Ile wody zużywa pralka? Porady jak oszczędzać wodę

Kobieta i mężczyzna z przerażonym wzrokiem patrzą na rachunki za wodę

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez pralki. Wszyscy chcemy, żeby nasze pranie było zawsze nieskazitelnie czyste i pachnące. Jednocześnie coraz częściej przerażają nas rosnące ceny mediów, w tym oczywiście wody. Przyjrzyjmy się problemowi zużycia wody w pralce i zastanówmy się, czym charakteryzuje się oszczędna pralka.

Kobieta wkłada pranie do pralki

Przygotowując się do zakupu nowej pralki, zastanawiasz się zapewne, czy urządzenia określane mianem energooszczędnych rzeczywiście wpływają pozytywnie na domowy budżet. A może tej oszczędności powinieneś pomagać sam? Zużycie wody to jeden z pierwszych punktów, jakie powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie nowej pralki. Standardowe urządzenie może być odpowiedzialne nawet za 17 procent domowego zużycia wody. Niemało! Zmniejszywszy tę wartość, możesz nie tylko podreperować stan swojego konta, ale również przyczynić się do ograniczenia produkcji odpadów i emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Zapraszamy na krótką lekcję bycia podwójnie „eko” — ekonomicznym i ekologicznym. 

Ile kosztuje jedno pranie? 

Jeszcze do 2021 roku roczne zużycie wody przez pralkę przeliczano na 220 cykli. Od dwóch lat producenci stosują o wiele bardziej skuteczną (i uczciwą) skalę opierającą się na jednym cyklu, który odpowiada standardowemu programowi do prania tkanin bawełnianych. Najpopularniejsze pralki ładowane od przodu zużywają zwykle od 37 do 50 l wody na jeden cykl. Najczęściej spotkasz się z wartościami 44 lub 45 l. Na zużycie wody, a co za tym idzie – energii (wodę przecież trzeba podgrzać) przez pralkę wpływa kilka czynników. Chcąc poznać energożerność lub energooszczędność konkretnego urządzenia, pod uwagę należy wziąć zarówno jego ciężar, ładowność czy stan techniczny, jak i klasę energetyczną. To jednak nie wszystko. 

Zobacz również: Ile wody zużywa pralka? 

Kobieta wkłada pranie do pralki

Ładowność pralki 

Zasada jest prosta: im pojemniejsza jest pralka, tym mniej oszczędna. Większa ładowność idzie niestety w parze ze wzrostem zużycia wody. W przypadku modeli o ładowności od 5 do 8 kg różnice nie są jeszcze tak drastyczne – szok pojawia się dopiero przy urządzeniach 9- lub 10-kilogramowych. Ze względu na swoją pojemność potrzebują one więcej wody, a co za tym idzie, również energii elektrycznej. 

Sposób ładowania prania 

Czynnikiem wpływającym na ekonomiczność pralki jest również sposób ładowania prania. Modele ładowane od góry mogą potrzebować od 40 do 44 l wody na jeden cykl. Czy oznacza to, że są oszczędniejsze od wariantów ładowanych od frontu? Okazuje się, że niekoniecznie! Problem tkwi w ich ładowności, która zawsze jest mniejsza. Ich konstrukcja wymaga więc większego poboru wody, by pranie było skuteczne. Co więcej, nie zawsze uda ci się wyprać w takim urządzeniu wszystkie swoje rzeczy, zatem operację będziesz musiał powtórzyć. 

Zobacz także: Pranie i suszenie – pralki 

Grupka odwróconych tyłem dzieci w bardzo brudnych ubraniach

Zużycie wody przez pralkę – czynniki decydujące 

Ładowność pralki 

Urządzenia bardziej ładowne będą potrzebowały więcej wody niż ich mniejsze warianty. Urządzenia mniej ładowne mogą za to nie wystarczyć na wypranie wszystkich rzeczy — sekret oszczędności tkwi zatem w odpowiednim dobraniu urządzenia do twoich rzeczywistych potrzeb. 

Stan techniczny 

W tym przypadku najczęstszym winowajcą odpowiedzialnym za nadmierny pobór wody jest źle działający lub po prostu zepsuty hydrostat. Powoduje on, że wody jest za mało lub za dużo. W tym pierwszym przypadku pranie jest nieskuteczne, a więc należy powtórzyć czynność, co w oczywisty sposób podwaja zużycie wody. W drugim przypadku woda bezustannie przenika do bębna i natychmiast jest z niego odprowadzana. 

Program prania 

Element, który nie ma wiele wspólnego z wiekiem czy stanem technicznym urządzenia, a jednak wpływa na jego ekonomiczność. Dobrym przykładem są programy dla alergików, które wiążą się z potrzebą dodatkowego płukania odzieży. 

Wiek urządzenia 

Starsze pralki oferują niższą klasę skuteczności prania niż nowsze modele. Są one również bardziej awaryjne, zatem siłą rzeczy nie stanowią oszczędnej alternatywy. 

Twardość wody 

Im twardsza woda, tym mniejsza jej zdolność do rozpuszczenia proszku lub płynu. Detergent niedokładnie rozpuszczony nie będzie skuteczny, a więc pranie nie da oczekiwanego efektu. Będzie je trzeba zapewne powtórzyć, co pochłonie dodatkowe 40–50 litrów wody. 

Automatyka wagowa 

Urządzenie wyposażone w solidną automatykę wagową, która pozwala mu dokładnie ważyć pranie i rozpoznawać stopień zabrudzenia, potrafi ocenić, ile wody będzie potrzebne do wykonania jednego cyklu prania. Wiąże się to z oczywistym walorem ekonomicznym. 

Jak oszczędzać na praniu? 

Istnieje kilka sposobów, które pomogą Ci w zmniejszeniu rachunków za wodę i energię, jednak poza wszelką kategorią znajduje się zakup nowego, porządnego modelu. Nowoczesne urządzenia pobierają mniej wody na jedno pranie, zapewniają wysoka efektywność pracy, wykrywają stopień zabrudzenia odzieży, automatycznie dozują odpowiednie ilości detergentu, a także wyposażone są w oszczędny tryb ECO i systemy oceniające stopień obłożenia bębna. Sumą tych wszystkich udogodnień jest efektywne pranie i mniejsze zużycie wody i energii elektrycznej. 

Jeżeli chcesz dodatkowo przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody, postępuj zgodnie z następującymi wskazówkami: 

  1. Postaw na tryb ECO – pranie być może będzie trwało dłużej, natomiast efekt będzie lepszy, a oszczędność dostrzegalna. 
  2. Oszczędź pralce detergentu – to nieprawda, że im więcej płynu lub proszku do prania, tym lepszy efekt. Zbyt duża ilość detergentu prowadzi do powstawania piany w bębnie. Pralki wyposażone w czujniki pobierają wtedy więcej wody, ponieważ jest to dla nich sygnał, że wnętrze jest przeładowane. Nadmiar detergentu prowadzi często do powstawania szarych plam na odzieży, co również zmusza do ponownego prania. 
  3. Troszcz się o czystość pralki – żeby pralka służyła ci długo i nie narażała cię na dodatkowe koszty, należy utrzymywać ją w dobrym stanie. Pamiętaj o konserwacji urządzenia, a więc czyszczeniu bębna i filtrów, a także o wietrzeniu jego wnętrza. Nie są to czynności, które będziesz wykonywać często, dlatego warto raz na kilka miesięcy czas poświęcić im trochę więcej czasu. 
  4. Zachowaj umiar w ładowaniu ubrań – bęben pralki to nie potężny kocioł, dlatego nie należy wrzucać do niego prania „łopatami” – do ostatniej skarpetki w koszu. Zbyt wiele brudnej odzieży na jeden cykl prania sprawi, że pralka będzie pobierać więcej wody, nie gwarantując przy tym zadowalających wyników swojej pracy. Staraj się nie przekraczać 75 procent powierzchni bębna, a wszystko będzie w porządku. 

To tylko kilka kroków, które pomogą Ci w optymalizacji rachunków za wodę i energię, a także utrzymaniu pralki w dobrym stanie. Na pierwszym miejscu powinieneś jednak postawić na wybór nowoczesnego, energooszczędnego urządzenia, które będzie ci służyć długo, nie angażując nadmiernie twojej uwagi.