Jak basen z piłeczkami wpływa na rozwój dziecka?

W ostatnich latach suche baseny z piłeczkami zdają się robić prawdziwą furorę. Nic w tym dziwnego – oferują one pociechom możliwość przeniesienia do ich własnych pokojów rozrywki w stylu znanym dotąd wyłącznie ze sporadycznie odwiedzanych sal zabaw. To, co uczyniło suche baseny popularnymi wśród rodziców dzieci w różnym wieku, to sposób, w jaki taka zabawa wpływa na rozwój ich pociech. Jakie korzyści z zabawy w suchym basenie z piłeczkami odnoszą maluchy oraz czemu taki rodzaj rozrywki może być sposobem na wsparcie ich rozwoju?

Suchy basen z piłeczkami – nie tylko świetna zabawa, ale i trening ruchowy

Dzieci nie lubią nudy – by mogły poświęcić swoją uwagę jakiejś zabawce, musi być ona dla nich wystarczająco interesująca. Wiele gadżetów zostaje odstawione w kąt zaraz po obejrzeniu i krótkiej próbie zabawy. Dzieje się tak dlatego, że dany przedmiot nie oferuje dziecku wystarczającej ilości bodźców, nie jest wystarczająco ciekawy i raczej nie daje możliwości zabawy na wiele sposobów. Suchy basen z piłeczkami zdecydowanie do takich nie należy. Oferuje on dziecku możliwość fizycznej aktywności wzbogaconej o element zabawy, przy okazji pozwalając mu trenować koordynację ruchową. Młodsze dzieci ćwiczą w nim utrzymywanie równowagi na siedząco lub stojąco, zaś starsze chętnie zanurzają się w piłkach, symulując pływanie.  Suchy basen z piłeczkami to także świetny sposób na trening motoryki małej – kolorowe kulki można obracać i turlać lub ćwiczyć zręczność za pomocą podrzucania i łapania ich.

Jakie korzyści dla rozwoju umysłowego daje zabawa w suchym basenie?

Istotną zaletą suchych basenów z piłeczkami jest to, jak rozwijają mózg malucha. Robią to w sposób wielowymiarowy – nie tylko pozwalają dziecku na swobodne trenowanie koordynacji, lecz także dają okazję do zabaw z elementami edukacyjnymi. Poznające świat poprzez zabawę dzieci na pewno polubią taką formę nauki. Młodsze maluchy można uczyć rozpoznawania i nazywania kolorów na przykładzie barwnych piłeczek. Starsze dzieci, takie jak przedszkolaki przygotowujące się do szkoły, można w ten sposób także zainteresować matematyką. Liczenie i dokonywanie prostych matematycznych operacji na kolorowych kulkach to doskonała metoda nauki – najbardziej efektywną są w końcu te techniki nauczania, które pozwalają na przyswajanie informacji poprzez zabawę.

Czym warto kierować się przy wyborze suchego basenu dla dziecka?

Przy wybieraniu zabawek dla malucha bezpieczeństwo to podstawa – należy o tym pamiętać także decydując się na suchy basen z piłeczkami. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić opiniom o producencie i krajowi produkcji. Należy unikać modeli niewiadomego pochodzenia lub wyprodukowanych w Chinach, gdyż nie możemy mieć pewności, z czego zostały wykonane te egzemplarze. Suchy basen powinien być stabilny, pozbawiony twardych lub ostrych elementów oraz wykonany z bezpiecznych materiałów. Modele wysokiej jakości ma w swojej ofercie polski producent, Misioo. W bogatej ofercie tej firmy, dostępnej na stronie https://misioohandmade.pl/suche-baseny-z-pileczkami/, znaleźć można egzemplarze o wielu wyrazistych kolorach i wzorach, które z pewnością przypadną do gustu nie tylko dzieciom, ale i rodzicom.