Chociaż henna kojarzy się nam przede wszystkim z farbowaniem brwi i rzęs, warto pamiętać, że możemy ją nakładać również na włosy. Ziołowy zamiennik farb chemicznych nie tylko zapewnia pasmom piękny kolor, lecz także je nawilża, wzmacnia i odżywia. Bogaty wybór henny sprawia, że każdy klient dobierze preparat do swoich potrzeb. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie specyfiku!
Henna – alternatywa dla farby chemicznej
Henna jest pozyskiwana z pędów i liści lawsonii bezbronnej, które rozdrabnia się, gotuje i mieli na proszek. Specyfik ma zielony kolor, ale po wymieszaniu z wodą, barwi włosy na czerwono i pomarańczowo. Producenci dodają do niego różne ekstrakty roślinne, takie jak amla i indygo, które nadają pasmom ciemny odcień.
Wbrew pozorom preparat nie oblepia kosmyków, ale wnika głęboko w ich strukturę. Wiele produktów zawiera olej arganowy, kokosowy lub rycynowy, które wygładzają i regenerują pasma. Henna może również przyspieszać wzrost włosy i poprawić kondycję skóry głowy. Ponadto działa ona przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. To sprawia, że wiele osób rezygnuje z klasycznej farby do włosów na rzecz henny.
Czym kierować się przy wyborze henny do włosów?
Henna do włosów zazwyczaj bazuje na ekstraktach roślinnych, niektóre produkty zawierają jednak substancje syntetyczne. Zanim zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy, z jakim kosmetykiem mamy do czynienia. Zwróćmy uwagę, czy posiada on ekocertyfikat. Dzięki temu zyskujemy pewność, że produkt składa się z wysokiej jakości ziół pochodzących ze zrównoważonych upraw. Nie znajdziemy w nim nadtlenku wodoru, PPD i amoniaku, które mogłyby podrażnić skórę głowy. Naturalna henna zmienia kolor włosów, ale ich nie wysusza, ani nie niszczy struktury.
Jeśli dotychczas nie stosowaliśmy henny lub chcemy zmienić mieszankę koloryzującą, wykonajmy test uczuleniowy. W ten sposób zyskujemy pewność, że zawarte w niej substancje nie wywołują reakcji alergicznej. Test uczuleniowy warto przeprowadzić z 24-48–godzinnym wyprzedzeniem. Nałóżmy odrobinę produktu na mały, niewidoczny fragment głowy i obserwujmy, czy nie pojawi się swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie lub wysypka.
Jak dobrać hennę do koloru włosów?
Podczas poszukiwania idealnego specyfiku warto zwrócić uwagę, czy producent wzbogacił go o dodatkowe składniki. W ten sposób lepiej dobierzemy preparat do potrzeb i koloru włosów. Blondynki, które marzą o rudych kosmykach, powinny sięgnąć po hennę z amlą. Z kolei jatropha nadaje jasnym pasmom kolor intensywnej czerwieni, a ciemnym – piękny odcień mahoniu. Cassia pozwala uzyskać miodowy blond, natomiast indygo – głęboką czerń z niebieskimi refleksami. Możemy również sprawdzić, czy dany produkt zawiera składniki pielęgnujące, takie jak:
- brahmi,
- neem,
- bhringaraj.
Często farbujesz włosy, ale nie chcesz ich już narażać na szkodliwe działanie substancji chemicznych? W takim razie zamień tradycyjną farbę na hennę. Produkt nie zmienia drastycznie koloru włosów, jedynie go pogłębi. To doskonały specyfik dla osób, którym zależy na naturalnym efekcie.
Jak farbować siwe włosy henną?
Wiele kobiet zadaje sobie pytanie – czy henna pokrywa siwe włosy? Należy zaznaczyć, że są one grubsze, sztywniejsze i mniej podatne na farbowanie niż normalne pasma. Specyfik ziołowy sprawdzi się doskonale w przypadku pierwszych siwych włosów. Możesz wypróbować mieszankę ziół koloryzujących lub czystą hennę, czyli składającą się w 100% z naturalnych składników.
Zazwyczaj wystarczy jedna koloryzacja, żeby zapomnieć o siwych kosmykach. Jeśli jednak zabieg nie przyniesie pożądanego efektu, warto przeprowadzić dwuetapowe hennowanie. Pierwszy etap pozwala uzyskać intensywną rudość, w przypadku ciemnych pasm może delikatnie wpadać w kasztan. Jeśli nie o taki efekt nam chodziło, przystąpmy do właściwego farbowania. Czyste indygo to doskonały wybór dla pań marzących o czarnych włosach. Gotowa mieszanka jest skierowana do kobiet, którym zależy na brązie.
Aby uzyskać dokładne pokrycie siwych pasm, warto wybrać kolor zbliżony do naturalnego. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza wtedy, kiedy zaczynamy przygodę z hennowaniem. Początkowo koloryzację zazwyczaj trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Z biegiem czasu wystarczy farbować odrosty i odświeżyć kolor na długości pasm.