Zarówno karta kredytowa, jak i karta debetowa służą do regulowania płatności bezgotówko-wych. Specyfika obu produktów jest jednak odmienna. Czym się różni karta kredytowa od debetowej? Sprawdźmy.
Choć na pierwszy rzut oka karta kredytowa i karta debetowa wyglądają niemal identycznie, różni je kilka niewielkich, lecz ważnych parametrów. Oto najważniejsze:
- sposób wydania;
- przeznaczenie karty;
- powiązanie z ROR-em;
- koszty użytkowania;
- dodatkowe benefity dla użytkowników.
Poniżej przyjrzymy się każdego z nich nieco bliżej.
Karta kredytowa a debetowa
Zanim przyjrzymy się dokładnie dodatkowym różnicom pomiędzy kartą debetową a kredytową, omówimy podstawową, wynikające z definicji obu produktów.
Karta kredytowa jest rodzajem kredytu bankowego. Korzystając z karty, wydajesz nie własne, lecz bankowe środki. Każda płatność kartą zmniejsza limit. Każda spłata go odbudowuje. Karta debetowa to karta płatnicza. Jeśli jej używasz, wydajesz własne pieniądze, zgromadzone na koncie osobistym. Choć nazwa karta debetowa może budzić spojrzenia z debetem, jest ono mylące. Choć w przypadku karty debetowej, użytkownik może wnioskować o debet w koncie, nie jest on standardem.
Sposób wydania karty
Aby otrzymać kartę kredytową, wnioskujący musi złożyć odpowiedni wniosek, przedstawić dokument tożsamości oraz udokumentować swoje dochody. To właśnie dostarczone dokumenty staną się podstawą do wydania decyzji i przyznania określonego limitu kredytowego. Karta debetowa to karta płatnicza wydawana do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego i ułatwiająca jego obsługę. Aby ją otrzymać, użytkownik ROR-u nie musi składać dodatkowego wniosku, a jedynie zadeklarować taką chęć.
Przeznaczenie karty
Zarówno karta kredytowa, jak i karta debetowa służą wykonywaniu płatności bezgotówkowych. Przy pomocy każdej z kart możesz także wypłacać środki z bankomatów i realizować przelewy. W przypadku kredytu na karcie zarówno transfery, jak i wypłaty są jednak obciążone prowizją. Aby ich uniknąć, warto korzystać z karty kredytowej przede wszystkim do wykonywania płatności bezgotówkowych.
Powiązanie z ROR-em
Karta debetowa to karta wydana do obsługi środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym i ściśle z nim powiązana. Karta kredytowa jest odrębnym produktem bankowym. Nie jest więc powiązana z kontem osobistym, a do jej obsługi kredy dawca tworzy specjalne konto techniczne.
Koszty użytkowania
Kolejną różnicą pomiędzy kartą debetową i kredytową mogą być koszty użytkowania. Mogą, lecz wcale nie muszą. Zwłaszcza jeśli mamy na myśli jedynie koszty korzystania z „plastiku”. Wiele zależy tu bowiem od konkretnego banku i szczegółów danego produktu.
Choć w przypadku karty kredytowej użytkownik ponosi także koszt odsetek za wykorzystane w ramach limitu środki, te wcale nie muszą być standardem. Jeśli spłaci dług w trakcie tzw. okresu bezodsetkowego, bank nie naliczy odsetek (dotyczy transakcji bezgotówkowych). W zależności od konkretnej karty okres bezodsetkowy trwa z reguły od 46 do 54 dni. Taki okres na spłatę karty bez odsetek zapewni turbo karta Santander – karta kredytowa oferowana przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Sięgając po TurboKARTĘ zyskasz stały dostęp do pieniędzy, będziesz mógł wykonywać szybkie i wygodne płatności zbliżeniowe i korzystać z atrakcyjnych programów rabatowych i cashback.
Dodatkowe benefity dla użytkowników
Ze względu na fakt, że karta kredytowa jest odrębnym produktem bankowym, kredytodawcy dwoją się i troją, aby zainteresować potencjalnych klientów swoją ofertą. Z tego powodu wielu z nich oferuje im dodatkowe udogodnienia. Najczęściej są to zniżki u partnerów, zwrot części wydanych na zakupy środków, atrakcyjne oferty ubezpieczeń, np. darmowe car assistance.
Karta debetowa często bywa tratowana jako „dodatek do ROR-u”. Kryterium wyboru konkretnej oferty stanowią więc nie parametry samej kart, ale przede wszystkim konta. Z tego powodu benefity, programy money back czy zniżki u partnerów są zdecydowanie uboższe niż w przypadku „kredytówki”.
Karta kredytowa czy debetowa — którą z nich warto wybrać?
Mimo podobnej formy karta kredytowa i karta debetowa to dwa zupełnie inne produkty. Na postawione w tytule pytanie, nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy przede wszystkim od potrzeb i oczekiwań użytkownika.