Jak dbać o akwarium w domu?

Każdy, kto postanawia założyć w domu akwarium, powinien najpierw dobrze się do tego przygotować. Trzeba zastanowić się, co konkretnie miałoby się w nim znaleźć, jakie rośliny i zwierzęta chcielibyśmy tam hodować oraz jakich warunków potrzebują. Ryby, mięczaki i skorupiaki muszą tolerować podobne warunki, żeby mogły żyć na jednej przestrzeni, podobnie jest z roślinami. Jak się za to zabrać?

Na początku przygody z akwarystyką każdy popełnia błędy, są one niestety nieuniknione. Ale im większą wiedzę teoretyczną zdobędziesz, tym łagodniejsze będą skutki Twoich pomyłek. Bogatym źródłem wiedzy są specjalistyczne sklepy akwarystyczne, które oferują sprawdzone porady. Zanim cokolwiek kupisz, warto też przeczytać poradniki, przejrzeć fora dyskusyjne i porozmawiać ze znajomymi posiadającymi akwaria.

Odwiedź sklep akwarystyczny

Specjalistyczny sklep akwarystyczny to miejsce, od którego warto rozpocząć zdobywanie wiedzy. W przeciwieństwie do sieciowych sklepów zoologicznych, pracownicy punktów zajmujących się konkretnie akwarystyką są prawdziwymi pasjonatami i posiadają ogromne doświadczenie w tym temacie. Będą w stanie doradzić, w jaki sposób utrzymać równowagę między tlenem, co2 i innymi składnikami wody, jak dobrać florę i faunę w akwarium oraz jakiego typu akcesoria będą potrzebne, żeby Twoje akwarium zapewniało optymalne warunki do życia ryb. Zaproponują gatunki roślin i zwierząt, które nie sprawią większych problemów początkującym, a także odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące utrzymania czystości w akwarium i wskażą najłatwiejsze rozwiązania.

A może akwarium roślinne?

Akwarium roślinne to ciekawe rozwiązanie dla trochę bardziej doświadczonych osób. Dobierając odpowiednie gatunki i zapewniając im dobre warunki rozwoju, można stworzyć przepiękne podwodne ogrody, w których ryby będą tylko drobnym dodatkiem. W rośliny warto zaopatrywać się bezpośrednio u producentów np. w sklepie akwarystycznym https://www.plantagarden.pl/. Takie miejsca zapewniają duży wybór wysokiej jakości roślin, oferując jednocześnie profesjonalne doradztwo. Kupując tam, zmniejsza się ryzyko zawleczenia do akwarium różnego typu chorób, czego trudno uniknąć zaopatrując się w tradycyjnych sklepach zoologicznych. Akwarium roślinne to opcja godna uwagi każdego miłośnika roślin.

Pamiętaj o akcesoriach akwariowych

Dobrze zaprojektowane akwarium (zarówno klasyczne, jak i roślinne) musi spełniać kilka kryteriów – mieć odpowiedni kształt i wielkość, posiadać dobrze dobrane, nietoksyczne podłoże i elementy tworzące schronienie dla ryb, a także być zaopatrzone w akcesoria pomagające utrzymać odpowiednie warunki. Najważniejsze z nich, to:

  • filtr
  • napowietrzacz (może być połączony z filtrem w jedno urządzenie)
  • lampa ze specjalną świetlówką
  • grzałka lub chłodziarka, jeśli temperatura wody powinna być inna niż pokojowa

Zanim jednak wybierzesz konkretny model urządzenia, warto poradzić się na infolinii sklepu, żeby dobrze dobrać parametry sprzętu do potrzeb Twojego akwarium. Wiele zależy od objętości zbiornika oraz zamieszkujących go lokatorów.