Implanty stomatologiczne

implanty stomatologiczne

Komfort gryzienia twardych produktów spożywczych i piękny, nieskazitelny uśmiech mogą zostać utracone przez ubytki w jamie ustnej. Nie ulega wątpliwości, że śnieżnobiałe zęby są wizytówką człowieka i dodają mu bardzo dużo pewności siebie. Uzębienie można stracić w wyniku różnego rodzaju urazów, nieprawidłowego dbania o higienę jamy ustnej lub z przyczyn zdrowotnych. W takich sytuacjach zaleca się wstawienie implantów zębowych, które obecnie cieszą się dużą popularnością ze względu na szereg zalet. Jak wygląda proces leczenia implantologicznego?

Implanty zębowe – czym dokładnie są?

Implant zębowy to nic innego, jak niewielka, najczęściej tytanowa śruba, którą umieszcza w kości szczęki lub żuchwy. Implanty stomatologiczne bardzo często mylone są ze sztucznymi zębami, które mają za zadanie imitować naturalne uzębienie. Warto pamiętać, że widoczna część wierzchnia nazywana jest koroną zęba, a implant to jedynie wszczepiona śrubka, będąca podstawą i zastępująca korzeń. Implanty zębów wykorzystuje się do uzupełnienia zarówno pojedynczych braków, jak i całych łuków. Należy zaznaczyć, że nie wywołują reakcji alergicznych, ponieważ są wykonane z biokompatybilnych materiałów, takich jak cyrkon lub tytan.

Leczenie implantologiczne – kiedy jest potrzebne?

Braki w uzębieniu potrafią wpłynąć negatywnie nie tylko na wygląd człowieka, lecz również na jego zdrowie. W dużym stopniu utrudniają zarówno mówienie, jak i spożywanie posiłków. Z biegiem czasu ubytki mogą wpłynąć na pozostałe zęby w jamie ustnej, które zaczynają się chwiać lub przesuwać. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie wszczepienie implantu.

Jak już wspomniano, implanty zębów służą do wypełnienia pojedynczych lub obszernych braków uzębienia. Jeśli pacjent boryka się z jednym ubytkiem, wystarczy wszczepić niewielką śrubkę i przymocować do niej koronę w zbliżonym kolorze naturalnego zęba. W przypadku, gdy strat jest o wiele więcej, braki uzupełniane są za pomocą specjalnych mostków, mocowanych na implantach umiejscowionych po przeciwległych stronach ubytków. Warto wspomnieć, że tytanowe śruby często stanowią element stabilizujący i filar mostów protetycznych lub protez. Takie rozwiązanie jest o wiele lepsze od ruchomych zamienników, ponieważ ryzyko ich wypadnięcia jest znikome, charakteryzują się również większą wytrzymałością.

Kto może nosić implanty zębowe?

Implanty stomatologiczne przewyższają wszystkie metody leczenia ortodontycznego ze względu na to, iż gwarantują nieskazitelnie biały uśmiech, a także zapewniają doskonały i równy zgryz – nic dziwnego, że implantologia cieszy się dużym uznaniem wśród szerokiego grona odbiorców.

Niemniej jednak to implantolog finalnie ocenia, czy dana osoba może nosić implanty oraz każdorazowo przeprowadza kwalifikację do zabiegu. Implanty zębowe mogą być wszczepione praktycznie u wszystkich pacjentów, jednakże w niektórych okolicznościach specjalista może odmówić wykonania wszczepu. Za dolną granicę wieku w większości przypadków przyjmuje się 18 lat, ponieważ do tego czasu trwa rozwój kości żuchwy i szczęki.

Leczenie implantologiczne nie jest wskazane przede wszystkim kobietom w ciąży, borykającym się z padaczką, nowotworem, nieuregulowaną cukrzycą, chorobami psychicznymi, AIDS, a także dzieciom, u których proces wzrostu jeszcze się nie skończył oraz tym, którzy ze względu na przyjmowane leki nie mogą możliwości skorzystania z zabiegu. Aby móc cieszyć się pięknym uśmiechem, należy udać się do profesjonalnej kliniki, oferującej najlepsze rozwiązania. Dużym uznaniem wśród zadowolonych pacjentów cieszy się nowoczesne centrum stomatologii Dent Kraków, gdzie pracują ludzie z pasją.

Rodzaje implantów zębowych

Implanty stomatologiczne różnią się od siebie przede wszystkim kształtem i rozmiarem, sposobem umiejscowienia oraz materiałem wykonania. Na rynku obecnych jest wiele systemów implantologicznych, jednakże do najpopularniejszych można zaliczyć koreańskie, niemieckie, szwajcarskie, izraelskie i amerykańskie.

Rodzaje ze względu na materiał

Wyjątkową trwałością niezmiennie cieszą się implanty tytanowe, które pierwszy raz zostały zastosowane w 1965 roku w Szwecji, a ich prekursorem był profesor Per-Ingvar Brånemark. Wyróżnia je przede wszystkim to, że mogą być wszczepiane wszystkim pacjentom, ponieważ nie wywołują żadnych skutków ubocznych. Jest to tworzywo bardzo dobrze tolerowane przez organizm człowieka, prawidłowo integruje się z kośćmi otaczającymi naturalny korzeń zęba. Jego największą wadą jest dość widoczny srebrny kolor.

Drugim typem implantów stomatologicznych są implanty cyrkonowe, inaczej ceramiczne. Ich największą zaletą jest fakt, iż są odporne na działanie substancji kwaśnych i zmiany temperatury w jamie ustnej. Oprócz tego, ich kolor łudząco przypomina naturalną tkankę budującą zęby. Implanty wykonane z cyrkonu są całkowicie bezpieczne i nie wywołują uczuleń.

Pomijając te dwa główne tworzywa, wybrać można rozwiązania wytworzone z porcelany, akrylu, niektórych stopów metali.

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych?

Nie ulega wątpliwości, że leczenie implantologiczne zniechęca wiele osób. Najczęściej zabieg wszczepienia implantów większości pacjentom kojarzy się z bólem i różnego rodzaju komplikacjami, związanymi z odrzuceniem przez organizm ciała obcego.

Przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantów, lekarz ocenia możliwość odbudowy ubytków, a także ocenia stan zębów. Często specjaliści zlecają dodatkowe badania np. tomografię komputerową lub densytometrię kości. Niemniej jednak podstawową czynnością, niezbędną do zaplanowania wszczepu implantów, jest RTG pantomograficzne. Na podstawie wymienionych wyników badań implantolog wybiera odpowiedni wariant leczenia.

Wszczepienie jednego implantu zajmuje około 15 minut i jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że jest całkowicie bezbolesny, przeprowadzany z dużą precyzją. Na kontrolną wizytę w gabinecie stomatologicznym pacjent musi się udać po upłynięciu 10-14 dni. Po zabiegu następuje proces rekonwalescencji, który trwa zwykle około 6 miesięcy. W tym czasie tkanki przyzębia muszą się zagoić, a implant powinien zostać przyjęty przez organizm. Na proces gojenia pacjenci mają założone korony tymczasowe, dopiero później zakładane są stałe rekonstrukcje protetyczne.

piękny uśmiech

Implanty zębowe – ile kosztują?

Ceny docelowych koron protetycznych i implantów zębowych nie są stałe. Oznacza to, że ogólny koszt zależy przede wszystkim od niezbędnych zabiegów przed wszczepieniem implantu oraz dodatkowych badań. Na cenę uzupełnień protetycznych wpływa również materiał, a także marka producenta i renoma kliniki, która oferuje tego typu rozwiązania.

Niemniej jednak trzeba być świadomym tego, że nie jest to tania usługa. Za pojedynczy implant można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Najtańszy wariant polega na założeniu tytanowych śrubek, które są o wiele tańsze od implantów ceramicznych.

Podsumowanie

Braki zębowe nie tylko wyglądają nieestetycznie, lecz również utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ciężko jest cieszyć się życiem, jeśli przeżuwanie posiłków jest ogromnym wyzwaniem, a uśmiech kojarzy się ze wstydem i kompromitacją. Warto pamiętać, że implanty z reguły służą do końca życia pacjenta, zatem warto zainwestować i zdecydować się na założenie koron imitujących naturalne zęby.