O przypadkową ranę nietrudno. Wypadki się zdarzają. Podobnie jak te kuchenne, kiedy o poparzenie gorącym piekarnikiem albo patelnią bardzo łatwo. Warto jednak od razu zacząć działać. Jeśli tak zrobisz – możesz uniknąć nieestetycznych blizn i problemów z gojeniem się ran.
Działaj natychmiast
Rany i oparzenia niejednokrotnie wymagają konsultacji z lekarzem. Pomoc lekarska w przypadku poważniejszych uszkodzeń ciała także okazuje się w wielu przypadkach absolutnie niezbędna. Czasami jednak wystarczy sprawne działanie i wdrożenie skutecznych domowych sposobów. O ile poważnej rany czy oparzenia nie da się zlekceważyć, o tyle drobne oparzenie czy mała ranka nie wywołują w nas ochoty do natychmiastowego działania. W końcu przecież „samo się zagoi”.
Problem polega jednak na tym, że nie zawsze i nie samo. Ludzka skóra ma oczywiście zdolność do autoregeneracji, natomiast proces ten może trwać bardzo długo. Wiele tutaj zależy od ogólnej kondycji organizmu, naturalnych genetycznych predyspozycji skóry do gojenia się, rodzaju uszkodzenia skóry. Niestety jeśli nic z taką raną nie zrobisz, musisz liczyć się z tym, że się ona zaogni, a wokół pojawi się stan zapalny. Rana nie tylko nie będzie się goić, ale będzie także bardziej bolesna, narażona także na działanie drobnoustrojów. Zabiegi leczniczo-pielęgnacyjne mogą cię przed takimi problemami uchronić.
To jednak nie jedyny argument, który przemawia na rzecz sięgnięcia po olejek lawendowy czy ten z rumianku rzymskiego. Regularne stosowanie tego typu naturalnych produktów chroni się także przed pojawieniem się brzydkiej blizny. Stosując odpowiednie olejki, które możesz łączyć oczywiście z innymi kremami czy maściami, masz szansę zadbać o brak blizny lub tylko niewielką jej widoczność. Zobacz: https://klaudynahebda.pl/sklep/olejek-lawendowy-slodki/
Olejek lawendowy – kultowy produkt na rany i oparzenia
Olejek lawendowy większości osób kojarzy się przede wszystkim z działaniem uspokajającym i relaksującym. I tak w istocie jest, natomiast jedną z bardzo cennych właściwości tego ekstraktu jest przyspieszenie procesów regeneracji i gojenia się skóry. Warto wiedzieć, że:
- jako jeden z niewielu olejków eterycznych naturalnych może być stosowany bezpośrednio na skórę.
- występuje w kilku wersjach w zależności od poziomu stężenia olejku, co pozwala dobierać produkt do skali problemu (bezpośrednio po uszkodzeniu skóry stosuje się silniejszy olejek, potem ten o mniejszym stężeniu i w rozcieńczeniu).
- zdolności do wspierania leczenia skóry olejek zawdzięcza dużej ilości linalolu – substancji z grupy terpenów, która wspomaga proces leczenia ran, oparzeń czy blizn.
- dodatkowo olejek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe;
- linalol sprzyja regeneracji skóry, przyspiesza proces bliznowacenia, zapobiega pojawianiu się widocznych blizn na skórze.
Kluczem do sukcesu jest jego regularne stosowanie, zarówno przy gojeniu się rany, jak i jej bliznowaceniu. Olejek lawendowy możesz łączyć z olejem ze słodkich migdałów, a także stosować zamiennie z olejkiem z rumianku rzymskiego.