Hurtownia odzieży – gdzie warto zaopatrzyć swój butik?

Większość butików i odzieżowych sklepów internetowych zaopatrza się w hurtowniach. Wybór odpowiedniej, z rozbudowaną ofertą i dobrymi cenami, jest zatem bardzo istotny. Gdzie najlepiej szukać? Z jakimi producentami współpracować? Czy inne formy pozyskania towaru opłacają się? Odpowiadamy.

Gdzie można kupić odzież na sprzedaż?

Na początek warto podkreślić, że klasyczny hurt odzieży to tylko jedna z kilku opcji. Ubrania na sprzedaż można nabyć wieloma innymi sposobami i łączyć je zależnie od potrzeb.

Zasadniczo wymienia się cztery popularne rozwiązania. Są to: zakup w hurtowni, zakup bezpośrednio od producenta, dropshipping oraz własna produkcja.

Kupując w hurtowni, korzysta się z pośrednika między producentem a handlowcem. To hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami, pozyskując wybrany towar, a właściciel butiku kupuje tenże towar od hurtowni. Jest to oczywiście droższe niż zamówienie od producenta, bo hurtownia nakłada swoją marżę, ale jednocześnie takie rozwiązanie jest dużo praktyczniejsze. Nie trzeba poświęcać czasu na negocjacje z markami czy dopasowywać się do ich warunków. Od hurtowni zamówisz dokładnie tyle towaru, ile potrzebujesz, a dostawa będzie bardzo szybka.

Bezpośrednia współpraca z producentem jest domeną dużych marek, które mają bardzo duże zapotrzebowanie np. prowadzą sieć butików. Mogą wtedy zamówić tysiące sztuk w niezwykle atrakcyjnych cenach. Duże zamówienia są zresztą niejako musem. Producenci zazwyczaj podejmują bezpośrednią współpracę tylko z tymi firmami, które są zainteresowane zakupem kilkuset lub nawet kilku tysięcy sztuk.

Natomiast w dropshippingu to właściciel sklepu staje się pośrednikiem. Cały proces wysyłki obsługuje hurtownia lub producent, natomiast handlowiec zajmuje się formalnościami. Dropshipping jest popularny zwłaszcza wśród producentów azjatyckich. Dla polskich sklepów jest to atrakcyjne ze względu na cenę, bo mogą nałożyć stosunkowo dużą marżę na bardzo tanie ubrania, które dla końcowego klienta i tak wydadzą się okazją.

Z kolei wyrób własnych ubrań wymaga współpracy z zakładami szwalniczymi, projektantami i/lub krawcami. To kosztowna inwestycja, jednak zapewnia całkowitą kontrolę nad produktem. Sprawdza się idealnie w przypadku osób, które chcą stworzyć własną markę od zera – bez ubrań, które można znaleźć w innych sklepach.

Dlaczego hurtownie są najpopularniejsze?

Hurtownie zapewniają szybką dostawę i szeroki wybór – to dwie rzeczy, które są priorytetem dla większości butików i e-sklepów. Dodatkowo hurtownie odzieżowe bardzo często można znaleźć w tzw. centrach hurtowych. To miejsca, które skupiają nawet tysiące marek w jednym miejscu. Dzięki temu wybór robi się naprawdę duży i właściwie każdy sklep może zaopatrzyć się dokładnie w to, czego potrzebuje.

W Polsce i Europie największym miejscem takim jest hurtownia odzieży ptak, które znajduje się w województwie łódzkim, w Rzgowie. To centrum z długą historią. Obecnie składa się z ośmiu hal, w których można znaleźć ponad 2 000 polskich producentów i importerów odzieży. Na stronie internetowej CH można przejrzeć ich aktualne katalogi.

Jaką odzież zamawiać?

Aby sklep odniósł sukces, musi wyróżniać się na tle konkurencji, ale dla jednych wyróżnikiem będzie nietypowy styl, dla innych np. jakość. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obu tych rzeczy z szeroką ofertą. Przed złożeniem hurtowego zamówienia warto więc zwrócić uwagę nie tylko na styl ubrań, ale również na jakość wykonania i dopasowanie do gustu klientek.