Jak bezpiecznie zamawiać leki w sieci?

Dbanie o bezpieczeństwo w trakcie zakupów w internecie to podstawa – szczególnie dotyczy to kupowania leków, które przecież wpływają na nasze zdrowie. Jak zamawiać w sieci leki, aby cieszyć się możliwościami wygodnych zakupów i jednocześnie nie obawiać się o jakość dostarczonych preparatów?

Czy kupowanie lekarstw online jest bezpieczne?

Jeśli decydujemy się na zakup leków z legalnych źródeł, odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – tak. Aby jednak mieć pewność, że wybrana przez nas strona jest witryną legalnie funkcjonującego podmiotu aptecznego, powinniśmy sprawdzić kilka kwestii. Po pierwsze, każda legalnie działająca apteka w Polsce powinna posiadać swoją siedzibę i numer NIP. Apteki internetowe również obejmuje ten nakaz, z tego względu posiadają one realny adres (pod którym najczęściej można odebrać zamówienie, jeśli interesuje nas odbiór osobisty). Informacja o lokalizacji wraz z numerem NIP powinna znajdować się w czytelnym miejscu na stronie www. wraz z innymi informacjami pozwalającymi zidentyfikować dany podmiot i się z nim skontaktować – numerem telefonu, adresem email, formularzem kontaktowym.

Apteka internetowa – jakie informacje znajdę na jej stronie?

Każda legalnie działająca apteka internetowa, taka jak https://www.apo-discounter.pl/ , posiada jasny i przejrzysty Regulamin zakupów, z którym możemy zapoznać się w każdej chwili. Powinien on normować takie kwestie jak możliwość zwrotu towaru, reklamacje, oferowane formy dostawy. Istotną kwestią jest to, czy dana apteka wysyła z możliwością zapłaty za pobraniem. 

Warto pamiętać, że wszystkie powyższe informacje powinny być zawarte na stronie użytkownika, jeśli apteka prowadzi sprzedaż również przez portale aukcyjne. Jeśli decydujemy się na zakup leków czy suplementów w market place należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, czy dany podmiot nie jest osobą prywatną. Ze względu na sposób prezentowania ofert w serwisach aukcyjnych może być to trudniejsze, niż na typowej stronie www.

Czym grozi kupowanie leków z niesprawdzonych źródeł?

W Polsce do obrotu w internecie dopuszczone są leki OTC i suplementy diety – nie wolno tą drogą sprzedawać leków na receptę. Chodzi o bezpieczeństwo pacjenta – być może jednak zmieni się ta kwestia teraz, kiedy wprowadzono ujednolicony profil pacjenta i system pozwalający łatwo zweryfikować pacjenta oraz przepisany mu lek po numerze PESEL i jednorazowym kodzie.

Kupowanie preparatów leczniczych z nielegalnych źródeł może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi – podmioty nimi handlujące nie ponoszą odpowiedzialności za sprzedawany towar, a także warunki, w jakich był przechowywany. Nie mamy również pewności co do tego, czy produkt, który do nas dociera faktycznie jest oryginalny, czy jest zapakowany fabrycznie, a w konsekwencji – czy nie ma przekroczonego terminu przydatności do spożycia.

Szukając najlepszej okazji cenowej nie narażajmy siebie i swoich bliskich na niebezpieczeństwo wynikające z zażywania niesprawdzonych preparatów.

Dlaczego warto kupować w e-aptekach?

Apteki internetowe to oszczędność – nie tylko pieniędzy, ale również cennego czasu. Zakupy można odbyć o dowolnej godzinie dnia i nocy, a dostawa odbywa się w dogodnej dla nas porze i miejscu. Co więcej, tego typu zakupy sprzyjają przemyślanemu budowaniu koszyka – koniec z nadmierną ilością suplementów diety czy dermokosmetyków w domu. Zakupy w e-aptekach pozwalają też wygodnie i metodycznie uzupełniać domową apteczkę: mamy czas i możliwość sprawdzić, jakich preparatów, leków czy nawet urządzeń nam brakuje. Apteki internetowe mają szeroki asortyment złożony nie tylko z leków OTC, ale również suplementów, dermokosmetyków, sprzętu medycznego (pulsoksymetry, glukometry, termometry) czy preparatów dla niemowląt (mleko modyfikowane, pieluszki, emolienty).

Na koniec warto pamiętać, że apteki online najczęściej oferują znacznie niższe, niż stacjonarna konkurencja, ceny. Wynika to z faktu, że ponoszą znacznie mniejsze koszty prowadzenia działalności – chociaż oczywiście tak samo, jak w tradycyjnej aptece, pracują w niej farmaceuci, zespół może być znacznie mniejszy. Dodatkowo odpadają koszty wynajmu w prestiżowej lokalizacji (w centrach handlowych i przy głównych punktach komunikacji miejskiej). Niskie ceny to bez wątpienia duży plus możliwości zakupów online, jednak zawsze powinniśmy zachować czujność – nadmiernie atrakcyjna cena nie powinna nigdy stanowić powodu, dla którego wybierzemy dany podmiot, jeśli nie spełnia on wymogów opisanych powyżej.