Glista ludzka leczenie domowymi sposobami – co powinniśmy o tym wiedzieć?

Glista ludzka jest chorobą pasożytniczą. Glista w postaci dorosłej bytuje w naszym jelicie cienkim. Musimy sobie powiedzieć, że glistnica jest jedną z występujących najczęściej pasożytniczych chorób człowieka. W związku z tym powinniśmy zapoznać się z zagadnieniem jakim jest glista ludzka leczenie domowymi sposobami.

Jakie badania wykonać?

Podstawą rozpoznania glisty ludzkiej w naszym organizmie jest badanie kały w poszukiwaniu bezpośrednio jaj glisty oraz postaci dorosłych tegoż pasożyta. Niestety to badanie może być ujemne nawet w okresie dobrych kilkudziesięciu dni od momentu samego zakażenia.

Podczas procesu migracji larw ludzkiej glisty zostać one mogą zaobserwowane w mikroskopowych preparatach, zostać odkrztuszone przypadkowo czy też zwymiotowane. We krwi typowy jest na pewno podwyższony znacznie odsetek eozynofilów.

Przydatne w samym rozpoznaniu mogą się okazać obrazowe badania. RTG klatki piersiowej ora jamy brzusznej może ujawnić pewne zacienienia w obszarze samych płuc lub też objawy niedrożności częściowej przewodu pokarmowego. Dzięki tomografii komputerowej, endoskopii oraz USG zaobserwować możemy glisty także w jelicie cienkim czy też w drogach żółciowych.

Jakie leki na glistę ludzką?

W przypadku ludzkiej glisty leczenie zarówno u dzieci, jak i także u osób dorosłych przede wszystkim polega na przyjmowaniu leków odpowiednich. Podstawą farmakologicznego leczenia jest lek na pasożyty. Mowa tutaj o albendazolu w dawce pojedynczej doustnej.

Świetną alternatywą jest także mebendazol, który jest podawany w pojedynczej dawce czy też przez trzy dni. Leków powyżej wymienionych nie wolno nam stosować będąc w ciąży. W tym wypadku lekiem z wyboru jest lek o nazwie pyrantel. Przy zakażeniach długotrwałych glistnicą polecamy suplementację witamin. Szczególnie mowa tutaj o witaminie A oraz C.

Lekowa terapia jedynie niszczy postacie pasożytów dorosłych. Dlatego jest zalecana sama kontrola skuteczności leczenia glistnicy i to po kilku tygodniach, aby się uprawnić, że nie przetrwały w naszym organizmie larwy glisty ludzkiej niewrażliwe kompletnie na leki.

Spróbujmy domowych sposobów

Kwestia glista ludzka leczenie domowymi sposobami jest bardzo ważna. Oczywiście sposobami nie wyleczymy do końca listy, ale można jej troszkę zaszkodzić. Wiele osób uważa, że pomocne okazuje się spożywanie czosnku, pora czy też jedzenie pestek dyni. Wiele osób także proponuje picie ziołowych mieszanek. Mowa tutaj o rumianku, szyszkach chmielu, szałwii, dziurawca czy też ziela krwawnika.