Dobór drewnianych ram do obrazów. Jak to dobrze zrobić?

Rama stanowi ważne dopełnienie obrazu. Ma ona bardzo duży wpływ na jego odbiór. Od dawna bardzo popularne są ramy drewniane. Jednak zawsze należy je odpowiednio dopasować do obrazu czy rysunku. A to może być dla niektórych dużym wyzwaniem. Jeżeli właśnie zastanawiasz się, jak prawidłowo dobrać drewnianą ramę do obrazu, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim cenne wskazówki, które ułatwią ci to zadanie. Sprawdź je już teraz!

Dlaczego warto zainwestować w ramkę drewnianą?

Obecnie na rynku można nabyć mnóstwo różnych drewnianych ram do obrazów. Jeżeli są one właściwie dobrane, w estetyczny sposób wzbogacają dany plakat czy rysunek. Jednocześnie podnoszą jego walory estetyczne, sprawiając, że otoczenie częściej podziwia ten obraz. Wiele różnych, praktycznych i estetycznych drewnianych ramek znajdziesz na https://www.galeriaplakatu.com/ramy-drewniane. Są to uniwersalne ramy, które możesz łatwo dopasować do swoich preferencji. Już teraz sam się o tym przekonaj!

Wiele osób szukając odpowiednich ram do zdjęć czy obrazów, decydują się na modele drewniane tych akcesoriów. Istnieje mnóstwo powodów, dla których jest to zdecydowanie dobra decyzja. Przede wszystkim drewniane ramy są bardzo trwałe i solidne. A to sprawia, że trudno je uszkodzić w sposób mechaniczny. 

Do tego drewno jest materiałem uniwersalnym, które pasuje do wielu różnych stylów wnętrzarskich. Dzięki temu dany obraz wraz z ramą świetnie wkomponuje się we wnętrze twojego domu. Jeżeli masz ochotę, możesz pomalować ramkę z drewna na dowolny kolor w bardzo prosty sposób. Masz możliwość również wybrania takiej, która jest już gotowa, na przykład czarna albo biała rama drewniana. 

Czym warto się kierować przy wyborze drewnianej ramki?

Zastanawiając się, jak dobrze dopasować drewniane ramki do zdjęć, plakatów czy obrazów, warto zaczerpnąć odrobinę informacji ze świata sztuki. Według tamtejszych zasad najważniejsze jest to, aby rama podkreślała wartość dzieła, ale nie skupiała na sobie większej niż ono uwagi. Za bardzo istotną funkcję obramowania uważa się ochronę obrazu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ważne jest także zabezpieczenie go przed innymi czynnikami zewnętrznymi.

Podczas wyboru odpowiedniej ramy drewnianej do plakatu, kolażu zdjęć czy rysunków pamiętaj, że to one są najważniejszą częścią tego duetu. Jeżeli masz do zaprezentowania zdjęcia czy rysunek to one powinny być na pierwszym miejscu, a nie ich obramowanie. Staraj się również dopasować ramkę drewnianą do koloru i klimatu obrazu czy rysunku. 

Dobór ramki drewnianej do obrazu — praktyczne wskazówki 

Jeżeli twój obraz jest namalowany w klasycznym stylu, dopasuj do niego tradycyjną ramę. Podobnie jest z rysunkami, które zainspirowane są sztuką dawną. W przypadku bardziej nowoczesnych obrazów czy szkiców należy postąpić podobnie. Ich obramowanie powinno być zdecydowanie nowoczesne. 

Podczas wyboru ram drewnianych do obrazów warto mieć na uwadze również ich tematykę. Jeżeli jest to na przykład delikatny, krajobraz impresjonistyczny, trzeba dać odpowiednią drewnianą ramkę, która w żaden sposób go nie zaburzy. Powinna ona estetycznie współgrać z nastrojem obrazu. 

Gdy dopasowujesz ramę drewnianą do rysunku czy obrazu, warto mieć na względzie także jej grubość. Tu zdaj się przede wszystkim na swój gust. Im cięższym, bardziej majestatycznym wydaje ci się być nastrój obrazu, tym grubsza ramka będzie do niego pasować. 

Wierzymy, że dzięki tym wskazówkom ułatwimy ci dopasowanie ramek drewnianych do swoich obrazów, rysunków czy zdjęć. Mamy nadzieję, że zrobisz to szybko i skutecznie! Powodzenia!