Ile kosztuje renowacja mebli? Od czego zależy koszt renowacji?

Stare meble mają duszę. Dlatego tak trudno się z nimi rozstać. Jeżeli sofa, fotele lub krzesła utraciły dawny blask, to renowacja mebli jest rozwiązaniem. Z jakimi wydatkami trzeba się wtedy liczyć? O tym poniżej.

Nie wyrzucaj starych mebli – poddaj je renowacji!

Nawet meble z najwyższej półki jakości nie są wieczne. Po kilku lub kilkunastu latach intensywnego użytkowania tracą swój pierwotny urok. Jednak jak przekonuje hurtownia tapicerska AKCES nie trzeba się rozstawać z ulubioną sofą lub fotelami, które urzekają nie tylko niebanalnym wyglądem, ale również komfortem siedzenia.

Opcje są tak naprawdę dwie. Można oddać swoje meble do zakładu tapicerskiego, aby to fachowiec zajął się ich renowacją albo spróbować samodzielnie je odnowić. To drugie rozwiązanie pozwala oczywiście nieco zaoszczędzić pieniędzy, ponieważ wydatek ogranicza się do zakupu niezbędnych materiałów tapicerskich np. pianki do wypełnienia, kawałków nowej skóry oraz koniecznych narzędzi do przeprowadzenia renowacji. 

Trzeba jednak pamiętać, że potrzebny jest czas – nie ma szans na szybkie odnowienie mebla, szczególnie gdy brakuje doświadczenia w tym zakresie. Inna kwestia, że błędy bywają dość kosztowne, a przy niewprawnej ręce łatwo uszkodzić materiał. Dlatego wiele osób decyduje się oddać swoje meble tapicerowi, który sprawi, że będą ponownie prezentować się zjawiskowo i posłużą kolejne lata.

Od czego zależą koszty renowacji starych mebli?

Wystarczy nawet pobieżne przejrzenie ofert tapicerów, aby zobaczyć całkiem spore różnice w cenach. Po prostu renowacja renowacji nierówna i de facto kilka czynników wpływa na ostateczne koszty.

  • Po pierwsze – lokalizacja

Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że ceny renowacji mebli w dużym mieście okazują się znacznie wyższe w porównaniu z wydatkami, jakie trzeba ponieść w mniejszych miastach. Różnice cenowe są nawet między poszczególnymi województwami. W kwestii lokalizacji znaczenie ma jeszcze jedno – stawki standardowe wzrastają o 10-15%, jeżeli renowacja mebli realizowana jest przez tapicera w domu klienta, a więc z dojazdem.

  • Po drugie – renoma firmy

Tapicerzy, którzy mają już ustaloną renomę od lat i grono zadowolonych klientów mogą dyktować nieco wyższe ceny, które wynikają z doświadczenia i wysokiego poziomu usług. Z kolei nowi gracze często poprzez nieco niższe ceny chcą przyciągnąć klientów do siebie. Warto z pewnością porównać oferty, aby wybrać najlepszą z możliwych dla siebie – optymalnie pod kątem wydatków, jak i jakości wykonania.

Renowacja mebli to sposób na przedłużenie im życia 

  • Po trzecie – wielkość i kształt mebla

Prosty taboret niewątpliwie wymaga mniej pracy niż usługa renowacji tapicerowanego fotela o oryginalnej formie lub dużej sofy. Zasada jest też taka – im więcej zdobień, tym więcej do zrobienia, aby całość prezentowała się olśniewająco.

  • Po czwarte – materiał wykonania

Meble drewniane z powłoką skórzaną bez wątpienia wymagają nie tylko dużej uważności podczas prac renowacyjnych (ze względu na ryzyko przypadkowego uszkodzenia), ale także nakład pracy jest zdecydowanie większy niż przy prostych meblach.

  • Po piąte – skala zniszczenia

Sytuacja jest jasna. Im mocniej zniszczony mebel, tym więcej trzeba zrobić, aby przywrócić mu dawny blask, szczególnie gdy dodatkowo to wymaga uzupełnienia ubytków.

  • Po szóste – technika wykonania renowacji i środki do tego wykorzystane

W przypadku samodzielnej odnowy mebli korzysta się bez wątpienia z podstawowych narzędzi i technik wykonania. Z kolei profesjonalni tapicerzy mają do dyspozycji wiele urządzeń, które nie tylko przyspieszają pracę, ale zarazem zapewniają większe bezpieczeństwo, co pozwala uniknąć ryzyka uszkodzenia materiału.  

Renowacja mebli wymaga specjalistycznych narzędzi

Krzesła, fotele, sofy jak nowe

Renowacja prostego taboretu drewnianego może wynieść kilkanaście złotych, kiedy przeprowadza się ją samodzielnie. Wydatek konieczny to papier ścierny do usuwania starej warstwy oraz lakier lub bejca. Koszty podnosi wymiana siedziska, które jest tapicerowane. W zakładzie tapicerskim koszt pracy może wynieść nawet 180-200 zł. Podobnie jest z krzesłem – niższa stawka obowiązuje za renowację konstrukcji drewnianej i np. wyczyszczenie tapicerki. Jednak przy konieczności jej wymiany trzeba się liczyć z wydatkiem kilkusetzłotowym. Nie inaczej jest przy renowacji foteli. 

Z kolei sofy i kanapy często jeszcze wymagają usunięcia ubytków wypełnienia albo nawet wymiany całości wypełnienia. Koszty profesjonalnej renowacji sofy przekraczają tysiąc złotych, i to niekiedy dość mocno. Natomiast stopień skomplikowania prac renowacyjnych sprawia, że osoby bez wiedzy i doświadczenia mogą sobie z tym zadaniem nie poradzić.

Zdecydowanie najłatwiej odnowić samodzielnie proste stoły i stoliki. Z szafami już jest gorzej nie tylko ze względu na gabaryty, ale także z powodu np. zdobień. Wydatek na odnowienie szafy przez profesjonalistę kształtuje się na poziomie 2-3 tys. zł.

Jedno jest pewne – jeżeli trudno rozstać się ze starymi meblami, to renowacja jest skuteczną metodą przywrócenia im pięknego wyglądu. Natomiast należy się liczyć z niemałymi wydatkami w przypadku oddania fotela czy sofy do profesjonalnego zakładu renowacyjnego. 

Tekst powstał we współpracy z hurtownią tapicerską AKCES. 

HURTOWNIA AKCES
Strażów 346
36-073 Strażów

kom.: 570 670 303
https://hurtownia-akces.pl/kontakt-dane-firmy