Fotel do czytania książek – jak wybrać idealny?

Wygodne fotele do salonu to praktyczne meble wypoczynkowe, które spełniają również funkcję dekoracyjną. Już sam widok wygodnego, przepastnego fotela o ciekawej formie, sprawia, że mamy ochotę zanurzyć się w nim z książką i odpocząć po ciężkim dniu. Jak wybrać fotel, który zapewni nam relaks, a jednocześnie będzie atrakcyjnym meblem?

Fotele wypoczynkowe to nieodłączny element wielu salonów, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę, zanim podejmiemy decyzję o zakupie. Wygodne fotele do salonu powinny nam służyć przez całe lata, dlatego muszą być starannie wykonane z dobrej jakości materiałów i komponentów. Co jeszcze przesądza o ich komforcie?

Fotel idealny – wymiary

Pozycja siedząca nie jest najzdrowsza dla kręgosłupa, jednak spędzamy w niej wiele czasu. kiedy potrzebujemy odpocząć, wydaje się ona całkowicie naturalna. Trzeba natomiast zadbać o to, by zapewniała wygodę i nie wpływała negatywnie na nasz kręgosłup. Fotele wypoczynkowe powinny mieć odpowiednie wymiary: minimum 45 cm głębokości i 50 cm szerokości siedziska. Optymalna wysokość oparcia to ok. 60 cm. Te liczby w praktyce zapewnią plecom i biodrom odpowiednie podparcie, a kręgosłup nie będzie zbytnio przeciążony. Odpocznie także szyja – odcinek szyjny to ważna część kręgosłupa, w której kumuluje się mnóstwo napięć, a nieprawidłowa pozycja może przysparzać wielu problemów zdrowotnych.

Wygodne fotele do salonu często posiadają także podłokietniki. To istotny element, zwłaszcza jeśli spędzamy w fotelu długie godziny na czytaniu książek. Ramiona uzyskują prawidłowe podparcie, dzięki czemu możemy w pełni oddać się relaksowi.

Fotel do czytania – podnóżek i poduszka

Idealne fotele wypoczynkowe posiadają jeszcze więcej elementów zwiększających komfort użytkowania. Wiele z nich posiada specjalną poduszkę krzyżową, dzięki której korzystanie z mebla staje się prawdziwą przyjemnością. Odcinek lędźwiowy to szczególne miejsce w kręgosłupie, często narażone na skrzywienia, skoliozy, a nawet przemieszczanie się i wypadanie dysków. Specjalne wyprofilowanie fotela lub obecność poduszki zdecydowanie zmieniają jakość wypoczynku.

Kolejnym sojusznikiem odprężenia są wszelkiego rodzaju podnóżki. Podczas czytania książek czy oglądania telewizji, zawsze warto zadbać o odpowiednie ułożenie nóg. Powinny one być nieco uniesione, co usprawnia krążenie i przeciwdziała drętwieniu kończyn. Jeżeli fotel nie został wyposażony w podnóżek, zawsze możemy posłużyć się w tym celu wygodną pufą, która spełnia takie samo zadanie.

Fotele wypoczynkowe – jakość wykonania

Materiały, z których powstał fotel oraz sposób jego wykonania również przesądza o wygodzie mebla. Nie ma mowy o relaksie, jeśli siedzimy na fotelu o niestabilnej, chybotliwej konstrukcji, źle wyprofilowanym i posiadającym niskiej jakości tapicerkę. To nie tylko pieniądze wyrzucone w błoto, ale również zły zakup dla naszego zdrowia. Sztuczne materiały mogą powodować zwiększone pocenie się i różnego rodzaju alergie. Dlatego zawsze warto wybierać meble od producentów i rzemieślników, którzy dbają o najdrobniejsze szczegóły.