Inwestycje w dobie kryzysu

Czym są diamenty inwestycyjne?

Diamenty inwestycyjne to nazwa umowna, nie jest to żaden specjalny rodzaj diamentów. Nie są oprawione w żaden sposób, nie stanowią integralnej części biżuterii. Nie służą do ozdoby – przechowywane są w specjalnych, zapieczętowanych opakowaniach i zaopatrzone są w certyfikaty potwierdzające ich autentyczność i określające ich najważniejsze właściwości – wagę (w karatach), szlif, czystość i kolor.

Oczywiście diamenty lub brylanty w pierścionku, czy pozbawione specjalnego opakowania również mogą okazać się cenną inwestycją, ale przed sprzedażą wymagać będą profesjonalnej ekspertyzy.  Najcenniejsze diamenty posiadają szlif brylantowy, czyli co najmniej 57 faset, który nadaje im charakterystyczny, odróżniające je od innych kamieni szlachetnych blask. Każdy brylant jest diamentem, natomiast nie każdy diament można nazwać brylantem, chociaż często w mowie potocznej są to pojęcia równoznaczne.

Gdzie można kupić lub sprzedać diamenty inwestycyjne?

Rynek kamieni i metali szlachetnych rządzi się swoimi prawami. Oficjalny obrót nimi wymaga odpowiednich licencji i dokumentów. Profesjonalny skup diamentów, taki jak aratar.com.pl posiada również certyfikacje międzynarodowe pozwalające na wycenę kamieni. Kupno lub sprzedaż diamentów prywatnie, z ogłoszenia w internecie wiąże się prawie zawsze z dużym ryzykiem. W tej branży nie ma okazji i promocji. Ceny diamentów inwestycyjnych sukcesywnie rosną i nie ulegaj znacznym wahaniom nawet w czasach kryzysów i wojen. W artar.com.pl można poprosić o wycenę diamentu zarówno typowo inwestycyjnego jak i stanowiącego element biżuterii. Specjalistyczna paratura pozwala na określenie jego cech bez ingerencji w cenną biżuterię. W Artar.com.pl można również zakupić diamenty inwestycyjne. Oprócz oferty widocznej na stronie internetowej firma jest w stanie sprowadzić każdy diament o parametrach wyznaczonych przez klienta.

Czy opłaca się kupować diamenty inwestycyjne?

Jest to inwestycja bezpieczna i stabilna, ale zdecydowanie długoterminowa. Na zysk ze sprzedaży diamentów można liczyć dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach. Niedawno kupiony diament nie da się sprzedać z zyskiem. Osoba prywatna, która próbuje szybko obrócić złotem lub diamentami musi liczyć się z tym, że licencjonowany sprzedawca dodaje do ceny swoją marżę. Jednak z pewnością warto diamenty przechować przez dłuższy okres. Diament inwestycyjny to świetny pomysł na prezent dla nowo narodzonego dziecka, po 18 latach z pewnością znacznie zyska na wartości.