Dietetyk – kiedy warto skorzystać z jego usług?

Dietetyk jest wykwalifikowanym specjalistą z zakresu ochrony zdrowia zajmującym się wpływem żywności i żywienia na zdrowie człowieka. Uczy zasad zdrowego żywienia. Udziela porad dotyczących prawidłowego odżywiania osobom zdrowym i chorym. Pomaga w doborze optymalnej diety osobom z otyłością i nadwagą pragnącym zrzucić zbędne kilogramy. Wspiera sportowców, dobierając dietę dostosowaną do obciążeń treningowych. Diagnozuje i leczy nieprawidłowości żywienia związane z cukrzycą, anoreksją, bulimią, alergią, refluksem, nadciśnieniem tętniczym i innymi schorzeniami. Opracowuje plany żywieniowe uwzględniające specyfikę jednostki chorobowej. Dietetyka jest interdyscyplinarną specjalnością medyczną zajmującą się wpływem żywności i żywienia na zdrowie człowieka. Dietetyk ma wiedzę z zakresu biologii, medycyny, chemii spożywczej, towaroznawstwa spożywczego, technologii żywności, organizacji żywienia i innych dziedzin. Kształcenie w zawodzie dietetyka przebiega na poziomie wyższych studiów.

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk zajmuje się promowaniem zdrowego stylu życia. Specjalizuje się w zdrowym sposobie odżywiania. Udziela porad osobom zdrowym i chorym. Ustala indywidualne programy żywieniowe na podstawie wiedzy o składzie i wartości odżywczej produktów spożywczych, sposobie przechowywania i przygotowania żywności oraz technologii przygotowania potraw. W przygotowaniu diety uwzględnia wpływ żywności na funkcjonowanie organizmu z uwzględnieniem płci, wieku, stanu zdrowia i stylu życia pacjenta. Zadaniem dietetyka jest ułożenie indywidualnego planu żywieniowego z uwzględnieniem wpływu składników pokarmowych na funkcjonowanie organizmu pacjenta. Dietetyk opracowuje metody leczenia zaburzeń żywieniowych, ocenia wzajemny wpływ produktów żywieniowych i leków stosowanych przy różnych rodzajach schorzeń, pomaga zmienić złe nawyki żywnościowe i bezpiecznie zrzucić zbędne kilogramy. Odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta wspomaga procesy leczenia większości schorzeń. Dietetyk pomaga także w doborze oraz suplementacji diety osobom uprawiającym sport w celu podniesienia efektywności treningu. Edukacja w zakresie prawidłowego, zdrowego sposobu żywienia jest istotnym czynnikiem poprawiającym komfort życia osobom chorym i zdrowym.

Czy warto skorzystać z porad dietetyka?

Z pomocy dietetyka może skorzystać każdy, kto chce cieszyć się dobrym zdrowiem i smukłą sylwetką. U profesjonalnego dietetyka dowiesz się na czym polega zdrowie. Jeśli chorujesz, dietetyk wesprze twoje leczenie odpowiednim sposobem żywienia i wsparciem motywacyjnym. Pomoże wykształcić odpowiednie nawyki żywieniowe wspomagające proces odchudzania i pozwalające utrzymać ten efekt. Opracowany we współpracy z dietetykiem codzienny plan żywieniowy pozwoli optymalnie ułożyć codzienny jadłospis i zakupić jedynie potrzebne produkty. Dobrze opracowana dieta hamuje rozwój wielu schorzeń i znacznie podnosi samopoczucie. Ze specjalistycznych porad dietetyka można skorzystać w Centrach Medycznych Grupy Scanmed S.A. w Krakowie i innych miastach Polski.