Dlaczego tampon przecieka?

Używając tamponów w czasie okresu możemy się swobodnie poruszać i nosić co tylko chcemy. Niekiedy zdarza się jednak, że pomimo niedawnej wymiany tampona odczuwamy wilgoć,a na bieliźnie pojawiają się plamy. Czy tampon może zatem przecieknąć, a jeśli tak to z jakich przyczyn?

Kluczem do bezpiecznego używania tamponów jest ich odpowiednie dopasowanie i regularna zmiana. Pomoże Ci to nie tylko czuć się świeżo i komfortowo, ale i pozwoli uniknąć nieprzyjemnych plam na bieliźnie. Co powoduje, że tampony przeciekają?

Jeśli Twój tampon przecieka, zwykle oznacza to, że nosisz go zbyt długo lub jest on źle dobrany – niewłaściwy stopień chłonności. Nie ma oczywiście jednej, uniwersalnej zasady co do doboru tamponów. Zależy to w dużej mierze od czynników takich jak obfitość i intensywność krwawienia. Warto zatem regularnie obserwować swój organizm i samemu wysnuć wnioski jaki tampon będzie dla Ciebie najlepszy. Warto postawić przy tym na produkty zdrowe dla Ciebie i środowiska. 

Problemowi przeciekających tamponów można stosunkowo łatwo zapobiec i nie martwić się nieprzyjemnym niespodziankom.

Jak zatem można temu zaradzić?

Przede wszystkim należy pilnować czasu. Jeden tampon powinien być zaaplikowany na ok. 4-6h, jednak w sytuacjach podbramkowych możesz wydłużyć ten czas do 8h. Trzymanie tampona dłużej może być niebezpieczne dla naszego zdrowia i powoduje wzrost ryzyka wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego lub infekcji intymnej.

Jeśli Twój tampon zaczyna przeciekać po czasie krótszym niż wyżej wspomniane 4-6h prawdopodobnie oznacza to, że źle dobrałaś jego chłonność – co prawda powinnaś używać tych o jej najmniejszym stopniu, biorąc przy tym pod uwagę intensywność krwawienia – jednak w związku z tym, że zmienia się ona w kolejnych dniach miesiączki, warto zaopatrzyć się w tampony o różnych stopniach wchłaniania.

Szukasz porad przygotowanych specjalnie dla Ciebie? Sprawdź https://allwimin.com/pl/wiedza/

Jak sprawdzić jaki tampon będzie idealny?

Jeśli zauważysz plamy krwi na bieliźnie – zaopatrz się w tampon o większym stopniu chłonności, natomiast w przypadku, gdy przy zmianie nadal jest on częściowo czysty, biały – powinnaś użyć produktu o mniejszym stopniu wchłaniania.
Pamiętaj, że jeśl źle dobierzesz tampon – będziesz nosić te o za wysokiej chłonności – możesz zaburzyć swoją naturalną florę bakteryjną pochwy i uczynisz ją bardziej wrażliwą na infekcje i podrażnienia. 

Kolejną metodą na zapobieganie przeciekaniu jest prawidłowa aplikacja tamponu. Jeśli zrobisz to nieumiejętnie i nie włożysz go do samego końca, krew wycieknie na bieliznę i zabrudzi ją, nawet jeśli jest tampon jeszcze nie jest do końca zużyty.
Dobrym sposobem na dodatkowe zabezpieczenie w takich sytuacjach jest przykładowo założenie dodatkowo wkładki higienicznej, która w przypadku przeciekania ochroni Twoją bieliznę.


Jak widać, jedyną uniwersalną radą w przypadku przeciekania tamponów jest jego regularna kontrola. Jeśli jednak pomimo wielu prób nadal nie jesteś przekonana, co do tego sposobu zabezpieczania się w czasie miesiączki warto postawić na inne metody. Zamiast tamponów sięgnij po wielorazową podpaskę WIMIN. Idealnie sprawdzi się ona solo lub jako extra wsparcie dla tamponów czy kubeczka menstruacyjnego.