Feng shui w łazience – najważniejsze zasady

Starożytna chińska filozofia projektowania i aranżowania wnętrz feng shui opiera się na urządzaniu przestrzeni zgodnie z zasadami żywiołów. Widać to nawet w samej nazwie: słowo feng oznacza wiatr, a shui to woda. Celem stosowania zasad feng shui jest uzyskanie harmonijnej, bezpiecznej i sprzyjającej relaksowi przestrzeni. Tę filozofię można stosować z powodzeniem podczas urządzania łazienki, szczególnie że to właśnie to miejsce jest królestwem wody w naszym domu. Jak będzie wyglądać łazienka zgodna z zasadami feng shui?

Jakie zasady feng shui warto zastosować w łazience?

Podczas urządzania wnętrza według zasad feng shui chcemy pozwolić na swobodny przepływ pozytywnej energii chi, która odpowiada za poczucie harmonii, zdrowie i pomyślność. Takimi właśnie myślami kierowali się starożytni chińscy filozofowie, kiedy zwracali uwagę na to, jak odpowiednio dobrane i umiejscowione przedmioty mogą wpływać na człowieka. Jeżeli chodzi o łazienkę, jest kilka ważnych zasad feng shui, które łatwo wprowadzimy w naszym domu.

Strefa kąpielowa a strefa toaletowa

Wiele mieszkań jest projektowanych w taki sposób, że łazienka i toaleta tworzą jedno pomieszczenie. Nie jest to zbyt dobrze postrzegane przez tę starożytną chińską filozofię, która radzi, aby oddzielać czystą strefę kąpielową od brudnej, czyli tej toaletowej. Aby rozwiązać ten problem, możemy zdecydować się na przegrodę między sedesem a wanną lub prysznicem, wykonaną np. ze szkła, kamieni czy gliny. Jeżeli to niemożliwe to zadbajmy, aby między toaletą a wanną/prysznicem było chociaż trochę wolnej przestrzeni. I na pewno nie ustawiajmy muszli klozetowej naprzeciwko drzwi. Pamiętajmy też zawsze o zamykaniu klapy od sedesu!

Porządek w łazience zgodny z zasadami feng shui

Kluczowe jest również utrzymywanie w łazience porządku i wprowadzenie najważniejszych zasad funkcjonalności. Co to znaczy? Oprócz oczywistej kwestii, czyli sprzątania warto pochować jak najwięcej niepotrzebnych przedmiotów. Stojące na wierzchu kosmetyki i różne akcesoria wprowadzają do przestrzeni chaos i zaburzają swobodny przepływ energii. Minimalizm i porządek działa uspokajająco, a co ważne, ułatwia też sprzątanie łazienki. Zasady feng shui mówią także o tym, aby pozbywać się rzeczy zepsutych i zużytych.

Co w takim razie powinno znaleźć się w łazience? Na pewno zamykane szafki oraz szuflady i schowki, gdzie zmieszczą się kosmetyki i inne akcesoria. Pamiętajmy jednak, że rozmiar mebli nie powinien przytłaczać pomieszczenia! Unikajmy ostrych krawędzi przy meblach albo wannie, zadbajmy o dobrą wentylację w łazience i stosujmy kadzidełka, olejki eteryczne lub inne naturalne odświeżacze o przyjemnym zapachu. Jeżeli chodzi o drzwi do łazienki to najlepiej wybierać te bez szyb i prześwitów, które zapewniają większą intymność. 

Jak stosować zasady feng shui w domu i urządzić wszystkie pomieszczenia zgodnie z tą filozofią? Zobacz też: Feng shui – zadbaj o harmonię w swoim domu

Drewno w łazience – czy to dobry pomysł?

Zasady feng shui jasno mówią, że wszystko, co pochodzi z natury, wpływa dobrze na nasze życie. Tak samo jest z drewnem, które świetnie sprawdzi się nawet w wilgotnym pomieszczeniu. Oczywiście podczas urządzania łazienki musimy wybrać meble i dodatki, które zostały odpowiednio zabezpieczone przed wodą. Surowe deski na pewno nie sprawdzą się tutaj dobrze! Dodatkowo w łazience z drewnem mogą pojawić się też inne naturalne materiały np. muszle, kamienie, szkło czy przedmioty z naturalnych tkanin – lnu, wełny lub bawełny. Świetnie sprawdzą się też żywe rośliny, najlepiej w doniczkach, ale mogą być też cięte. Wilgotny klimat łazienki na pewno wpłynie korzystnie na wiele gatunków roślin doniczkowych, więc przeniesienie ich do łazienki to dobry ruch z naszej strony. 

Jak w najlepszy sposób wprowadzić drewno do łazienki? Inspiracje na drewniane łazienki znajdziesz tutaj: Łazienka z drewnem – pomysły i aranżacje

Oświetlenie i lustra a feng shui

Jeżeli chodzi o źródło światła to oczywiście najbardziej poleca się to naturalne, czyli słoneczne. Niestety często nie mamy możliwości, żeby oświetlić naszą łazienkę naturalnie. Nawet pomieszczenia z oknem muszą mieć osobne oświetlenie np. na wieczór. Podczas wyboru lamp postawmy na takie, które daje jasne światło o barwie jak najbardziej zbliżonej do naturalnej. Według zasad starożytnej chińskiej filozofii jasne światło pobudza krążenie energii chi. Dobrym pomysłem jest też postawienie w łazience kilku świec, które stworzą bardzo przyjemny i relaksacyjny klimat. Najlepiej wybrać takie o kształcie stożka, symbolizującym energię wody.

Temat luster ma spore znaczenie w feng shui. To właśnie one wpływają na swobodny przepływ energii chi. Dodatkowo nie zapominajmy, że dobre umiejscowienie luster pozwala optycznie powiększyć nawet niewielkie pomieszczenie i je rozświetlić. Podczas projektowania wystroju naszej łazienki nie musimy więc ograniczać się w kwestii ilości luster. Zadbajmy jednak o to, aby poszczególne zwierciadła nie były złożone z kilku osobnych elementów. Da nam to bowiem efekt odbicia podzielonego na wiele części. Stawiajmy na duże lustra, które dobrze przylegają do ściany.

Kolory do łazienki feng shui

Jakie barwy sprawdzą się w łazience urządzonej według zasad feng shui? Oczywiście te związane i kojarzone z naturą. Dobrym wyborem będą na pewno brązy, zieleń, różne odcienie żółtego i pomarańczowego oraz wszystkie pastelowe kolory. Unikajmy za to bieli i czerni, które według feng shui źle wpływają na naszą energię życiową.