Dziennik Librus – krótki poradnik dla rodziców

Librus to dziennik internetowy, dzięki któremu rodzice mają wgląd do przebiegu nauczania, obecności oraz ocen swojego dziecka. W niektórych szkołach funkcjonuje od kilku lat, jednak nie każdy zdaje sobie sprawą z tego, czym właściwie jest. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik dla rodziców — Dziennik Librus.

Dziennik Librus — krótki poradnik dla rodziców

Dziennik Librus to elektroniczny dziennik, w którym przechowywany jest szeroki zakres informacji dotyczących funkcjonowania ucznia w szkole. Rodzice w łatwy sposób mogą zapoznać się z ocenami, pracami domowymi i frekwencją dziecka, a także komunikować się z nauczycielami. Warto również dodać, że dostęp do platformy jest całodobowy. System Librus został już wybrany przez blisko 5500 placówek z 1200 samorządów.

Jak założyć konto na portalu Librus?

Konto na portalu Librus jest bezpłatne. Aby je założyć, wystarczy wejść na stronę rodzina.librus.pl i kliknąć przycisk Zarejestruj się, który znajduje się w prawej części strony. Niezbędne jest jedynie posiadanie adresu e-mail.

Po akceptacji regulaminu usługi należy potwierdzić chęć założenia konta, klikając w link w wiadomości mailowej. W ten sposób konto Librus zostanie aktywowane.

Po zalogowaniu się do e-dziennika Librus uzyskujemy dostęp do takich funkcji jak szczegółowy plan lekcji, uwagi, wyniki egzaminów i szczególne osiągnięcia ucznia oraz ankiety. Z kolei na głównych ikonach dziennika umieszczono:

  • oceny, gdzie znajduje się szczegółowa rozpiska ocen z poszczególnych przedmiotów z podziałem na semestry;
  • frekwencja, czyli szczegółowa tabela obecności ucznia z informacjami o usprawiedliwieniach;
  • wiadomości w formie skrzynki mailowej;
  • ogłoszenia szkolne;
  • terminarz z zaznaczonymi w kalendarzu wydarzeniami i świętami;
  • zadania domowe — tutaj nauczyciele przesyłają prace domowe uczniom.

Z kontem Librus można powiązać konto w systemie Synergia (użytkownicy otrzymują login i hasło w szkole). Jak to zrobić? Po zarejestrowaniu się na platformie Librus należy w tym samym oknie kontynuować proces, który podpowiada kreator. Kolejnym krokiem jest wpisanie loginu oraz hasła ze swojego konta w systemie Synergia, zaakceptowanie regulaminu oraz zgód wynikających z RODO.

Trzeba przyznać, że w dobie koronawirusa, kiedy edukacja szkolna całkowicie przeniosła się do internetu, Librus jest niezwykle przydatnym narzędziem.