklep internetowy Markur, oferujący hurt i detal. To prawdziwy raj dla miłośników kamieni naturalnych!

Oferta jest zróżnicowana i tak szeroka, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie – kamienie pod kolor oczu i takie, które będą świetnym amuletem lub talizmanem.

To właśnie w sklepie/hurtowni Markur znajdziesz najpiękniejsze kamienie i koraliki do tworzenia niepowtarzalnej biżuterii, zgodnie z tym, co Ci w duszy gra. Niektóre z nich pochodzą z bardzo dalekich zakątków świata, więc stanowią nie lada smaczek.

W ofercie Markur znajdują się rozmaite kamienie ozdobne, w tym kamienie naturalne, zachwycające kamienie jubilerskie oraz wyróżniające się nieprzeciętną urodą kamienie półszlachetne. Wystarczy tu wymienić takie perełki, jak Szmaragd Nilu, Piasek Pustyni czy Kamień Księżycowy. Poza nimi dostępne są takie cuda, jak cytryn, kwarc, jadeit, onyks czy akwamaryn.

Przy okazji kupowania kamieni, w sklepie można również nabyć niezbędne półfabrykaty do tworzenia biżuterii, a także rzemienie i sznurki jubilerskie oraz woreczki ozdobne.